BRATISLAVA. Slovensko patrilo medzi 154 krajín, ktoré v utorok vo Valnom zhromaždení OSN hlasovali za prijatie zmluvy o obchodovaní so zbraňami.
Ide historicky o prvú globálnu a právne záväznú normu regulujúcu obchod so zbraňami.
"Slovenská republika je spokojná, že sa podarilo mnohé z jej návrhov do zmluvy presadiť," konštatoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
Cieľom dohody je regulácia tohto medzinárodného obchodu v hodnote 70 miliárd dolárov (54,61 mld. eur).
Obsahuje prísne parametre pre vyhodnocovanie obchodných aktivít, vrátane rešpektovania medzinárodného humanitárneho práva a základných ľudských práv.
Zahŕňa rozsiahly zoznam vojenského materiálu vrátane munície a náhradných dielov a komponentov zbraní, aj opatrenia na zlepšenie transparentnosti.
V 193-člennom zhromaždení hlasovalo za jej prijatie 154 krajín, tri boli proti a 23 sa zdržalo.
Významní výrobcovia zbraní, Čína a Rusko, sa pridali k Venezuele, Kube, Bolívii, Nikarague a ďalším, ktorí sa zdržali. Viacero krajín sa však sťažovalo, že dokument zvýhodňuje vývozcov pred dovozcami.
V obchode s konvenčnými zbraňami s vyše 40-percentným podielom dominujú USA. Ďalšími poprednými vývozcami sú Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko a Rusko.
Problémom dohôd o obmedzení obchodu so zbraňami je, že zaujímajú najmä štáty, ktoré ju potrebujú najmenej, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz