SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných médií

Mečiar ešte vytvorenie vlády nevzdáva

Praha 24. septembra (TASR) - Povolebnú situáciu na Slovensku naďalej sledujú všetky české denníky. Podľa denníka Právo dostal šéf HZDS Vladimír Mečiar do piatku čas na zostavenie vlády, predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda už ale predložil dohodu štyroch pravicových strán o vytvorení koalície.

Výsledok Mečiarových rokovaní o budúcej vláde sa dá podľa Práva ľahko odhadnúť - ostatné strany jasne vyhlásili, že s Mečiarom spolupracovať nebudú a jeho koaličný potenciál označili za nulový. Denník pripomína, že Mečiar už podľa svojich slov nechce byť premiérom, ani predsedom parlamentu a pre HZDS chce len niekoľko ministerských kresiel.

SkryťVypnúť reklamu

Pravicové strany Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ), Strana maďarskej koalície (SMK), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Aliancia nového občana (KDH), ktoré disponujú nadpolovičnou väčšinou 78 hlasov, už podpísali dohodu o vytvorení novej vládnej koalície.

Denník Mladá fronta Dnes (MfD) pripomína, že pravicové strany chcú zostaviť nový kabinet do 30 dní a teraz sa rozbiehajú prvé kolá rokovaní o programe. Podľa politológov to nebude jednoduché a strany sa budú snažiť získať čo najlepšie pozície pre ďalšie vyjednávanie. Problémom podľa MfD môžu byť požiadavky SMK. Denník pripomína, že strany s výnimkou ANO vstupujú do rokovaní s výhodou - po štyroch rokoch spoločnej vlády sa dobre poznajú a vedia, čo môžu od seba očakávať.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dnešných Lidových novín by mala mať nová vláda menej ministrov ako doterajšia. MfD pripomína, že hoci podľa budúcej koalície ešte nie je na programe dňa rozdeľovanie kresiel, z kuloárov už prenikli prvé informácie. Na premiérsku stoličku by sa mohol vrátiť Dzurinda. Jeho SDKÚ by mala dostať päť kresiel, SMK štyri a KDH a ANO majú mať vo vláde po troch ministroch.

Rakúska tlač sa venuje povolebnému vývoji na Slovensku

Viedeň 24. septembra (TASR)- Dnešné vydania mienkotvorných rakúskych denníkov Die Presse a Der Standard zhodne konštatujú, že prekvapujúci úspech SDKÚ v parlamentných voľbách na Slovensku posilnil aj pozíciu lídra únie a doterajšieho slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý už usilovne pracuje na zostavení novej vlády. Konzervatívna Die Presse píše, že Dzurindovu vedúcu úlohu nemožno spochybniť a označuje predsedu SDKÚ za staronového premiéra.

SkryťVypnúť reklamu

Dzurindov prísľub, že budúca vláda bude o niečo štíhlejšia, sa dá splniť o to ľahšie, že do parlamentu sa už nedostali koaličné ľavicové strany SDĽ a SOP, pokračuje denník.

Za najslabšieho partnera možnej vládnej koalície pravého stredu na Slovensku označuje Die Presse hospodársko-liberálnu ANO. Jasná prevaha kresťanských strán v novo sa formujúcej koalícii totiž spôsobila, že ANO bude stáť z ideologickej stránky bokom. Líder ANO Pavol Rusko bude musieť vyvodiť osobné dôsledky z toho, že aj napriek nasadeniu ním kontrolovaného média do predvolebného boja dosiahol relatívne slabý výsledok, uvádza Die Presse.

Z kuloárov prenikli na verejnosť taktiež informácie, že väčšinovým americkým vlastníkom súkromnej TV Markíza sa zapojenie televíznej stanice do predvolebného boja zo strany menšinového vlastníka Pavla Ruska nepozdávalo. Pod nesúhlasný postoj zahraničného partnera sa podpísala aj vysoká pokuta, ktorú si Markíza svojou angažovanosťou v predvolebnej kampani "vyslúžila" len nedávno, pripomína Die Presse.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu vyvolal na Slovensku menšiu senzáciu samotný Rusko, ktorý po voľbách oznámil, že svoj podiel v Markíze predá a ukončí tak často kritizovaný konflikt záujmov, týkajúci sa jeho pôsobenia v médiách a v politike, pokračuje Die Presse.

Nejasnou zostáva úloha Róberta Fica. Mladý ľavicový liberál môže byť rád, pokiaľ mu vytvárajúca sa štvorkoalícia prenechá čestný post napríklad predsedu parlamentu, uzatvárajú noviny.

