BRATISLAVA - Voliči vo voľbách rozhodli, že Slovensku bude vládnuť pravica. Ale zároveň odstránili jej prirodzeného konkurenta - štandardnú ľavicovú opozíciu. To chce využiť Robert Fico. Ohlásil odchod do opozície a tam chce vyplniť uvoľnený ľavicový priestor.
Pred voľbami Fico tvrdil, že Smer v žiadnom prípade nie je ľavicová strana. Dnes podľa informácií SME zvažuje vstup do Socialistickej internacionály. „Situácia, do ktorej sa Robert Fico dostal, ho bude nútiť, aby zaujal ľavicový priestor,“ povedal politológ Jozef Majchrák.
Fico predtým odmietal ideologizáciu svojej politiky. Sociológovia si to vysvetľovali tým, že chce osloviť čo najviac ľudí. V svojom programe hovoril o silnom štáte, ale súhlasil napríklad aj s rovnou daňou. „To je skôr pravicový nástroj,“ povedal Majchrák. Smer na billboardoch sľúbil presadzovať národné záujmy v Európskej únii - typický konzervatívny prvok.
Keď sa Smer vydá doľava, aj jeho vlastní členovia s tým môžu mať problém. Veľa budúcich poslancov Smeru sú podnikatelia, zástancovia voľného trhu. „Fico si najprv musí usporiadať veci vo vlastnej strane, pretože ďalší kandidáti za ním nehovoria, že sú ľavicovou alternatívou, ale otvorene hovoria, že reprezentujú pravicu,“ povedal Ľubomír Fogaš (SDĽ).
Sám Fico včera povedal, že chce prehlbovať politiku tretej cesty s ambíciou zaradiť stranu do medzinárodneho zoskupenia stredovo-ľavicových politických strán.
Na otázku denníka SME, či Smer požiada o vstup do Socialistickej internacionály, odpovedal, že teraz je predčasné o tom hovoriť. Podotkol, že do konca roka uskutoční viacero zahraničných ciest, aby prehĺbil spoluprácu s nemeckou SPD a britskou Labour Party.
Vstúpiť do Socialistickej internacionály nebude pre Fica jednoduché. „Fico sa nestane členom európskych ľavicových združení len preto, že chce. Budeme si dávať dobrý pozor,“ povedal Jan Marinus Wiersma, podpredseda Strany európskych socialistov a spravodajca Európskeho parlamentu.
Wiersma si nemyslí, že Smer je ľavicová strana a pripustil, že Ficove názory sú často pravicové až nacionalistické: „Časti jeho programu sú ľavicové, ale ďalšie sú konzervatívne. Keď ho máme prijať medzi seba, musíme s ním hovoriť, ale aj preštudovať, ako v minulosti pristupoval k otázkam maďarskej menšiny a rómskej menšiny, ľudských práv a jadrovej energie.“
Fico a ľavica? V súčasnosti určite nie, zhodujú sa dve ľavicové strany SDA a SDĽ. „Smer využíva priestor, ktorý sa vytvoril tým, že sa demokratická ľavica nedostala do parlamentu. Ťažko dnes môže tvrdiť, že je ľavicou, pretože v jeho programe sa nachádzajú ľavicové aj pravicové, aj stredové prvky,“ povedal Milan Ftáčnik z SDA.
„Zdá sa mi to zneužitie cítenia ľavicovo zmýšľajúcich voličov a rovnako zneužitie cítenia stredových voličov, ktorí predpokladali, že táto strana bude predstavovať vyvážené vzťahy medzi pravicou a ľavicou,“ povedal Ľubomír Fogaš z SDĽ.
Ak chce Fico vstúpiť do Socialistickej internacionály, všetci jej členovia musia súhlasiť. SDĽ je jedným z nich. Bude súhlasiť? „Táto otázka je predčasná. Na to, aby sa Fico mohol o takéto členstvo ukázať, nám musí ukázať ľavicový program,“ povedal Fogaš.
„Členstvo v Socialistickej internacionále predpokladá jasný a sociálnodemokratický program, jasné postoje v otázkach menšín, istý politický štýl a kultúru, ktorá nemá nič spoločné s populizmom a lacnou demagógiou, a musí sa v krízových chvíľach zachovať ako sociálny demokrat,“ povedal Peter Weiss, podpredseda SDA a bývalý člen SDĽ.
Prípadnú dohodu s SDĽ a SDA komentoval Fico takto: „Nemám sa s nimi o čom dohadovať, pretože títo ľudia nepochopili politickú realitu. Mohli to pochopiť pred voľbami. Mňa nezaujíma vedenie týchto strán.“ Rovnako nemieni zlučovať Smer s týmito stranami. „Myslím, že bez akýchkoľvek ťažkostí zaniknú. Strany, ktoré nie sú v parlamente, nemajú šancu na prežitie,“ povedal.
Predstavitelia oboch strán však zjednotenie ľavice podporujú a dúfajú, že sa v budúcnosti s Ficom dohodnú. On si, naopak, myslí, že „treba prikryť moderných voličov SDA a podobných strán“.
Autor: MICHAL FRIŠIGOR STUPŇAN

Beata
Balogová
