Sudkyňa nemala čas na žalobu Penty.
BRATISLAVA. Keď finančná skupina Penta pred niekoľkými mesiacmi podala žaloby na bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica za výroky o kauze Gorila, nebolo to prvýkrát, čo sa v súvislosti s jeho osobou obrátila na súd.
Penta ho už žalovala aj pred siedmimi rokmi. V roku 2006 podala na Okresný súd Bratislava I žalobu za jeho výroky v Slovenskej televízii.
Lipšic sa o Pente vyjadril ako o súčasti konkurznej mafie, ktorá sa vďaka reforme zdravotníctva dostala k veľkým majetkom.
Finančná skupina žiadala 33-tisíc eur, zaplatila aj súdny poplatok 1084 eur. V prípade, ktorý dostala sudkyňa Zuzana Mališová, nebolo šesť rokov vytýčené žiadne pojednávanie.
Prvé sudkyňa vytýčila na október 2012. V septembri Penta poslala list, že sťahuje žalobu späť, pretože pre veľký časový odstup to už nemá zmysel.
Mala toho veľa
Sudkyňa Mališová sa nechce vyjadriť, prečo čakala šesť rokov. Prípad preverila predsedníčka súdu Anna Kašajová.
„Pred nariadením pojednávania boli vykonávané viaceré procesné úkony. Z tohto dôvodu došlo k značnému časovému odstupu od podania návrhu k určeniu pojednávania,“ napísala predsedníčka.
„Vec som vyhodnotila tak, že konanie je čiastočne poznačené prieťahmi, ktoré sú však objektívneho charakteru.“ Mališová podľa nej mala v roku 2006 pridelených 572 prípadov.
„Subjektívne zavinenie zákonnej sudkyne som nezistila a z tohto dôvodu nebola disciplinárne riešená,“ tvrdí Kašajová.
Aké procesné úkony sudkyňa robila pred vytýčením pojednávania, predsedníčka nespresnila. Lipšic hovorí, že argument o zaťaženosti sudkyne by platil, ak by aj ostatní sudcovia boli zaťažení rovnako a tiež nepojednávali.
„Ako je možné, že v iných prípadoch sa žaloby na ochranu osobnosti aj na tomto súde prerokovali do roka, do dvoch?“
Daniel Lipšic sa ako žalovaný na nečinnosť sudkyne nesťažoval, neurobila to ani Penta, ktorá mohla prieťahy namietať aj na Ústavnom súde.
„Nebudeme náš právny postup bližšie komentovať,“ povedal hovorca Penty Martin Danko. Neodpovedal ani, ako si vysvetlili nečinnosť sudkyne.
Minister to preverí
Prieťahy sú podľa zákona o sudcoch závažným disciplinárnym previnením.
Návrh na disciplinárne konanie môže okrem predsedníčky okresného alebo krajského súdu podať aj ombudsmanka alebo minister spravodlivosti Tomáš Borec.
„Minister tento prípad preverí,“ povedala Jana Zlatohlávková z tlačového oddelenia.

Beata
Balogová
