BRATISLAVA. Keď švajčiarskemu súdu vlani v lete doručili prvú obžalobu pre kauzu Branisko, premiér Robert Fico správu privítal.
Zvolal novinárov, aby oznámil, že chce v spolupráci so Švajčiarmi zistiť, kto „v primitívnej forme tunelovania“ podplácal.
Odvtedy Spolkový trestný súd v Bellinzone vyšetrovanie prípadu spochybnil. Na hlavnom pojednávaní v októbri ho vrátil prokuratúre.
„Obžaloba z 30. júla 2012 bola vrátená na ďalšie dokazovanie,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Jacqueline Bühlmannová.
ÚplatkyTamojšie úrady podľa obžaloby vystopovali dva a pol milióna eur na švajčiarskych kontách, ktoré podľa nich tiekli nominantom SDKÚ zo Slovenskej správy ciest.
Malo ísť o úplatky za to, že sa švajčiarske konzorcium mohlo podieľať na dodávke technológií na stavbu Braniska.
Podľa švajčiarskych médií obžalovali Švajčiara slovenského pôvodu Jána Godáňa, ktorý zastupoval konzorcium Erga suisse. To malo na starosti dostavbu technológie tunela.
Godáň podľa prokuratúry v júli 2001 a júni 2002 použil peniaze konzorcia bez vedomia partnera na úplatky a maskoval to fiktívnymi zmluvami a účtami. V lete obvinenia vo švajčiarskych médiách odmietol.
Prečítajte si tiež:
Kauzu Branisko polícia ukončila, Palacku ani iného politika neobvinili
Strana BFico vtedy sľuboval úzku spoluprácu so švajčiarskymi vyšetrovateľmi, aby sa odhalilo, u koho možné úplatky skončili.
„Bude dôležité sledovať vývoj prípadu v zahraničí, lebo ak sa hovorí, že občan Švajčiarska podplácal úradníkov na Slovensku, musí byť aj strana B, teda kto boli tí úradníci,“ vyhlásil vlani 13. augusta premiér.
Nebolo to prvýkrát, čo kauzu Branisko využil na kritiku SDKÚ. Už za svojej prvej vlády Fico navštívil Švajčiarsko práve pre tunelovanie Braniska.
Škandál vytiahol aj krátko pred voľbami 2010, keď SDKÚ obvinil z prania špinavých peňazí cez schránkové firmy a švajčiarske účty.
Vtedajší predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda po Ficovom útoku odstúpil z kandidátky. Vyšetrovanie financovania SDKÚ nič nedokázalo.

Beata
Balogová