O Dzurindovej snahe vytvoriť čo najskôr nový vládny kabinet informuje aj dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard. Denník pripomína, že do nového kabinetu sa nedostane Smer Róberta Fica, ani Mečiarovo HZDS. Opozícia dostala ponuku na obsadenie miesta podpredsedu parlamentu. Úvahy o tom, či by sa tejto funkcie nemohol ujať Vladimír Mečiar, označil Dzurinda za predčasné, píše v závere rakúsky denník.

SkryťVypnúť reklamu

Der Standard si takisto všíma pozitívnu reakciu Európskej únie na výsledky volieb na Slovensku.

Népszabadság: Prezident SR počká do piatku s poverením zostavením vlády

Budapešť 24. septembra (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster do piatku nepoverí nikoho s vytvorením novej vlády, informoval dnes maďarský denník Népszabadság, podľa ktorého predseda víťazného HZDS Vladimír Mečiar oznámil snahu o vytvorenie kabinetu.

V rozhovore pre Népszabadság predseda SMK Béla Bugár označil Mečiarov krok za jalový pokus a prezidentovu odďaľovaciu taktiku za poľutovaniahodnú.

V pondelok ráno sa totiž podľa Bugára strany pravého stredu dohodli na vytvorení koalície a šéfovia týchto strán nie sú ochotní rokovať s Mečiarom. Partneri sa dohodli aj na tom, že do rokovaní nezapoja Smer Róberta Fica.

SkryťVypnúť reklamu

Népszabadság poznamenáva, že v prípade vlády pravého stredu zostane premiérom Mikuláš Dzurinda, post šéfa diplomacie si ponechá Eduard Kukan, v kresle zostane aj minister vnútra Ivan Šimko. Podľa denníka si SMK bude nárokovať post šéfa rezortu pôdohospodárstva, životného prostredia, výstavby a regionálneho rozvoja, ako aj rezort dopravy, alebo hospodárstva.

FT: Volebný výsledok ako záruka pozvánky pre Slovensko

Londýn 24. septembra (TASR) - Západní predstavitelia a finančné trhy aplaudovali víťazstvu vládnych strán pravého stredu v parlamentných voľbách na Slovensku. Volebné výsledky ukončili neistotu o tom, či sa SR kvalifikuje na členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii, konštatuje dnes britský denník Financial Times.

Podľa týchto novín európski predstavitelia potvrdili, že po voľbách Slovensko zostáva medzi horúcimi kandidátmi na prijatie do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

SkryťVypnúť reklamu

Zahraniční investori, ktorí na Slovensko prichádzali len pomaly, tiež reagovali pozitívne, pokračujú noviny a pripomínajú, že doterajšia vláda Mikuláša Dzurindu úspešne sprivatizovala banky a štátne podniky, no reformám verejného sektora zabránili ľavicové strany koaličnej vlády, uzatvárajú Financial Times.

LN: Prominenti bývalého komunistického režimu si nežijú zle

Praha 24. septembra (TASR) - Prominenti bývalého komunistického režimu, vrátane Milouša Jakeša a Jozefa Lenárta, ktorých v pondelok súd zbavil obžaloby z pokusu k napomáhaniu vlastizrade, si v súčasnosti ako dôchodcovia nežijú zle.

Ako píše dnešné vydanie českého denníka Lidové noviny (LN), Jakeš s Lenártom síce nežijú v prepychu, ale vzhľadom na to, že sú dôchodcovia, je to nadpriemer. Osemdesiatročný Jakeš býva vo vile so záhradou v luxusnej pražskej štvrti Hanspaulka, kde donedávna žil aj 79-ročný Lenárt, ktorý sa presťahoval na Petřiny. Ich dôchodky patria k tým vyšším, vypočítali sa totiž z viac ako nadpriemerných príjmov bývalých komunistických funkcionárov.

SkryťVypnúť reklamu

Obaja prominenti, ktorí v pondelok opustili pražský mestský súd ako nevinní, sa tešia výbornému zdraviu. Podľa odborníkov je to súhra viacerých faktorov - počínajúc dobrým sociálnym zázemím cez starostlivosť o svoje zdravie až po zdedenú genetickú výbavu. LN pripomínajú, že ten, kto si trénuje mozog duševnou prácou, starne pomalšie. To je aj prípad Jakeša a Lenárta, ktorí zastávali vysoké stranícke funkcie ešte na hranici dôchodkového veku.

