BRATISLAVA. Presne pred rokom sa Jana Dubovcová ujala funkcie verejnej ochrankyne práv.
Úspechom podľa nej je, že sa počas neho zamestnanci Kancelárie verejného ochrancu práv dostali aj do tých inštitúcií, ktoré predtým neboli v pozornosti ombudsmana.
Najčastejšie sa sťažujú na prieťahy
Kľúčová úloha ombudsmana podľa Dubovcovej spočíva v revíznom pohľade na to, či sú kroky orgánov verejnej správy voči občanom v súlade s dodržiavaním základných práv a slobôd.
Ombudsmanka si myslí, že len podnety nemôžu podať úplný obraz o stave ich dodržiavania.
Dubovcová preto v uplynulom roku iniciovala niekoľko prieskumov v orgánoch verejnej správy.
"Paradoxom je, že keď ideme do inštitúcií, tak naozaj zisťujeme veľké pochybenia. Ktorékoľvek dvere otvoríme, ktorúkoľvek časť dodržiavania ľudských práv začneme preverovať, nevyjdú z toho dobré výsledky," hovorí Dubovcová.
Nie každý občan napíše verejnému ochrancovi práv podnet, vysvetľuje ombudsmanka.
"Z podnetov to vychádza tak, že najčastejšie porušovaným základným právom je právo na konanie bez zbytočných prieťahov. Kto žije na Slovensku, musí vedieť, že aj toto právo sa porušuje, ale určite nemusí byť tým najčastejšie porušovaným," dodáva Dubovcová.
Rozpočet okresali, sídlo hľadajú
Dubovcová by chcela rozšíriť svoje pôsobenie v regiónoch, rozpočet na tento rok jej ministerstvo financií ale okresalo.
Rovnako ostáva nevyriešená otázka prenájmu priestorov, na ktorý z celého rozpočtu kancelárie vo výške viac ako 1,161 mil. eur išlo vyše 250-tisíc eur.
Kancelárii ostalo po zaplatení miezd, poistného a nájmu na činnosť 10,2 percenta peňažných prostriedkov. Ombudsmanka žiada vládu o priestory, ktoré by šetrili kancelárii výdavky.
Odpoveď zatiaľ dostala len od ministerstva financií, ktoré jej napísalo, aby si ich hľadala sama, povedala Dubovcová.