BRATISLAVA. Exminister obrany Ľubomír Galko (SaS) podľa súčasného vedenia rezortu klamal o nákupe súčiastok za 16,4 milióna eur na vrtuľníky Leteckej pátracej a záchrannej služby (LPZS).
"Nákup súčiastok bol totiž dohodnutý bez požiadavky Ozbrojených síl Slovenskej republiky," informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.
Podľa nej sa aj touto skutočnosťou budú zaoberať orgány činné v trestnom konaní, na ktoré sa už obrátilo ministerstvo.
Ministerstvo: Dokumentácia potvrdzuje iné
Po tom, ako minister obrany Martin Glváč upozornil na podľa neho nepotrebné „legoskladačky“, exminister Galko argumentoval tvrdením, že súčiastky kúpil na základe požiadavky armády.
Vedenie rezortu poukazuje na Galkovo vyjadrenie z 24. januára.
„Chcem zdôrazniť, že nákup týchto dielov a úmysel prerobiť niekoľko kusov vrtuľníkov na LPZS bol konzultovaný s odborníkmi na generálnom štábe a vychádzal z požiadaviek a potrieb vojakov,“ povedal vtedy Galko.
30. januára napísal: „píšete hlúposti, tie diely sa kupovali na základe požiadavky ozbrojených síl a so súhlasom generálneho štábu.“
"Tieto vyhlásenia sú v rozpore s dokumentáciou, ktorú majú Ozbrojené sily k dispozícii. Z nej vyplýva, že v čase, keď exminister obrany Galko zmluvne dohodol nákup súčiastok (december 2010), ozbrojené sily deklarovali, že štyri záchranárske vrtuľníky sú pre vojakov postačujúce," tvrdí Balleková.
Toto stanovisko však podľa nej Veliteľstvo vzdušných síl prehodnotilo, a to deväť mesiacov od zmluvného dojednania nákupu súčiastok.
V septembri 2011 veliteľstvo vzdušných síl konštatovalo, že aktuálny počet vrtuľníkov LPZS je nedostačujúci a vojaci ich potrebujú šesť.
Glváč iba odpútava pozornosť, tvrdí Galko
Galko vo svojej reakcii na vyjadrenia rezortu obrany trvá na tom, že daňovým poplatníkom za jeho éry zachránili 57 miliónov eur.
"Podarilo sa nám nahradiť nepriestrelnú smerácku zmluvu na modernizáciu vrtuľníkov po životnosti alebo tesne pred ňou zmluvou na dodávku dielov na prerobenie niektorých vrtuľníkov na leteckú a pátraciu záchrannú službu a náhradné diely pre ne," vyhlásil Galko.
Tieto diely podľa jeho slov mali a majú dostatočnú životnosť, aby boli po namontovaní do helikoptér použité na záchranné akcie pri požiaroch a povodniach.
"Zámer vychádzal z požiadaviek a potrieb vojakov a podieľali sa na ňom aj odborníci zo sekcie vyzbrojovania a na užitočnosti tohto projektu pre občanov trvám," vyhlásil exminister.
Celé "divadlo" podľa Galka slúži len na odpútanie pozornosti od "smeráckeho megaškandálu," za ktorý považuje nákup dvoch nepotrebných lietadiel L-410 za takmer 10 miliónov eur bez verejnej súťaže a od sprostredkovateľa, sídliaceho v zubnej ambulancii.