
Po minulých voľbách sa k funkcii dostal aj Branislav Orava (vpravo). Istý čas robil bezpečnostného poradcu premiéra, funkciu si vybicykloval, rovnako ako napríklad Martin Urmanič, keď na bicykloch po Slovensku sprevádzali Mikuláša Dzurindu. Hoci Orava napokon od premiéra odišiel, stretli sa napríkad na majstrovstvách sveta vo varení halušiek, kde Dzurinda prišiel podporiť svoj tím, ktorý viedol predseda poslaneckého klubu SDK Ján Rusnák (vľavo). FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Najlojálnejší ľudia z centrál politických strán, ktoré zostavia vládnu koalíciu, dostanú pravdepodobne miesta v niektorých ministerstvách a organizáciách. V štruktúrach strán už dlhšie prebiehal skrytý boj medzi pešiakmi, aby sa čo najpriaznivejšie zapísali u predsedov strán.
V roku 1998 odmeňovali svojich verných prakticky všetky strany, známi Dzurindovi mladí bicyklisti sú dodnes vo funkciách. Martin Urmanič sa vtedy síce do parlamentu nedostal, ale stal sa riaditeľom Mediálneho informačného centra, dnes je hovorcom ministra zdravotníctva. Známy je aj mládežník inklinujúci k ľavicovým stranám Martin Kugla, ktorý dostal kreslo šéfa Fondu detí a mládeže, ďalší sa uchytili na tlačových oddeleniach ministerstiev či na Úrade vlády.
V súčasnosti sa už hovorí, že z centrály SDKÚ odíde do niektorej z funkcií hovorca Sergej Michalič, ktorý je veľmi blízky Mikulášovi Dzurindovi. Okrem iného redigoval jeho knižku. Dzurindu si naklonil aj šéf volebného modrého autobusu Kamil Homoľa, ktorý tiež možno dostane nejaké miesto. „Priznám sa, že zatiaľ som vôbec nemal čas rozmýšľať či a ako zmením svoje pôsobenie,“ reagoval Sergej Michalič.
Podobná prax je vo všetkých politických stranách, práve v SDKÚ však boli najviditeľnejšie presuny ľudí, ktorí si hľadali svoje miesto vo vnútrostraníckych bojoch. V čase nízkych preferencií boli ľudia z SDKÚ rozdelení na šimkovcov a dzurindovcov, po dobrom volebnom výsledku sa snažia všetci votrieť do pozornosti predsedovi. Dzurinda je však už obstavený ľuďmi, ktorí sa mu dlhšie snažili dať najavo svoju oddanosť.
Sociológ Michal Vašečka považuje za legitímne, že keď človek robí pre stranu, ktorá bude zostavovať vládu, očakáva svoj postup. „Je rozdiel medzi autoritatívnymi stranami jedného človeka a medzi stranami s demokratickou štruktúrou, ktoré majú napríklad primárky ako v SDKÚ. Ale vo všeobecnosti platí, že skôr lojalita ľudí je tým, čo ohodnotia lídri, a robia z nich svojich blízkych aj vo vyšších funkciách. Teraz, keď bude väčšina v pravicovej koalícii pomerne jemná, sa bude vnímať táto lojalita ako najväčšia hodnota,“ povedal Vašečka.
Ľudia z centrál politických strán sa však niekedy až príliš okato vnucujú lídrom, súhlasia s nimi vo všetkom. Majú pred sebou víziu najmenej štvorročnej perspektívy na dobre platenom mieste. „Presadiť sa do pozornosti sa dá viacerými spôsobmi. Po prvé nespornými kvalitami. Druhá možnosť je, že ľudia na seba upozorňujú oddanosťou a aktivitou v kampani. Ďalšia cesta k uplatneniu sa vedie cez stabilnú pozíciu v štruktúre strany,“ povedal Vašečka.

Beata
Balogová