Zle sa nemajú ani ďalší prominenti bývalého režimu. Lubomír Štrougal (77), ktorého súd tento rok v plnom rozsahu zbavil obžaloby zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, žije v ústraní v osade Jizerka v Jizerských horách. Vasil Biľak, ktorý je slovenským občanom, a tak sa neocitol pred súdom po boku Jakeša a Lenárta, žije v luxusnej vile v Bratislave. Naďalej mu však na Slovensku hrozí trest za vlastizradu. Medzi bývalými prominentmi sú aj podnikatelia: bývalý člen predsedníctva ÚV KSČ Karel Urbánek dnes podniká v Brne.

Jürgensova správa bude zohľadňovať ochotu maďarskej vlády zmeniť krajanský zákon

Budapešť 24. septembra (TASR) - Tzv. Jürgensova správa súvisiaca s maďarským krajanským zákonom bude zohľadňovať ochotu maďarskej vlády zmeniť Zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, ktorú kabinet prejavuje od mája. S odvolaním sa na informácie, ktoré má maďarská strana k dispozícii, to dnes v Budapešti povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Tamás Tóth.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá verzia tohto hlásenia bola podľa slov hovorcu jednostranná a podľa jeho názoru nezodpovedala požiadavkám, kvôli ktorým bola úloha zadaná. Z tohto dôvodu bolo nutné prepracovať hlásenie a pred Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) sa po odsúhlasení komisiou práv a menšinových práv RE) dostane už tento variant. Ten bude zohľadňovať aj kontakty, ktoré maďarská vláda s vládami susedných krajín v tejto súvislosti nadviazala.

Prvé hlásenie spravodajcu a holandského poslanca PZ RE Erica Jürgensa sa podľa Budapešti opieralo o kritické stanoviská Rumunska a Slovenska. Správa, ktorá dokonca navrhovala zrušenie krajanského zákona, maďarské argumenty vôbec nebrala do úvahy, proti čomu v júni Maďari v RE ostro protestovali.

Magyar Hírlap: Päť rokov nečinnosti vo veci Gabčíkova

Budapešť 24. septembra (TASR) - Je vylúčené, aby sa v tomto roku Maďarsko dostalo bližšie k vyriešeniu akéhokoľvek prvku z okruhu otázok Vodného diela Gabčíkovo. Maďarsko a Slovensko nie sú už päť rokov schopné dohodnúť sa na výkone rozsudku medzinárodného súdu v Haagu, píše dnešné vydanie maďarského denníka Magyar Hírlap.

SkryťVypnúť reklamu

V stredu uplynie päť rokov od vyhlásenia haagskeho rozsudku, ktorý 25. septembra 1997 zaviazal Maďarsko a Slovensko k vzájomnej dohode, pripomína denník a dodáva, že ani kabinet Pétera Medgyessyho v tejto veci neurobil od svojho vzniku nič.

Pokrivkávajúce rokovania z doby vládnutia Viktora Orbána sa po aprílových parlamentných voľbách v Maďarsku prerušili. Medgyessyho vláda v máji zrušila post dunajského splnomocnenca bez toho, aby poverila inú organizáciu alebo rokovaciu delegáciu.

V lete síce Úrad predsedu vlády (MEH) pripravil na rokovanie vlády jeden návrh, ale jeho prijatie vláda už týždne odkladá. Podľa tohto návrhu by sa vecou Dunaja v budúcnosti namiesto splnomocnenca zaoberali rezorty životného prostredia a vodného hospodárstva, diplomacie a Úrad predsedu vlády, píše Magyar Hírlap.

Ruská federácia chce pokračovať v dobrých vzťahoch so Slovenskom

Moskva 24. septembra (TASR) Výsledok parlamentných volieb na Slovensku prijala Ruská federácia s úctou. Moskva v tejto súvislosti deklaruje pripravenosť rozvíjať tradične dobré a obojstranne výhodné vzťahy so Slovenskou republikou. Pre TASR to dnes uviedol hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Jakovenko.

SkryťVypnúť reklamu

"Moskva sa k vyjadreniu vôle slovenských voličov stavia s úctou a potvrdzuje pripravenosť rozvíjať tradične priateľské, mnohostranné a obojstranne výhodné vzťahy medzi Ruskom a Slovenskom," povedal predstaviteľ ruskej diplomacie.

V súvislosti s voľbami do NR SR rozvoj rusko-slovenských vzťahov v minulých dňoch podporili viacerí ruskí politici. Podľa ruskej pravice a centristov, na vzťahoch medzi Moskvou a Bratislavou sa negatívne neodrazia ani euroatlantické integračné ambície SR.

