Spochybnenú nájomnú zmluvu možno za Jána Slotu napísali nesprávne.
BRATISLAVA. Hoci zmluva medzi štátnym Geodetickým a kartografickým ústavom (GKÚ) z čias prvej vlády Roberta Fica do konca roku 2057 „s opciou na ďalších 49 rokov“ vyzerá na prvý pohľad nevypovedateľná, súd by ju mohol zrušiť. Ústav už na súde zmluvu napadol.
Advokát kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Radovan Pala hovorí, že by mohla byť zmluva medzi Armagedonom a GKÚ neplatná.
Upozornil na to, že v zmluve aj v jej dodatkoch Armagedon vystupuje ako „prenajímateľ“ nehnuteľnosti, ktorú však nevlastní a minimálne pozemok v čase podpisu zmluvy nevlastnil.
Vlastní Ducho a Duchovný
Prenájom
Prázdne budovy
- štátni kartografi si prenajali 8771 štvorcových metrov za 89-tisíc eur za mesiac;
- zmluva platí do konca roka 2057 s opciou do roka 2106,
- nájom je výrazne drahší, než je obvyklé,
- budova je obsadená len zhruba na 25 percent,
- nikto nevie, či sa ju vôbec podarí zaplniť.
Internetový výpis katastra nehnuteľností ukazuje, že majiteľom pozemku je majiteľ Armagedonu – fyzická osoba Richard Duchovný, a to na základe kúpnej zmluvy ešte z roku 2007.
Budovu zasa vlastní Duchovného firma Ducho, s. r. o. Firma Armagedon, ktorá vznikla len dva a pol mesiaca pred podpisom zmluvy, nevlastní na Slovensku žiadnu nehnuteľnosť.
Advokát Pala si myslí, že „nie je možné prenajímať niečo, čo nevlastníte“. Zmluva je podľa neho mimoriadne nevýhodná pre štát.
„Takúto zmluvu by žiadny podnikateľ nepodpísal – ani veľmi podpriemerne hospodáriaci a ani v zlom sne.“
Štátna pomoc
Právnik Peter Hodál z kancelárie White & Case našiel ďalší dôvod, prečo by zmluva nemusela platiť.
Ak mesačné nájomné prekračuje trhové nájomné, je podľa neho možné hovoriť o neoprávnene poskytnutej štátnej pomoci na základe poskytnutia zvýhodnenia pre Armagedon.
Základným kritériom pri posudzovaní zvýhodnenia je princíp porovnania zmluvy na pozadí „bežného trhového prostredia”, teda či podnikateľ získal od štátu zvýhodnenie, ktoré by pri normálnych podmienkach slobodného trhu nezískal.
Štátnu pomoc možno poskytnúť len na základe predchádzajúceho súhlasu Európskej komisie. Slovenské súdy v obdobnej veci ešte nerozhodovali.
Napriek tomu by podľa Hodála zmluva, ktorou sa poskytuje štátna pomoc bez súhlasu Európskej komisie, mala byť neplatná.
Zmluvu na nájom budovy v Liptovskom Mikuláši, za ktorý platí GKÚ mesačne viac ako 89-tisíc eur, uzavrel v decembri 2008 nominant SNS Patrik Hensel.
Má niekoľko dodatkov, podpisovali ich aj jeho nástupcovia – vrátane riaditeľa GKÚ, ktorého nominoval Most–Híd. Na súde zmluvu napadol až súčasný riaditeľ Juraj Celler.
Pamiatka na Slotu
Budovu vlastní firma Duchovného, ktorý sám priznáva, že je známym Norberta Havalca.
Ten bol „projektovým manažérom“ emisnej firmy Interblue Group, ktorá zarobila obrovskú sumu v čase, keď ministerstvo životného prostredia ovládala SNS.
Premiér Robert Fico, ktorý zobral SNS do vlády, bol v pondelok v USA a na otázky neodpovedal.
Predseda MostaHídu Béla Bugár SME odpísal, že o zmluve, ktorú považuje za „neštandardnú a štátu škodiacu“, nevedel.
Na otázku, prečo ju jeho nominanti nedali na súd, odpovedal: „Predseda strany neriadi jednotlivé inštitúcie. Nominanti sú v inštitúciách, aby konali v súlade so zákonom a v prospech štátu.“

Beata
Balogová
