Bývalá britská premiérka sa Česko-Slovensku ospravedlnila za mníchovský diktát.
BRATISLAVA. Keď 18. septembra 1990 zavítala ako britská premiérka do Bratislavy, zostávali jej v úrade už len dva mesiace. V novembri zatrpknutá oznámila, že končí.
V našom hlavnom meste si počas krátkej návštevy všimla, že v ňom ešte zostalo veľa komunistických symbolov.
Prečítajte si tiež:
Železná lady vrátila Veľkej Británii sebavedomie. Kto bola Margaret Thatcherová
Mečiar ju chcel pre sebaOficiálne s ňou rokoval vtedajší premiér slovenskej vlády Vladimír Mečiar. Jeden z vtedajších ministrov pod podmienkou anonymity spomína, že predseda HZDS na schôdzku nepripustil žiadneho kolegu z vlády.
Na uvítacom ceremoniáli na nádvorí Bratislavského hradu bol ako podpredseda vlády aj Jozef Kučerák. „Išlo o veľkú udalosť. Bola to distingvovaná dáma, zdvorilá, slušná, žiadne povýšenecké správanie.“
Deň pred návštevou Bratislavy vystúpila v Prahe, kde sa Česko-Slovensku ospravedlnila za mníchovský diktát.
„Hanbíme sa,“ vyhlásila vtedy. Veľká Británia, Francúzsko a Taliansko dohodou z roku 1938 odstúpili nemeckej ríši rozsiahle územia Československa.
Rozdelenie Česko-Slovenska nepodporovala, jasne však podporovala integráciu postkomunistických krajín do Európskej únie.
Bývalý predseda Slovenskej národnej rady František Mikloško jej počas ceremónie na Hrade poďakoval, že prispela k pádu komunizmu.
„Patrí k hviezdnym ikonám. Spolu s americkým prezidentom Ronaldom Reaganom a pápežom Jánom Pavlom II. sa zasadili o porazenie Ríše zla,“ pripomína Mikloško.
Naozaj blízko sa k barónke dostal vtedajší predseda KDH Ján Čarnogurský.
„Pani Thatcherová mi sama uvarila čaj, keď som bol u nej doma,“ spomína na rok 1992, keď zavítal do jej domu v Londýne. V tom čase bol predsedom slovenskej vlády, Thatcherová už v politike nepôsobila.
V očiach svojich odporcov bola Margaret Thatcherová horšia než mylady z Troch mušketierov, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Milé posedenie„Bolo to milé posedenie u príjemnej dámy. S ňou a jej manželom sme preberali politiku,“ hovorí zakladateľ KDH.
Návštevu u prominentného páru mu vybavili priatelia z Veľkej Británie. Ako premiér mal odtiaľ vtedy aj poradcov. Bývalý predseda KDH svetoznámu političku prvýkrát videl v roku 1990 na konferencii stredopravých strán Európy v Londýne.
Spomína, že ako premiérka bez problémov išla na jeseň hrabať lístie do parku. „Inšpiroval som sa tým, keď som ako minister spravodlivosti išiel v montérkach upratovať košické sídlisko Lunik IX.“
Thatcherovú dianie v strednej Európe zaujímalo, aj keď už svetovú politiku nerobila. „Ako zástupcu VPN sa ma v roku 1991 na zjazde britskej Konzervatívnej strany v Londýne pýtala, ako u nás fungujú politické strany,“ rozpráva Kučerák.
Neustupovala komunistom ako iní politici sedemdesiatych rokov, nenašľapovala pred nimi po špičkách, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Beata
Balogová