"Sme pripravení na konštruktívnu spoluprácu s každou slovenskou vládou. Vzťahy medzi našimi krajinami boli vždy dobré, dúfam, že také aj zostanú. Zažili sme aj horšie doby, ale naše národy chovajú k sebe vzájomné sympatie a úctu. Verím, že tieto sympatie sa zachovajú po hocakých voľbách a za všetkých režimov," povedal pre TASR bývalý ruský veľvyslanec v USA (1992-93) a podpredseda dolnej komory ruského parlamentu Vladimir Lukin.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa podpredsedníčky ruského parlamentu Iriny Chakamadovej sa vzťahy Ruska so Slovenskom v poslednej dobe dostali do tempa, zlepšujú sa. "Je to veľmi pozitívne. Vysvetľujem si to tým, že sa zmenila aj zahraničnopolitická orientácia Ruska. Nie sme proti rozšíreniu NATO. Úsilie krajín strednej a východnej Európy o získanie podpory zo strany aliancie je podľa nás prirodzené, poznamenala Chakamadová.

Tesné kontakty medzi SR a Ruskom podporuje aj radikálnejšia časť ruskej pravice reprezentovaná Liberálnodemokratickou stranou Ruska (LDPR). "Slovensko malo k Rusku vždy bližšie než všetky ostatné európske krajiny. Vždy existovali nadštandardné vzťahy. To nie sú len slová, ale skutočnosť. Preto by sme chceli tieto vzťahy zachovať," povedal pre TASR poslanec dolnej komory ruského parlamentu a podpredseda Žirinovského LDPR Alexander Mitrofanov.

SkryťVypnúť reklamu

"Slovensko vstúpi do EÚ, je to jeho strategický smer a my nie sme proti. Len by sme chceli, aby naše tesné vzťahy boli zachované, aby to bolo pre vás výhodné ekonomicky aj politicky. Slovensko má šancu byť členom európskej rodiny a zachovať si úzke kontakty s Ruskom," dodal poslanec Mitrofanov.

Conleyová: Voľby boli jasnou demonštráciou, že na Slovensku pulzuje demokracia

Washington 24. septembra (TASR) - Parlamentné voľby na Slovensku boli jasnou demonštráciou, že v tejto krajine pulzuje demokracia, povedala pre TASR Heather A. Conleyová, vysokopostavená pracovníčka amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorá riadi odbor pre európske a euroázijské otázky.

"S výsledkami volieb sme mimoriadne spokojní a rovnako aj s účasťou voličov," zdôraznila. Na otázku, či a ako výsledky volieb ovplyvnia šance Slovenska dostať na novembrovom summite NATO pozvánku do tohto exkluzívneho klubu, Conleyová uviedla, že rozhodnutie o nových členoch NATO ešte nepadlo. "Stane sa tak až na pražskom summite členských krajín, ale voľby na Slovensku boli dôležitým krokom."

SkryťVypnúť reklamu

Heather Conleyová vyjadrila presvedčenie, že na Slovensku sú pevne zakotvené demokratické princípy. "Dúfam, že SR bude v nastúpenej ceste pokračovať, pretože v súvislosti s členstvom v NATO je treba ešte mnohé urobiť. Tieto voľby boli pre Slovensko a jeho budúcnosť veľmi dôležité."

Pracovníčka MZV uviedla, že Spojené štáty sa tešia na spoluprácu s novou vládou a ak bude premiérom predstaviteľ SDKÚ, "tešíme sa na spoluprácu s ním", dodala. Na adresu volebných výsledkov slovenských komunistov uviedla, že je evidentné, že ich program oslovil istú časť voličov, ktorí mali právo slobodne sa rozhodnúť, komu odovzdajú hlas.

Združeniu slovenských spisovateľov v Maďarsku hrozí zánik

Budapešť 24. septembra (TASR) - Združenie slovenských spisovateľov a umelcov v Maďarsku, ktoré združuje 32 tvorivých členov, môže vzhľadom na finančné problémy na jeseň zaniknúť. Povedal to v Budapešti pre TASR výkonný predseda združenia Michal Hrivnák.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa na jeseň nepodarí združeniu zvoliť nové vedenie, môže to znamenať koniec jeho činnosti, zdôraznil ďalej v rozhovore Hrivnák, ktorý bol predsedom združenia do konca predchádzajúceho volebného obdobia. Neochota vykonávať bezplatnú funkciu vedenia ho prinútila vziať po vlaňajšom vypršaní mandátu funkciu výkonného predsedu dovtedy, kým nové vedenie nebude zvolené.

