Opozícia vyzýva premiéra, aby zastavil digitalizáciu umenia súkromnou firmou.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Opadaná omietka, zatečené steny či staré toalety v niektorých múzeách a galériách už čoskoro citlivejších návštevníkov znervózňovať nemusia. Expozície poskladané aj z viacerých múzeí si budú môcť pozrieť v čistých kulisách na internete.
Trojrozmerné virtuálne výstavy sú jednou z vízií, ktorými sa v stredu bude zaoberať vláda pri schvaľovaní Stratégie rozvoja múzeí a galérií do roku 2018.
Minister kultúry Marek Maďarič plánuje posilnenie vedeckej činnosti múzeí a galérií, budovanie nových zbierok či ich odbornejšiu ochranu.
Koľko bude rozvoj múzejníctva stáť, ministerstvo zatiaľ nevie. Vyčísliť sa dá iba jedna zo siedmich rozvojových oblastí, ktorou je digitalizácia zbierok.
Spor o milióny
Koľko má stáť
Digitalizácia
Digitálna knižnica a digitálny archív, SNK: 49,6 milióna eur;
Digitálna galéria, SNG: 16 miliónov eur;
Digitálne múzeum, Múzeum SNP: 27,6 milióna eur;
Digitálny pamiatkový fond, Pamiatkový úrad: 10,6 milióna eur;
Digitálna audiovízia, Slovenský filmový ústav: 24,2 milióna eur;
Centrálna aplikačná infraštruktúra a registratúra, NOC: 23,8 milióna eur;
Centrálny dátový archív, Univerzitná knižnica v Bratislave: 33,2 milióna eur;;
Harmonizácia informačných systémov, NOC: 8,8 milióna eur;
Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry, Štátna vedecká knižnica v Prešove: 1,9 milióna eur.
Projekt za 217 miliónov eur má slúžiť na digitálne zdokumentovanie vyše troch miliónov vzácnych kníh, obrazov, filmov, pamiatok či muzeálnych exponátov.
Na múzeá a galérie má ísť vyše 43 miliónov eur, najväčšiu časť pohltí digitalizácia písomností, ktorú zabezpečuje Slovenská národná knižnica.
Obrovská investícia rozhádala Maďariča a jeho predchodcu Daniela Krajcera (SaS).
Slová o predražených nákupoch techniky, dohadzovaní kšeftov, sankciách Európskej únie či trestných oznámeniach padajú najmä v posledných týždňoch, keď sa rozhoduje o veľkosti koláča pre externú firmu.
Zmluvu s konzorciom Tender Media Group podpísal Maďarič ešte počas prvej vlády Roberta Fica, deň pred voľbami v roku 2010. O pár mesiacov ju jeho nástupca Krajcer zrušil. Zákazku chcel rozdeliť na viacero menších. Vlani sa však ministrom stal opäť Maďarič a pôvodnú zmluvu obnovil.
Opoziční poslanci v utorok vyzvali na zrušenie zákazky aj premiéra.
„Financovanie najväčšieho projektu v histórii slovenskej kultúry je vážne ohrozené,“ vyhlásil Jozef Viskupič z OĽaNO.
Ministerstvo oponuje, že projekt ohrozil práve Krajcer.
„Tým, že sa rozhodol nerealizovať externú digitalizáciu cez vysúťaženú spoločnosť, sa externá digitalizácia dodnes nezačala,“ napísal hovorca Jozef Bednár. Peniaze treba pritom vyčerpať do roku 2015.
Začali sami
Viaceré inštitúcie zatiaľ dokumentujú predmety, ktoré dokážu zvládnuť vlastnou technikou.
„Prijali sme 35 konzervátorov, reštaurátorov a digitalizátorov, ktorí dosiaľ spracovali cez 15-tisíc predmetov zo 183-tisíc vybraných exponátov z vyše 30 múzeí po celom Slovensku,“ povedal riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.
Podobne je na tom Slovenská národná galéria, ktorá dosiaľ zdigitalizovala desatinu zo stotisíc obrazov.
Podľa Maďaričovej zmluvy má však až 70 percent múzejných predmetov digitalizovať konzorcium TMG. Väčšiu či menšiu časť má dokumentovať aj v ďalších oblastiach kultúrneho dedičstva.
„Ak by sa zrealizovali všetky externé služby, ktoré pokrýva naša zmluva, tak by išlo o 40 miliónov eur,“ tvrdí hovorkyňa konzorcia Sylvia Majerníková.

Beata
Balogová
