BRATISLAVA. Záver dvanástich disciplinárnych konaní voči sudcom je v nedohľadne. Nemá totiž kto posúdiť, či sa previnili, alebo nie. Tvrdí to predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin, pod ktorého spadajú aj disciplinárne senáty. Na dieru v zákone upozorňoval už v polovici januára.
Ministerstvo spravodlivosti teraz priznáva, že legislatíva z minulého volebného obdobia má naozaj nedostatky.
Problémy sú v prípadoch, keď treba doplniť disciplinárny senát, ak niektorému z členov uplynulo funkčné obdobie, pričom ešte nestihli vytýčiť prvé pojednávanie. Hovorkyňa ministerstva Jana Zlatohlávková sľubuje „bezodkladné riešenie“ zmenou zákona.
„Ministerstvo totiž považuje efektívny systém vymáhania zodpovednosti za zlyhania sudcov za nevyhnutný doplnok sudcovskej nezávislosti,“ tvrdí hovorkyňa.
Čo presne a kedy ministerstvo urobí, hovorkyňa nespresnila. Najrýchlejšie by nedostatok mohli odstrániť cez poslanecký pozmeňujúci návrh, a to na tejto či budúcej schôdzi.
Rýchle a neisté riešenie
Čaká
12 spisov
- súd nekoná sa v 9 prvostupňových disciplinárnych veciach: v 8 prípadoch sa skončilo funkčné obdobie predsedovi senátu, z toho v 7 aj niektorému z členov, v jednej veci iba členovi;
- problém je aj s jednou odvolacou vecou, kde sa skončilo funkčné obdobie predsedovi senátu;
- na rozhodnutie čakajú ďalšie dve veci, kde boli podané námietky: skončil predseda aj niektorý z členov senátu;
Zdroj: Kancelária discipl.senátov
Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ), ktorej zmeny zákonov chybu spôsobili, vidí riešenie jednoducho. Stačí podľa nej spisy nanovo prerozdeliť.
Takúto možnosť naznačuje aj zákon o súdoch, ktorý pripúšťa, že ak sa zmení obsadenie súdu, je to dôvod na prerozdelenie veci.
Kancelária predsedu Najvyššieho súdu však odkazuje, že toto riešenie nie je možné.
Rozvrh práce disciplinárnych senátov totiž určuje zákon o sudcoch a prísediacich.
Harabin trvá na tom, že prerozdelenie neprichádza do úvahy, čo pôvodne pri zmene zákonov napísala v dôvodovej správe aj exministerka Žitňanská.
„Postup, aký uvádzate, by bol pri súčasnom znení zákona jeho porušením a možno aj zneužitím právomoci verejného činiteľa,“ píše Harabinova kancelária.
Ktoré konkrétne prípady ostali na disciplinárnom súde stáť, Harabinova kancelária nehovorí.
Trest v prípade zabitej manželky mešká
Televízia Markíza zistila, že ide aj o disciplinárny návrh voči bratislavskej sudkyni Ľudmile Hatalovej.
Disciplinárne je stíhaná pre pochybenia v prípade vraždy Bratislavčanky Zuzany Dzivej, ktorú vlani v marci zastrelil jej exmanžel.
Minister spravodlivosti Tomáš Borec (za Smer) na ňu podal disciplinárny návrh ešte v septembri.
Pritom v tomto prípade až do začiatku februára disciplinárny senát nevytýčil pojednávanie. Potom už bol problém s jeho obsadením.
Zo značiek spisov, ktoré nemá kto riešiť, vyplýva, že mnohé z nich sú ešte staršie ako ten sudkyne Hatalovej.

Beata
Balogová
