BRATISLAVA. Korupcia a zmanipulované prijímačky na Akadémii Policajného zboru v Bratislave sa skončili, sľubuje Lucia Kurilovská, ktorú si minister vnútra Robert Kaliňák vybral za novú rektorku školy.
Miesto sa uvoľnilo potom, čo minulý rok v lete policajná inšpekcia v putách odviezla rektora Václava Krajníka a obvinila ho z prijímania úplatkov.
Spolu s ním podozrievajú aj kvestora školy Igora Sch. a zamestnanca Pavla K. Vyšetrovanie stále prebieha.
Smer vzápätí zmenil zákon o vysokých školách, ktorý dal ministrovi vnútra novú kompetenciu – navrhnúť prezidentovi kandidáta na rektora. Dovtedy to robil tak ako na iných vysokých školách akademický senát.
Kaliňák navrhne Ivanovi Gašparovičovi Kurilovskú. „Hľadali sme známu osobu v oblasti trestného práva a ona ňou bezpochyby je. Má dosť energie, aby z akadémie vybudovala modernú vzdelávaciu inštitúciu,“ vraví Kaliňák.
Prezidentov hovorca Marek Trubač v stredu nepovedal, či Kurilovskú vymenuje.
Sabotáž nenašla
Profil
Nová rektorka
pôsobí ako odborná asistentka na Právnickej fakulte Univerzity Komenského,
po voľbách bola riaditeľkou trestnej sekcie na ministerstve spravodlivosti,
od marca ju minister odvolal z funkcie a stala sa jeho poradkyňou,
pôsobí aj v Ústave štátu a práva SAV.
Kurilovská sa ako trestná právnička vyjadrovala k viacerým kauzám. Naposledy komentovala aj vyšetrovanie, ktoré vedie Generálna prokuratúra pre sabotáž, ku ktorej vraj mohlo dôjsť pri zmarenej voľbe Dobroslava Trnku za šéfa prokuratúry.
Povedala, že si nevie predstaviť, že by politické dohody, ktoré sa dejú všade, mohli byť sabotážou. Aj pre spôsob voľby prezident Jozefa Čentéša nevymenoval.
Kurilovská teraz pôsobí ako poradkyňa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca a učí na Právnickej fakulte Univerzity Komenského.
Policajnú akadémiu vedie po Krajníkovi dočasne bývalý šéf inšpekcie ministerstva vnútra Štefan Kočan. Ten by po nástupe Kurilovskej pôsobil ako prorektor.
Prvá žena
Kurilovská by bola prvou ženou na čele policajnej akadémie. V škole v súčasnosti študujú hlavne ženy. V dennom štúdiu ich je 70 percent.
Podľa Kočana to spôsobili prijímacie pohovory v roku 2011, keď vtedajší rektor rozhodol o prijímaní študentov na základe maturitných vysvedčení. Do školy vtedy nastúpilo 90 percent študentiek.
V samotnom Policajnom zbore je žien približne sedemnásť percent.
Kurilovská: Chceli niekoho bez afér
LUCIA KURILOVSKÁ (46) hovorí, že by rada zostala aj na právnickej fakulte.
Prečo ste sa rozhodli prijať túto funkciu?
„Ponuku som dostala od pána ministra. Bola som zaskočená, ale aj poctená vzhľadom na dôvody, ktoré uviedol. Som pre neho človek nezávislý, bez afér, známy v odbornej aj laickej verejnosti. Som dvadsať rokov na právnickej fakulte, v akademickom senáte a akademická práca ma veľmi baví. Tým, že sa venujem trestnému právu, prichádzala som často do kontaktu aj s policajnou akadémiou.“
Nebojíte sa politickej nálepky?
„Celé roky sa profilujem ako odborníčka. Často som mala iný odborný názor aj ako napríklad minister Kaliňák. Cítim sa nestranná.“
Viete povedať príklad?
„Napríklad keď policajti zatkli kazašskú novinárku Bali Marzecovú, ostro som vystúpila, že to bolo neadekvátne. Nakoniec jej aj minister ponúkol satisfakciu v podobe pobytu.“
Zostanete učiť aj na Právnickej fakulte UK?
„Riešila som to, keď som nad tým uvažovala. Pre mňa je právnická fakulta srdcová záležitosť. Podľa vysokoškolského zákona mi nič nebráni, aby som tam ďalej pôsobila.“
A zostanete na ministerstve ako poradkyňa Tomáša Boreca?
„To záleží na pánu ministrovi, ako sa rozhodne. Ešte mám polovičný úväzok v Ústave štátu a práva, kde som vo viacerých grantoch ako jediná trestná právnička.“
Bývalý rektor odišiel pre podozrenia z korupcie. Ako ste jeho zatknutie vnímali?
„Iba cez médiá. Mne korupcia nič nehovorí ani sa ma takéto veci nikdy nedotkli. Toto všetko som zvažovala a myslím, že je to veľká výzva.“

Beata
Balogová
