Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. „Po dôkladnom vyhodnotení posledných aktivít Jozefa Kollára a jeho prívržencov ich vyzývam, aby opustili stranu Sloboda a solidarita,“ vyzval vo štvrtok ráno predseda SaS Richard Sulík svojich vnútrostraníckych rivalov v tlačovej správe.
Odchod štyroch či piatich poslancov a zrejme aj niektorých ďalších členov strany tak Sulík zrejme urýchli. Zo strany chceli odísť v priebehu niekoľkých týždňov, urobia to však už v utorok.
Sulík apeloval „na zvyšky vašej slušnosti a zdravý rozum, aby ste prestali štvavými rečami ničiť povesť SaS v médiách a na diskusných fórach“.
Tiež napísal, že unavujú Slovensko frustráciou z toho, že výsledok demokratických volieb predsedu v SaS je iný, ako si želali.
Štvorica poslancov – Jozef Kollár, Daniel Krajcer, Juraj Miškov a Martin Chren – odíde už o niekoľko dní, hoci oficiálne odchod nepotvrdili. Stále vravia, že len oznámia, ako sa rozhodli.
Droba ešte váhaSaS
Z histórie strany
vznik SaS Richard Sulík ohlásil v novembri 2008,
ustanovujúci kongres mala v marci 2009, keď mala 101 členov,
nových členov prísne vyberá a ich počet bol najviac 291,
spory v strane sa začali ešte predtým, než hlasovala za pád Radičovej vlády.
Úplne jasné nie je ani to, či sa k nim pridá Juraj Droba, ktorý pred voľbami predsedu otvorene podporoval Kollára. Je v zahraničí a napísal SMS, že sa rozhodne v najbližšom čase.
„Výzva jasne demaskovala Richarda Sulíka – je lídrom, ktorý nedokáže spájať, ale rozdeľuje a odtláča ľudí od seba,“ vravel Kollár.
Prvá veta Sulíkovej výzvy podľa neho vyzýva na odchod takmer polovicu členskej základne, keďže hovorí o Kollárových prívržencoch.
„Nezostáva nám nič iné, len to zobrať na vedomie. Rozhodnutie urobíme a oznámime ho v utorok na tlačovke,“ povedal.
Odchádzajúci zatiaľ nevedia, koľko ďalších členov sa k nim pridá. Odhadujú to na niekoľko desiatok. Sulík v utorok hovoril, že zo SaS odišlo 15 ľudí. Spolu tak má strana okolo 265 členov. Kollár dostal na kongrese 121 hlasov.
Účty si vyplatiliPoslanci okolo Kollára zrejme nemajú s SaS žiadne nevyrovnané finančné záležitosti.
Sídlo strany, Liberálny dom, po aférke so vznikom rovnomennej eseročky, do ktorej vložili peniaze niektorí členovia SaS, previedli na stranu.
Jedným zo sponzorov strany bol odchádzajúci Juraj Miškov, ktorý pred vstupom do politiky podnikal v reklame.
SME povedal, že strane daroval spolu asi 150-tisíc eur, ktoré, samozrejme, naspäť nechce. Ďalších zhruba 280tisíc eur SaS požičal a strana mu ich aj s vopred dohodnutým úrokom už vrátila.
SaS mala ustanovujúci kongres 28. marca 2009. Štiepi sa po štyroch rokoch a dvoch týždňoch.
Vo voľbách v roku 2010 dostala 12,1 percenta hlasov. Po páde vlády a aférach Sasanka a odpočúvaniach na ministerstve obrany jej popularita klesla na 5,9 percenta, ktoré dostala vo voľbách 2012.
V posledných prieskumoch získala okolo sedem percent.

Beata
Balogová
