Štátny inštitút mlčí, prečo sa rozhodol propagovať odborné školy. Všetko vraj zverejnia na webe.
BRATISLAVA. Štát ide presviedčať žiakov, aby sa vyučili za stavbárov, cukrárov či kaderníkov.
O tom, že sa treba učiť remeslo, vlani v apríli hovoril aj premiér Robert Fico, keď kritizoval gymnáziá.
„Jedna vec je naučiť sa dva názvy z dejepisu alebo zo zemepisu a druhá je vedieť dobre držať v rukách nejaký nástroj a niečo pre túto krajinu robiť,“ prihováral sa Fico študentom na výstave Murár 2012.
Propagácia odborných škôl a učilíšť počas štyroch rokov vyjde na vyše 1,5 milióna eur. Objednal si ju Štátny inštitút odborného vzdelávania, ktorý patrí pod ministerstvo školstva Dušana Čaploviča.
Čaplovič chce dostať mladých aj tam, kde sa ťažko uplatňuje
Prečítajte si článok >>
Čaplovič zavádzalPrečo sa do propagácie púšťa, inštitút od piatka nevysvetlil. „Nič vám k tomu nepoviem, hovoriť môže iba ministerstvo,“ povedala Gabriela Jakubová, ktorá je poverená riadením inštitútu.
Zviditeľnenie
Propagácia odborných
bude stáť vyše 1,5 milióna eur , trvať bude do roku 2016 , má presvedčiť deviatakov , aby sa naučili remeslo, ktoré im vraj zaručí prácu, jej súčasťou bude kampaň v médiách, súťaže škôl, nakrúcanie filmov či nákup reklamných predmetov.
Administrátorka projektu Oľga Radovichová v pondelok napísala, že informácie o projekte budú zverejnené „podľa platnej legislatívy v stanovených termínoch na príslušných portáloch“.
Minister kampaň bránil tým, že ju zaplatia zahraniční donori. „Ide to zo švajčiarskeho finančného fondu.“ (prečítajte si celý rozhovor s Dušanom Čaplovičom)
Neskôr ministerstvo priznalo, že Čaplovič zavádzal.
Štát na propagáciu škôl tiež prispeje cez Úrad vlády. Koľko peňazí dá, ministerstvo ani úrad v pondelok nezverejnili.
Podľa údajov z webu švajčiarskej pomoci by Slovensko malo dať 15 percent sumy, vyše 220-tisíc.
Rozčarovaní učiteliaNa zmluvu upozornili nespokojní učitelia, čo po štrajku hľadajú rezervy v rozpočte ministerstva školstva, ktoré nemá na zvýšenie ich platov.
„Je nehorázne, že nemáme z čoho učiť, ale ideme robiť PR škôl,“ hodnotí učiteľ Peter Vaško z Martina.
Za plytvanie to považuje aj učiteľ Vladimír Crmoman zo Spojenej školy na Novohradskej v Bratislave.
„Keď niektoré školy nemajú na energie a keď by exteriéry i interiéry väčšiny škôl a školských zariadení mohli tvoriť kulisy katastrofického sci-fi, v čase takéhoto nedostatku hazardovať so vzácnymi zdrojmi je trestuhodné,“ reagoval Eduard Filo z Odborného učilišťa na Dúbravskej ceste v Bratislave.
„Kampaň môže byť, ale keď už nebudú akútne problémy,“ pridáva učiteľka Viera Harkelová.
Nakrúcanie vo ŠvajčiarskuSúčasťou kampane podľa zmluvy bude vysielanie šotov v rozhlase a televíziách.
Jedným z posolstiev bude, že „technika sa oplatí a v prípade záujmu vás vezmú na vysokú školu aj po skončení strednej odbornej školy, gymnázium nie je jediným riešením“. Proti gymnáziám okrem Fica vystupuje minister školstva Čaplovič, ktorý im už obmedzil prijímanie nových žiakov. Obaja politici sú pritom absolventmi gymnázií.
Peniaze pôjdu aj na nákup stoviek pier či tričiek, organizovanie školských súťaží, workshopy pre učiteľov či prieskumy medzi zamestnávateľmi. Medzi najdrahšie položky patria filmy.
Takmer 90-tisíc budú stáť štyri 35-minútové filmy o ponúkaných odboroch, z ktorých sa spraví 16-tisíc rozmnoženín pre školy a župy.
Ďalších 50-tisíc vyčlenili na 15-minútový informačný film o projekte, ktorý sa bude nakrúcať na Slovensku a vo Švajčiarsku.
Zákazku získala firma mediamedia. Štátny inštitút neuviedol, ktoré firmy sa do súťaže zapojili.
Konateľ mediamedia Marek Bezák povedal, že sa o súťaži dozvedeli z vestníka a vyhrali cez elektronickú aukciu.

Beata
Balogová
