Prezident a hnutie majú k sebe rezervovaný postoj. Občas povie niečo nelichotivé Mečiar o Schusterovi, občas naopak. Okrem oficiálnych rokovaní sa prezident s predstaviteľmi HZDS pravdepodobne nestretáva, vzťahy sú skôr chladné, ale určite nie nevraživé.
SDKÚ
Ďalšia strana, ktorú Schuster nemá rád. S predsedom SDKÚ Mikulášom Dzurindom si tyká, pracovne sa stretávajú často, no Schuster by v kresle premiéra rád videl niekoho iného. V pondelok nepoveril Dzurindu zostavením vlády, hoci predtým tvrdil, že poverí toho, kto mu prinesie doklad, že má väčšinu v parlamente. Možno to považovať za diplomatické naznačenie chladných vzťahov. Vo svojich správach o stave republiky Schuster veľmi rád kritizoval predovšetkým Dzurindu.
Začiatkom roka na otázku, čo hovorí na prezidentov prejav, odpovedal generálny sekretár SDKÚ Ivan Šimko: „Nepočúval som ho, bol som v kostole.“ Inak sa snažia predstavitelia SDKÚ byť k prezidentovi veľmi slušní.
Smer
Jedna z mála prezidentových obľúbených strán. Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová síce už neraz povedala, čo si o Schusterovi myslí, ale z postojov prezidenta bolo jasne cítiť, že by nebol nespokojný, keby sa premiérom stal predseda Smeru Robert Fico.
Fico si u Schustera budoval dobrú pozíciu. Na rozdiel od väčšiny politikov ho niekoľkokrát pochválil. Podporoval i niektoré prezidentove idey - napríklad deň holokaustu či štátnu doktrínu.
V správe prezidenta o stave republiky v roku 2001 bol Fico ako jeden z mála politikov vykreslený pozitívne. Fico zasa pred správou v roku 2002 povedal, že Schuster má veľký cit pre politiku a skúsenosti, a preto si myslí, že prezidentova správa bude pred voľbami maximálne vyvážená.
SMK
Ani k SMK neprechováva Schuster veľké sympatie. Predseda strany Béla Bugár to, čo si väčšina politikov myslí, aj diplomaticky naznačuje, podobne úprimní sú aj ďalší politici SMK.
KDH
Rudolf Schuster nemá hnutie v láske, vzťahy sú skôr chladné, pokiaľ nemusia, nestretávajú sa, debatujú na oficiálnej úrovni. Z prezidentovej strany cítiť k niektorým politikom KDH až nevraživosť. Politici KDH zase neraz pripomenuli Schusterovi jeho komunistickú minulosť.
ANO
Vzťah Ruskovej strany a Schustera je neveľmi prebádaný. Rusko síce hovorí, že Schustera považuje za osobného priateľa a že „tento vzťah sa nemení podľa výšky preferencií, ktoré dosahuje“, ale občas prezidenta aj jemne pokritizuje. Pred voľbami 1998 i neskôr bol Schuster miláčikom Ruskovej televízie Markíza - mnohí analytici veria, že práve televízia z neho urobila prezidenta.
KSS
Predstaviteľov novej parlamentnej strany Schuster prijíma ako dávnych kamarátov z vedenia Ústredného výboru KSS z čias komunizmu. Kým český prezident Havel sa odmieta baviť s komunistami, hoci sú pravidelne v parlamente, Schuster občas prijal delegáciu KSS aj v minulosti. S jej predstaviteľmi si tyká.
(rf)