BRATISLAVA. Matematika sa má stať kľúčovým predmetom na 2. stupni základných škôl a na stredných školách.
Túto zmenu podľa piatkového vydania denníka Pravda avizuje Správa o stave školstva, ktorú pripravilo ministerstvo školstva.
Rezort chce podľa správy zároveň ustúpiť od povinnej výučby dvoch cudzích jazykov na školách bez maturity a pri výučbe slovenského jazyka sa viac sústrediť na pochopenie textu ako bifľovanie gramatiky.
Ak navrhnuté opatrenia prejdú vládou a parlamentom, mali by sa zaviesť do roku 2020.
Ako zmeny navrhuje Čaplovič? Menej škôl, menej učiteľov a viac žiakov v triedach
Viac matematiky? Učitelia sú za zmenu
Ministerstvo školstva začalo s podporou matematiky už teraz. Zaviedlo ju do pilotného testovania piatakov, na budúci rok majú testovaním prejsť už všetci piataci.
„Matematika bude zohrávať veľmi dôležitú úlohu. Aby sa nestávalo to, čo teraz, že najmä učitelia vysokých škôl sa sťažujú, že im prichádzajú žiaci stredných škôl na úrovni deviatackej matematiky,“ povedal minister Dušan Čaplovič.
Učitelia súhlasia s tým, že na matematiku treba dať väčší dôraz. Podľa nich by sa to mohlo dosiahnuť zvýšením počtu hodín, ale aj zmenou obsahu v učebniciach.
Podľa vízie rezortu školstva by sa výučba slovenčiny na základných školách nemala sústrediť len na gramatiku a literatúru, ale viac na „tvorivé a kritické pochopenie písaného textu, tabuľky alebo grafu a ich následné spracovanie a využitie v reálnych situáciách“.
Druhý cudzí jazyk nemusí byť povinný
Rezort školstva chce podľa denníka Pravda ustúpiť od povinnej výučby dvoch cudzích jazykov.
Podľa návrhu sa má „zaviesť povinné vyučovanie druhého cudzieho jazyka len vo vybraných študijných odboroch a školách, napríklad v študijných odboroch stredných škôl ukončených maturitnou skúškou, v ostatných prípadoch sa má vyučovať druhý cudzí jazyk len na voliteľnej báze“.
Dva cudzie jazyky sú od reformy v roku 2008 povinné na druhom stupni základných škôl, gymnáziách a stredných odborných školách s maturitou, mnohé z nich však využili 8-ročné prechodné obdobie na zavedenie druhého jazyka.
Ústup od dvoch povinných cudzích jazykov rezort zdôvodňuje tým, že pre menej úspešných žiakov sú dva povinné cudzie jazyky na všetkých druhoch škôl veľkým problémom.
„Treba zvážiť, či je táto povinnosť nevyhnutná pre všetky skupiny žiakov bez ohľadu na ich rozvojové možnosti a schopnosti, keď z výsledkov štúdie PISA vieme, že približne 23 percent populácie je tzv. funkčne negramotných, teda nezvládajú funkčne ani svoj materinský jazyk,“ uvádza sa v správe rezortu školstva.