BRATISLAVA. Rektori vysokých škôl majú vážne výhrady voči kritériám, podľa ktorých budú školy hodnotené v rámci budúcoročnej komplexnej akreditácie.
Ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi (Smer) odporúčajú, aby ich neschválil a vrátil na prepracovanie Akreditačnej komisii. Vysoké školy mali ku kritériám takmer 400 pripomienok.
Kritéria sú podľa rektorov v rozpore so zákonom
"Viaceré kritériá sú nové či výrazne zmenené a pri ich aplikácii na uplynulé obdobie v rámci komplexnej akreditácie by došlo k ich priamemu retroaktívnemu použitiu. Splnenie kritérií, ktoré neboli známe v čase, kedy sa mali plniť, nemožno spätne ovplyvňovať," vyhlásil Libor Vozár, prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), ktorá v stredu ku kritériám prijala stanovisko.
Viaceré kritériá sú podľa SRK navyše v rozpore so zákonom o vysokých školách a ďalšími všeobecne záväznými predpismi.
"Myslíme si, že celková tendencia, ktorú navrhované kritériá predstavujú, je v priamom rozpore s európskymi trendmi zabezpečenia kvality vzdelávania," podčiarkol Vozár.
Čaplovič nesúhlasí s retroaktivitou
Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer) sa nestotožňuje s argumentáciou o údajnej retroaktivite.
"Retroaktivitu skloňujú tí, čo sa boja akejkoľvek akreditácie a chcú zahrať prísne, ale spravodlivé kritéria do postavenia mimo hry," uviedol minister.
Ak chce mať Slovensko kvalitu, lepšie miesto v medzinárodných rebríčkoch a hodnoteniach kvality vysokých škôl, kritériá akreditácie musia byť podľa Čaploviča náročnejšie ako doteraz. Dodal, že Rada vysokých škôl a Študentská rada vysokých škôl materiál ocenili a po svojom prerokovaní predložili konkrétne pripomienky, ktoré boli vyhodnotené a zapracované do finálneho materiálu.
Prísnejšie podmienky
Rektori považujú kritériá za nevyvážené, nejednoznačné, komplikované, na viacerých miestach nepresné a nedopracované.
"Preto sa výsledok akreditácie nedá predvídať a spustenie akreditačného procesu by mohol viesť k nedorozumeniam," dodal prezident.
Podľa rektorov je chybou aj to, že kritériá komplexnej akreditácie sú nastavené iba na vedeckú produktivitu.
"Komplexná akreditácia vôbec nereflektuje vzdelávanie na zabezpečenie, resp. zlepšovanie kvality, na ktoré je tento proces primárne určený," domnieva sa.
Šéf Akreditačnej komisie Ľubor Fišera začiatkom februára povedal, že nové kritériá sú výrazne prísnejšie ako počas predchádzajúcej akreditácie pred šiestimi rokmi.
Proces preverí kvalitu vysokých škôl, niektoré môžu vypadnúť zo zoznamu univerzít. Komplexná akreditácia sa uskutoční v roku 2014, zhodnotí vzdelávaciu a výskumnú činnosť škôl a vyjadrí sa k ich žiadostiam o akreditáciu všetkých študijných programov či konaniam na vymenovanie profesorov.
Školy majú na prípravu podkladov presne rok od zverejnenia nových kritérií.
Rektori so šéfom Akreditačnej komisie nediskutovali
Šéf Akreditačnej komisie prišiel na rokovanie, ktoré bolo v tom čase už ukončené.
BRATISLAVA. Rektori vysokých škôl, ktorí dnes odmietli nové kritériá komplexnej akreditácie, o nich nediskutovali so šéfom Akreditačnej komisie (AK) Ľuborom Fišerom.
Dopoludňajšie zasadnutie bolo neverejné, Fišeru pozvali až na zasadnutie o 13.00 h. Keď však prišiel, rokovanie už bolo ukončené a rektori mu len odovzdali svoje stanovisko.
"Pokladám to za maximálne nekorektné a neseriózne, že som sa počas rokovania nemohol vyjadriť a niektoré veci vysvetliť," povedal šéf AK, ktorá kritériá vytvárala. Dodáva, že s Radou vysokých škôl minulý týždeň rokoval asi tri hodiny.
"Rada vysokých škôl na jednej strane pochválila úsilie o zvyšovanie kvality a dala vecné pripomienky, so všetkými sa dá súhlasiť," doplnil Fišera.
Prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Libor Vozár hovorí, že s ministrom a pozvanými hosťami mali rektori rokovať popoludní, napokon sa však program zmenil.
"My sme od rána rokovali a stihli sme ukončiť rokovanie do 12.30 h," povedal Vozár.
Na otázku, či budú ešte rektori rokovať s Fišerom o nových kritériách akreditácie, povedal, že dôležité je dnešné stanovisko SRK. V ňom odporučili ministrovi školstva, aby kritéria neschválil a vrátil ich AK na prerokovanie.
TASR