V kampani 2006 sa totiž žiadna z nich nebude môcť vyhovárať na širokospektrálnosť koalície. Strašiak v podobe SDĽ, ktorý používali bývalé koaličné strany ako ospravedlnenie všetkých polovičných a neuskutočnených reforiem, už totiž nebude možné použiť. Z tohto pohľadu by práve pôsobenie Smeru vo vláde mohlo v hlavách politikov fungovať ako podvedomá záchranná vesta na akýkoľvek problém počas najbližších štyroch rokov.
Rozhodnutie pravicových strán vrátane SMK je odvážne a zároveň zodpovedné a správne. Je veľmi nepravdepodobné, že by ktorákoľvek strana „vládnej štvorky“ brzdila či blokovala reformy, čo by asi znamenalo koniec konkrétnej strany, rovnako ako celej koalície. Preto je dnešná jednoliatosť koalície skutočnou nádejou pre Slovensko.
Nekompromisný postoj ku korupcii, v presadzovaní dôchodkovej reformy, reformy zdravotníctva či sociálnej oblasti, náprave deformovaného územnosprávneho členenia, zoštíhľovaní vlády a celého štátneho aparátu môže zaručiť ešte výraznejšie víťazstvo v parlamentných voľbách 2006. Pri správnom kokteile rozumnej monetárnej a fiškálnej politiky, presadzovaní ekonomických liberálnych reforiem sa Slovensko môže stať skutočnou šťukou strednej Európy - akýmsi Estónskom dva.
Za týchto okolností, sprevádzaných strednodobo rastom životnej úrovne obyvateľov či posilňovaním koruny, si viac ľudí podobne ako v Českej republike môže začať klásť otázku o zmysle a prínosoch vstupu do Európskej únie dnešnej socialistickej Európy. Paradoxne po štyroch rokoch môže byť smerovanie slovenskej ekonomiky vzorom aj pre mnohé krajiny EÚ.
Táto vláda je prvá slovenská od roku 1989, ktorá podobnú poklonu môže získať. Stačí, aby všetky strany vládnej štvorky pochopili jedinečnosť a asi aj neopakovateľnosť situácie. V opačnom prípade môže neoblomné presadzovanie úzko straníckych partikulárnych záujmov pochovať pravicu a konzervativizmus na Slovensku na viacero volebných období. A to by určite nebola dobrá správa pre občanov.
Autor: MAROŠ BAĽO(Autor je ekonomickým analytikom)

Beata
Balogová
