BRATISLAVA. „Keď prídeme niekam na úrad a vidia, akí sme nepohybliví, stuhnutí, tak po nás pozerajú, čo ty tu chceš. Je to veľmi bolestné, nie je moja vina, že som taká, aká som,“ upozornila v utorok predsedníčka spoločnosti Parkinson Slovensko Katarína Félixová na túto chorobu a jej prejavy.
O živote s chorobou, ale aj o pomoci, s ktorou sa stretáva, hovorila pred Svetovým dňom Parkinsonovej choroby, ktorý je zajtra.
Na Slovensku pribudne ročne 750 až tisíc pacientov s diagnostikovanou Parkinsonovou chorobou. Ochorenie typicky vzniká okolo šesťdesiatky, ale nie je to pravidlo.
Patrí medzi nevyliečiteľné, viac postihuje mužov. „Máme niekoľko liekov, ktoré sa úspešne používajú na liečbu a tlmia príznaky ochorenia,“ hovorí Ján Benetin z neurologickej kliniky. Lieči sa asi 15-tisíc pacientov.
„Prečo ochorenie vzniká, dosiaľ nevieme. Teória hovorí, že je to kombinácia genetickej predispozície, určitých faktorov vonkajšieho prostredia a určitých vnútorných faktorov,“ hovorí Katarína Kračunová zo Slovenskej zdravotníckej univerzity.