Činnosť združenia, ktorého tretina členov sú spisovatelia, a ktoré je jednou z najaktívnejších organizácií Slovákov v Maďarsku, je financovaná maďarským štátom. "Sme málopočetná organizácia, čo nám poslanci v parlamente vyčítajú, podľa toho vyzerá aj príspevok štátu", povedal Hrivnák a dodal, že podpora pokrýva takmer iba réžiu kancelárie. Nájomné hradí Celoštátna slovenská samospráva v Budapešti, ktorá plánuje kanceláriu odkúpiť a bezplatne poskytnúť združeniu.

Na margo počtu členov predseda konštatoval, že podobné združenie maďarských spisovateľov na Slovensku má asi stovku členov, pričom maďarská menšina na Slovensku je okolo 600.000. V Maďarsku sa k slovenskej menšine hlásilo oficiálne do 20.000 osôb. Z tohto pohľadu považuje Hrivnák za "zázrak", že je toľko slovenských spisovateľov v Maďarsku, ktorých práca je v oblasti záchrany identity a kultúry slovenskej menšiny veľmi významná.

Vlani v Maďarsku oslávili 20 rokov organizovaného literárneho života Slovákov v Maďarsku. Pôvodne spisovatelia, ktorí sú občianskym povolaním zväčša učitelia a novinári, organizovali čitateľské stretnutia, neskôr literárne súťaže. Za dve desaťročia vydali tucty kníh, ktoré poznajú čitatelia aj na Slovensku a publikovali svoje poetické diela na stránkach slovenského periodika vychádzajúceho v Maďarsku, v Ľudových novinách.

Združenie v dnešnej forme vzniklo z Literárnej sekcie Zväzu Slovákov v Maďarsku, ktoré začalo pracovať v roku 1981. V roku 1989 po zmene režimu sa združenie osamostatnilo.

Z akcií organizovaných združením výkonný predseda vyzdvihol literárne autorské stretnutia, ktoré sa pravidelne konali okrem maďarského hlavného mesta aj v Békešskej Čabe, Slovenskom Komlóši, Oroszlányi a v pilišskej oblasti.

V ostatnom čase združenie pripravovalo odborné podujatia a spomienkové slávnosti. K pripravovaným akciám patrí medzinárodná konferencia, ktorá sa za účasti slovenských literátov zo Slovenska, Rumunska, Juhoslávie a Maďarska bude zaoberať úlohou menšinovej literatúry v záchrane a pestovaní materského jazyka a v posilňovaní národnej identity.

Slovenskí spisovatelia v Maďarsku píšu čoraz menej, poznamenal Hrivnák, podľa ktorého dôvodom nezáujmu je nedocenenie ich tvorby. Autori sa obracajú od literárnej tvorby k publicistike. V tejto súvislosti predseda združenia konštatoval, že chýba spoločensko-vedný časopis, ktorý by sa zaoberal hlbšie problémami menšiny, akým je z pohľadu samospráv napríklad fenomén etnobiznisu, ktorý v Maďarsku komplikuje život a financovanie menšinových samospráv.

"Ľudové noviny nemajú túto úlohu, na analýzu spoločensko-politických problémov tam jednoducho nie je dostatok priestoru," spresnil predseda.

Na margo pomoci z materského štátu Hrivnák povedal, že zo strany predstaviteľov oficiálnych inštitúcií zo Slovenska dostali morálne ocenenie svojej činnosti a vyjadrenie, že takáto inštitúcia nemôže zaniknúť, a že poznajú problémy združenia. Konkrétna pomoc sa však prejavila len zo strany Matice slovenskej, ktorá sama zápasí s finančnými problémami, povedal predseda združenia.

Deň: V SR je príliš mnoho problémov, aby politika novej vlády mohla byť populárna

Kyjev 24. septembra (TASR) - Slovensko odmietlo Mečiara, takto dnes nadpísal svoj príspevok o parlamentných voľbách v SR kyjevský denník Deň. Ak by sa premiérom krajiny po štvorročnej prestávke opäť stal Vladimír Mečiar, Bratislave by uzavreli na štyri roky cestu do NATO a Európskej únie. HZDS vo voľbách finišovalo ako prvé, no premiérom, ako je čoraz viac očividné, sa Mečiar už sotva stane, napísali noviny.

