BRATISLAVA. Slovensko patrí podľa zistení Európskej komisie medzi šesť krajín, ktoré v roku 2012 mali problémy v oblasti súdnictva najmä s dĺžkou súdnych konaní a organizáciou súdnictva.
"Vnímanie nezávislosti súdnictva je na Slovensku najhoršie spomedzi všetkých členských krajín. Zaostávame tiež v oblasti dĺžky trvania súdnych konaní, v oblasti využívania moderných IT a komunikačných technológií a vzdelávania sudcov," informoval vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.
Sudcov máme dosť
V prepočte na obyvateľa máme jeden z najvyšších počtov sudcov (SR je na treťom mieste po Slovinsku a ČR) a paradoxne jeden z najnižších počtov právnikov.
Patríme medzi krajiny, ktoré v prepočte na obyvateľa vynakladajú na súdnictvo najmenej finančných prostriedkov.
Ku všetkým zisteniam dospela Európska komisia, ktorá predstavila nový porovnávací nástroj na podporu účinných súdnych systémov v Európskej únii, a tým aj na podporu hospodárskeho rastu.
Okrem Slovenska majú problémy v súdnictve podľa Komisie aj Bulharsko, Taliansko, Lotyšsko, Poľsko a Slovinsko.
Medzi kľúčové zistenia tohto prvého porovnávacieho prehľadu patrí skutočnosť, že dĺžka trvania súdnych konaní sa v rôznych členských štátoch značne líši.
Tretina členských štátov má dĺžku konania až dvakrát dlhšiu než zvyšné štáty. Problémy môžu byt zložitejšie tam, kde nízka miera vyriešených prípadov prispieva k nárastu počtu neuzavretých prípadov.
Ministerstvo sa bráni
Podľa ministerstva spravodlivosti z analýzy vyplýva, že sa treba sústrediť predovšetkým na otázku rýchlosti súdneho konania a posilnenia nezávislosti justície.
"Pokiaľ ide o nelichotivé miesto vo vnímaní nezávislosti súdnictva, toto považujeme za výsledok justičných experimentov a politického zasahovania do súdnictva z uplynulých volebných období, ako aj nevhodného znevažovania justície v médiách zo strany niektorých politikov," informovala hovorkyňa rezortu Jana Zlatohlávková.