BRATISLAVA. Pre politikov pravice v postkomunistickom svete bola začiatkom 90. rokov príťažlivým vzorom.
Nielen preto, že nemala rada komunistov, ale najmä preto, ako v Británii presadila privatizáciu štátneho majetku a stála si za svojimi názormi.
Slabší štát
Margaret Thatcherová ovplyvnila aj pravicové strany u nás.
„Inšpirovala ma svojou schopnosťou a odvahou prijímať opatrenia, ktoré neboli v danom okamihu populárne, ale ona bola presvedčená o potrebe ich prijatia,“ hovorí Mikuláš Dzurinda, ktorý bol osem rokov premiérom.
Bývalá britská premiérka je jednou z mála tém, na ktorej sa Dzurinda zhoduje s bývalou straníckou kolegyňou Ivetou Radičovou.
Bývalú premiérku Thatcherovú vlani označila za „všestrannú ženu, ktorá dokázala, že vysoká politika nie je len výsadou mužov“.
„Vryl sa mi do pamäti jej výrok, že socializmus je výborný do okamihu, než sa vám minú peniaze iných ľudí,“ pridáva predseda zahraničného výboru parlamentu František Šebej z Mosta-Híd. Tiež oceňuje jej zásadovosť.
„Keď bola o niečom presvedčená, neuhla.“ Získala si ho myšlienkami, že sa nemožno spoliehať len na štát, ale „o vlastné šťastie sa musíte postarať sám“.
Bývalý člen KDH a terajší líder Novej väčšiny Daniel Lipšic hovorí, že výrazným spôsobom nabúrala predstavu o sociálnom štáte. Rovnako ako Dzurinda oceňuje jej výrazný podiel na páde železnej opony.
Blaha: Bola proti rovnosti
Z vládneho Smeru sa ozvala aj ostrá kritika.
Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha zo Smeru vyhlásil, že politiku bývalej britskej premiérky si vôbec nevážil, lebo bola proti sociálnemu štátu a patrila medzi euroskeptikov.
Vyčíta jej, že nepresadzovala sociálnu rovnosť. „Jej hodnotový rebríček mi nie je blízky. Vyslovujem úprimnú sústrasť všetkým, ktorí si ju vážili,“ povedal.

Beata
Balogová