"Slovensko, zdá sa, je výnimkou medzi krajinami Visegrádskej štvorky, pretože vládu v Bratislave najskôr sformujú pravicové strany. Je celkom možné, že v kresle premiéra zostane Mikuláš Dzurinda, ktorý nie je príliš silným lídrom," uviedol Deň. Perspektívy pokračovania aktívneho politického života Mečiara vyzerajú dosť nepresvedčivo.

Za hlavné hrozienko volieb denník označil fakt, že prvý raz sa do parlamentu dostali komunisti. Dôvodom je neľahká situácia v krajine, vysoká nezamestnanosť. Slováci, ako sa zdá, vyhrali psychologickú vojnu. Zostáva riešiť praktické problémy a je ich príliš mnoho, aby politika novej vlády mohla byť populárna, uzavrel Deň.

"Voľby na Slovensku príjemne šokovali Západ a slovenskú inteligenciu," napísal denník Ukrajina. Podľa očakávania HZDS zostane v opozícii. Výsledky volieb pre SR znamenajú značný progres v rozvoji vzťahov s NATO a EÚ, uviedli noviny.

Mečiar vyhral voľby, ale nie premiérske kreslo, tak znie titulok v denníku ukrajinského parlamentu Holos Ukrajiny. Voľby v susednom Slovensku boli historické, veď v prípade návratu expremiéra Vladimíra Mečiara k moci by boli šance Bratislavy na vstup do EÚ a NATO celkom iluzórne. Mečiar, ktorého charakteristiky sa len zriedka vyskytujú bez slov ako autoritársky a korupcia, je absolútne neprijateľná figúra pre Západ. Slováci sa mali nad čím zamyslieť, uviedol denník.

Popularita Mečiara zostáva dôkazom nespokojnosti mnohých Slovákov s politikou súčasnej vlády. Ďalším dôkazom toho je prvý vstup komunistov do parlamentu. Novej vláde bude neľahko, uzatvoril Holos Ukrajiny.

Schlagerová: Výsledky volieb v SR ukazujú, že občania chcú mať prozápadnú vládu

Washington 24. septembra (TASR) - Helsinská komisia amerického Kongresu očakávala hladký priebeh parlamentných volieb na Slovensku a výsledky podčiarkujú, že občania Slovenskej republiky chcú aj v nasledujúcich rokoch mať prozápadnú vládu, ktorá dovedie krajinu do NATO a EÚ, povedala pre TASR expertka komisie pre krajiny východnej Európy Erika Schlagerová.

Súčasne však podčiarkla, že dozrel čas hovoriť aj o problémoch, ktoré neznesú ďalší odklad. Nech už budúca vláda bude mať akúkoľvek podobu, bude stáť pred vážnymi úlohami. Musí dokončiť reformu v právnej a súdnej oblasti a to podľa Eriky Schlagerovej platí nielen pokiaľ ide o Slovensko, ale pre všetky postkomunistické krajiny.

Potrebu zdokonaliť právny systém na Slovensku americká odborníčka dokumentovala nedávnymi v zahraničí veľmi publikovanými prípadmi bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Ivana Lexu a prepustením na slobodu siedmich podozrivých z vraždy občana rómskeho pôvodu.

Erika Schlagerová zdôraznila, že Slovensko potrebuje, aby sa opozícia po voľbách správala v záujme ďalšieho napredovania Slovenska konštruktívne. "Helsinská komisia si bude v nasledujúcich mesiacoch a rokoch veľmi pozorne všímať, čo urobí nielen nová vláda, ale či dozrela opozícia."

Maďarský preukaz si vybavilo v Rumunsku 290.000 Maďarov

Budapešť 24. septembra (TASR) - Za prvých deväť mesiacov platnosti Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách si vybavila krajanský preukaz pätina rumunských Maďarov. Najviac záujemcov o preukaz je zo stredného Sedmohradska a z usadlostí, kde sú Maďari vo väčšine.

Najmenší podiel záujemcov z obyvateľov maďarskej menšiny, ktorí prejavili záujem o podporu súvisiacu s krajanským zákonom, dosiahli v Bukurešti. Žiadosť o preukaz podalo iba 5,5 percenta tam žijúcich Maďarov.

Z celkového počtu pol milióna vydaných maďarských preukazov, ktoré okrem rumunských Maďarov žiadajú príslušníci tejto menšiny aj v Juhoslávii, na Ukrajine a na Slovensku, je desatina v rukách slovenských Maďarov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 637
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 118
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 174
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 642
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 216
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 282
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 149
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu