Vo štvrtok uplynie termín, dokedy sa strany zaviazali predložiť prísnejší zákon o financovaní. Meškajú aj pre pokazený notebook.
BRATISLAVA. Pred voľbami sľúbili všetky dnešné parlamentné strany, že do roka od začiatku funkčného obdobia nového parlamentu navrhnú a podporia prísnejšiu kontrolu vlastného financovania.
Záväzok, ku ktorému ich vyzvali Transparency International, INEKO a Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, podpísali Smer, SDKÚ, Most-Híd, KDH aj OĽaNO.
Výročie prvej schôdze parlamentu je dnes, zmena však nenastala.
Spôsob, akým sa strany vyrovnali so sľubom sprísniť si pravidlá, ukazuje, ako dopadlo dedičstvo kauzy Gorila, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Mali iné priority„Od nástupu do vlády som povedal, ako budú za sebou nasledovať viaceré kroky. Že najprv budeme zužovať korupčný priestor v oblasti verejného obstarávania,“ hovorí minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru. To mu podľa neho zabralo veľa času.
„Nové zákony o voľbách aj financovaní politických strán sú vo finálnej verzii.“ Budúci týždeň chce o nich Kaliňák rokovať s mimovládnymi organizáciami a ešte v apríli ich chce zverejniť.
„Je možné, že nejaký týždeň budeme meškať, ale považujem za správne, že sme neskracovali diskusiu o verejnom obstarávaní,“ povedal Kaliňák.
Časť zákona o tendroch pritom parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní.
Súčasťou záväzku všetkých strán je, že vznikne nový nezávislý kontrolný orgán, ktorý má financovanie strán kontrolovať.
Záväzok strán
Čo sľúbili
vytvorenie nestranného kontrolného orgánu,
nový mechanizmus prijímania darov,
povinné deklarovanie príjmov aj výdavkov aj na úrovni regionálnych kandidátov,
presnejšie majetkové priznania.
To sa podľa Kaliňáka zrejme nestane a za úlohu to dostane Najvyšší kontrolný úrad.
Súhlasí s tým aj opozícia, ktorej sa tiež nepodarilo zákon navrhnúť.
„Je v tom veľmi banálny technický problém, že mi odišiel notebook,“ vysvetľuje za Ľudovú platformu Gábor Gál z Mosta-Hídu, ktorý zákon pripravil aj za SDKÚ a KDH.
„Akurát držím v ruke harddisk, na ktorom to niekde je. Už to z neho vyťahujú,“ povedal. Finálna verzia je už podľa neho napísaná a čoskoro ju predstavia.
Opozičné strany sa k zákonu stretli pred šiestimi týždňami. Skôr to podľa podpredsedu SDKÚ Ivana Štefanca nestihli aj preto, že iniciatívu podľa neho mala prevziať vládna strana. So Smerom chcú rokovať, Kaliňák sa tomu nebráni.
SaS termín nesľúbilaIgor Matovič z OĽaNO povedal, že oni novelu zákona predložili, no v parlamente nemala úspech.
Záväzok podpísala aj SaS. Termín do jedného roka predseda Richard Sulík ako jediný pri podpisovaní záväzku podčiarkol a dal vedľa neho otáznik.
Podľa Sulíka to už vtedy nepovažoval za reálne, za dobré návrhy je však strana vraj pripravená zahlasovať.
Zaviažu sa politické strany sprísniť kontrolu ich financovania?

Beata
Balogová
