Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Nový predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) bude len ťažko presadzovať zmeny v ústave. Viac z nich musí schváliť Správna rada ÚPN, v ktorej Ondrej Krajňák v tejto chvíli nemá dostatočnú podporu.
Prezident v stredu za deviateho člena rady vymenoval bývalého predsedu ústavu Ivana Petranského. Krajňák pritom so svojím predchodcom rokoval aj o jeho ďalšom zotrvaní v ústave.
Člen Správnej rady ÚPN má plat približne 1500 eur, podľa prezidentovho hovorcu Mareka Trubača bolo o miesto veľa záujemcov.
Prečo si prezident vybral práve bývalého šéfa ústavu, Trubač nevysvetlil. "Rozhodol sa tak preto, lebo mu to umožňuje Ústava. Dôvody nebudeme zverejňovať," uviedol Trubač.
Prezident vymenúva dvoch z deviatich členov rady.
Petranský je zároveň aj zamestnancom ústavu, za čo poberá ďalší plat. Zmluvu s ním podpísal podpredseda správnej rady a nominant SNS Augustín Jozef Lang v čase, keď ústav nemal šéfa, lebo ho Smer nevedel zvoliť na prvýkrát.
„Rozhodnutie prezidenta musím rešpektovať,“ povedal Krajňák.
Petranský sa proti prepusteniu z práce poistil aj tým, že v ústave s ďalšími dvoma zamestnancami založil týždeň po zvolení Krajňáka za predsedu odbory.
Prepustenie zakladateľa odborov je komplikovanejšie ako prepustenie bežného zamestnanca. V ÚPN fungujú už štyri odborové organizácie.
„Je to v štádiu riešenia,“ povedal Krajňák. S odborármi sa snaží rokovať.
Krajňák pripravuje novú organizačnú štruktúru ústavu. Tá mu mala umožniť prepustiť viac zamestnancov, napríklad aj bývalého komunistu Jána Bobáka, ktorého do ÚPN prijal Petranský. Bez súhlasu správnej rady zmenu organizačnej štruktúry nepresadí.
Petranský chce byť v ústave ďalej zamestnaný, v stredu svoje vymenovanie nekomentoval.
Ešte vo funkcii predsedu navštívil aj spomienkové akcie vzniku slovenského štátu.
O Správnej rade
Správna rada ÚPN má deviatich členov. Predsedu a štyroch členov volí Národná rada, po dvoch menujú vláda a prezident.
Funkčné obdobie členov Správnej rady je šesťročné.
Do pôsobnosti Správnej rady patrí najmä vymenúvanie a riadenie výboru a dozeranie na jeho činnosť, schvaľovanie mzdového poriadku ústavu, vypracúvanie návrhu rozpočtu ústavu a jeho predkladanie vláde či schvaľovanie stanov ústavu a ich zmeny.

Beata
Balogová
