Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Slabé školy by mali prísť o titul univerzity. Skončiť by mali aj odbory, ktoré získali akreditáciu vďaka „lietajúcim“ profesorom.
Minister školstva Dušan Čaplovič vo štvrtok podpísal nové kritériá hodnotenia vysokých škôl. Ak nevykážu dostatočný výskum, stratia univerzitné postavenie a štát im zníži podporu.
Čaplovič si vo štvrtok ráno pozval iba verejnoprávne médiá RTVS a TASR, pred ktorými nové kritériá podpísal.
Ráta elitu
Pre agentúru TASR Dušan Čaplovič odhadol, že na Slovensku má sedem až deväť škôl na to, aby mohli byť univerzitami.
Slabšie sa dostanú do kategórie vysoké školy, pôjde im menej peňazí od štátu. Najslabšie budú odbornými vysokými školami s najmenšou štátnou podporou a nebudú môcť poskytovať doktorandské štúdium.
Akreditácia
Čo sa mení
Akreditačná komisia nanovo vyhodnotí kvalitu všetkých vysokých škôl,
prísnejšie bude posudzovať výskumnú činnosť,
slabé školy vraj prídu o titul univerzity a o časť štátnej podpory,
titul profesor získa iba ten, kto splní štátne kritériá.
Štát ročne posiela verejným vysokým školám vyše 330 miliónov eur.
Deliť školy podľa kvality sa štát pokúsil už za bývalého ministra Jána Mikolaja z SNS. Kritériá však nastavil tak, že takmer všetky verejné školy zostali univerzitami.
Nový rebríček škôl by mal byť známy do júna 2015.
Problémy majú mať školy, na ktorých pôsobia lietajúci profesori. Čaplovič chce, aby za študijné programy ručili iba učitelia, ktorí budú mať najviac jeden plný úväzok.
Bojkot rektorov
Garanti by mali mať povolené robiť 69 hodín týždenne, čo zodpovedá jednému plnému úväzku a dvom či trom čiastočným.
Opatrenie ohrozuje desiatky študijných programov. Čo školy urobia, ak nebudú môcť ako garanta vykázať učiteľa, lebo bude mať priveľa úväzkov, oslovení rektori nechceli komentovať.
„Obmedzenie na 69 hodín je právne nevykonateľné. Ide proti vysokoškolskému zákonu,“ vraví prezident Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár.
Vysokoškolský učiteľ podľa zákona môže mať zmluvy spolu na 111 hodín týždenne. Koľko hodín smie robiť garant štúdia, však zákon nerieši.
Čaplovič sa snažil lietajúcich profesorov obmedziť už vlani. Vysokoškolskú novelu napokon aj po kritike straníckeho kolegu Mojmíra Mamojku zmiernil.
Mamojka je rektorom Vysokej školy v Sládkovičove, ktorá má najviac učiteľov s viac ako 1,5 úväzkom. Z pedagogického zboru je ich takmer 42 percent. K opatreniu sa včera nevyjadril, mobil nedvíhal.
Akreditačná komisia podľa jej šéfa Ľubora Fišeru neskúmala, koľko z 2686 študijných programov môže po Čaplovičovom opatrení zaniknúť. „Problém budú mať skôr spoločenské vedy.“
Nové kritériá riešia aj pobočky vysokých škôl, pre ktoré musia predložiť samostatných garantov. Školy sa tomu dosiaľ bránili. Akreditačná komisia nemohla pre nejasné pravidlá zakročiť.

Beata
Balogová
