Na privatizáciu vodných zdrojov by musel byť potrebný súhlas od štátu. Pri rešpektovaní súčasného znenia Ústavy by k nemu nedošlo, hovorí europoslanec.
BRATISLAVA/BRUSEL. Nátlak Európskej únie na privatizáciu vodných zdrojov je podľa slovenského europoslanca Miroslava Mikolášika (EĽS/KDH) výmysel a nič také sa nebude konať.
"Keby si chcel niekto privlastniť slovenské vody, musel by dostať súhlas od štátu. Kým však bude Slovensko naďalej rešpektovať súčasné znenie Ústavy, k privatizácii našich vôd nikdy nedôjde a nehrozí ani zo strany Európskej únie," povedal.
Poznamenal, že množiace sa obavy občanov, ktoré spôsobili aj vznik európskej občianskej iniciatívy, zapríčinil zlý a účelový výklad navrhovanej smernice.
Petíciu za pol roka podpísalo vyše milión ľudí.
Iniciatívu zaviedli vlani v apríli, vychádza z Lisabonskej zmluvy. Dáva občanom šancu zúčastniť sa priamo na vytváraní zákonov Únie, ktoré často kritizujú.
"Návrh upravoval podmienky poskytovania služieb v rôznych oblastiach. Zásobovanie vody bolo spomenuté v kontexte ostatných služieb, lebo v niektorých členských štátoch ho poskytujú súkromné spoločnosti. Ten istý návrh však zároveň hovorí, že o tom, ktoré služby budú v rukách štátu, rozhoduje iba členský štát," vysvetlil Mikolášik.
Aj Európska komisia poprela, že sa pripravuje smernica, ktorá by nútila členské štáty privatizovať vodné zdroje. V otázke súkromnej alebo verejnej privatizácie vodných zdrojov zastáva neutrálnu pozíciu.