BRATISLAVA. „Ťažko si narýchlo spomenúť, čo na Slovensku bez problémov funguje. Naozaj neviem. Tiež mám pocit, že veľa vecí nefunguje, ako by malo,“ odpovedala ombudsmanka Jana Dubovcová v rozhovore pre SME na otázku, čo u nás funguje ako má.
Menovať úrad či štátnu firmu, ktoré fungujú tak, že môžu ísť iným príkladom, mali problém aj iní oslovení verejne činní ľudia.
„Nepoznám, žiaľ, takú inštitúciu,“ vraví Zuzana Wienk z Aliancie Fair–play.
Zachytila zatiaľ len zárodky a pozitívne prípady - napríklad snahu bývalého šéfa Sociálnej poisťovne Ľuboša Lopatku o efektívne vymáhanie dlhov, nápaditú komunikáciu ombudsmanky Dubovcovej s verejnosťou, alebo snahu kontrolórov NKÚ či bývalého vedenia zložiek Policajného zboru.
Fico: Kaliňák nech povie
Denník SME sa na príklad dobre fungujúcej inštitúcie spýtal aj premiéra Roberta Fica zo Smeru, ktorý zastáva názor, že štát môže byť dobrý vlastník aj manažér. Z Úradu vlády nás odkázali na ministerstvo vnútra.
Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru, ktorý riadi veľkú časť úradov a inštitúcií, odpovedal len všeobecne vetou, že na to, aby sa fungovanie inštitúcií zlepšilo, je tu vládny program ESO – efektívna, spoľahlivá, otvorená štátna správa.
Lopatka hovorí, že z inštitúcií, ktoré pozná, sa určite nedá uprieť snaha o zlepšovanie Finančnej správe pod vedením Františka Imreczeho či snaha o udržanie poriadku a disciplíny Jánovi Jasovskému (bývalému poslancovi HZDS) v Najvyššom kontrolnom úrade.
„Zásadným a, žiaľ, typicky slovenským problémom je, že žiaden úrad či inštitúcia nemôže fungovať kvalitne, ak na čele stojí nekvalitný človek.“
Občiansky aktivista Juraj Smatana vraví, že sa ľudia v inštitúciách delia na „ťažné kone“, ktoré v nich pracujú, a na politických nominantov. Na zlom fungovaní firiem sa podľa neho podieľajú najmä tí druhí. Sám preto nasledovaniahodný úrad nepozná.
Splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač vraví, že na hodnotenie inštitúcií tu nie je on, ale občania. Názor, že nič nefunguje ako má, podľa neho vychádza najmä z toho, že neexistuje hodnotenie kvality verejných inštitúcií.
Štát nedrží tempo s našimi požiadavkami, píše Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Povesť si kazia rýchlo
Spomenúť si na dobre fungujúcu štátnu firmu mal problém aj Andrej Salner z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.
Vravel, že ešte pred niekoľkými rokmi považoval za pomerne dobre fungujúce daňové úrady. Názor mu však pokazil prípad prenájmu budovy daňového úradu v Košiciach a nezvládnutá zmena daňového informačného systému.
Za zle fungujúce inštitúcie Salner považuje dopravné inšpektoráty a súdy. Myslí si však, že za Maďarskom či za Českom veľmi nezaostávame, hoci v ich prípade vidieť, že majú dlhšiu tradíciu v spravovaní vlastnej administratívy, a ako väčšie krajiny aj väčší výber vrcholových manažérov.
„Nebudem vytvárať vlastný rebríček dôveryhodnosti verejných a štátnych inštitúcií, želám si iba, aby sa za nejaký rozumný čas aspoň v prvej desiatke ocitla aj RTVS,“ povedal šéf verejnoprávneho rozhlasu a televízie Václav Mika.

Beata
Balogová
