BRATISLAVA. Verejní funkcionári by už na budúci rok mali dávať majetkové priznania po novom. Podávať by ich mali aj viacerí vplyvní funkcionári, ktorí tak doteraz nerobili.
Prezradiť by mali aj veci, o ktorých doposiaľ verejnosť nevedela vôbec, napríklad názvy bánk, kde majú uložených viac ako 10-tisíc eur.
Predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý (SDKÚ) v piatok predstavil zmeny v zákone o konflikte záujmov, na ktorých sa dohodli parlamentné politické strany.
Kto všetko bude priznávať majetok?
Majetkové priznania by mali po novom podávať napríklad generálny riaditeľ RTVS, prezident Finančného riaditeľstva aj Policajného zboru, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne, Slovenského pozemkového fondu, riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva, vedúci Kancelárie prezidenta, Kancelárie Národnej rady, ale aj kancelárie súdnej rady, ústavného súdu a verejného ochrancu práv.
Zákon zavádza viacero zmien a spresnení. Verejní činitelia budú musieť v priznaniach povinne oznamovať súkromné dary presahujúce štyritisíc eur.
Doteraz dary označené ako súkromné neboli zákonom nijako regulované. Druhou zmenou je spresnenie samotného pojmu dar. Darom má byť nehnuteľnosť alebo hnuteľná vec v hodnote nad 50 eur.
"Zabráni sa tak situáciám známym z minulosti, keď verejný funkcionár dostal napríklad fľašu hruškovice a nebolo zrejmé, či ju môže prijať alebo nie," vysvetlil Beblavý.
Novelou by sa ďalej malo docieliť, že verejní funkcionári budú v priznaniach uvádzať všetky svoje príjmy, nielen vybrané, ako je to v súčasnosti.
Tieto príjmy budú v priznaniach rozdelené do niekoľkých kategórií, pričom prvýkrát bude pri nich nutné uviesť aj typ príjmu.
Medzi príjmy tak budú patriť aj paušálne náhrady, všetky príjmy uvádzané v daňovom priznaní či iné príjmy podliehajúce zákonu o dani z príjmov, ak presahujú 100 eur ročne.
Vďaka detailným vysvetlivkám budú funkcionári povinní uvádzať podrobné informácie o svojom majetku, a to aj jednotlivé predmety, ak ich hodnota bude väčšia ako 10-tisíc eur.
Majetkovým príjmom budú aj prenajaté veci
Verejnosť by sa po novom mala dozvedieť aj názvy bánk, kde majú verejní funkcionári uložených viac ako 10-tisíc eur. Pod majetkové príjmy budú patriť aj prenajaté alebo požičané veci.
"Najvypuklejšie sa uvedený nedostatok prejavil pri bývalom predsedovi SNS Jánovi Slotovi – ten do svojho majetkového priznania neuvádzal luxusnú jachtu, pretože tvrdil, že ju nevlastní, ale len užíva. Novelou sa tento nedostatok odstráni," priblížil Beblavý.
Ak v súčasnosti verejní funkcionári neoznámia svoj záujem na určitej veci, nehrozí im žiadna pokuta. To sa v novele mení tak, že za neoznámenie osobného záujmu bude možné uložiť pokutu vo výške mesačného platu.
Ďalej sa ustanovuje pokuta vo výške troch mesačných platov za uvedenie akýchkoľvek nepravdivých údajov, teda nielen tých, ktoré sa týkajú majetkových priznaní.
Nebude tak možné vyhnúť sa pokute napríklad za neuvedenie funkcie v určitom orgáne, ako to bolo v prípade poslanca za Smer Andreja Kolesíka. Ten v priznaní neuviedol funkciu prezidenta AŠK Inter Bratislava.
Všetky zmeny, ktorých prijatie si vyžaduje najmenej 90 hlasov poslancov, by mali nadobudnúť účinnosť 1. januára 2014. Po novom sa však budú podávať už oznámenia za tento rok na jar 2014.