BRATISLAVA. Slovenské bezpečnostné zložky po útoku v Bostone nevidia zvýšenú hrozbu terorizmu.
Podľa hovorcu SIS Branislava Zvaru podobné útoky analyzujú a prijímajú opatrenia na zabezpečenie ochrany štátu.
Riziká podľa SIS
SIS píše, že u nás sa ako „vysoko rizikové javia izolované násilné akty jednotlivcov, takzvaných osamelých vlkov, inšpirované ideológiou medzinárodnej teroristickej siete“. Na ne preto naša tajná služba upriamuje pozornosť.
Minister vnútra Robert Kaliňák vraví, že monitorujú všetky rizikové skupiny. V náš prospech podľa neho hrá, že nepatríme k symbolom západnej demokracie, proti ktorým teroristi väčšinou bojujú. „Výhodou je aj veľkosť Slovenska, keďže máme oveľa väčšiu šancu niektoré veci monitorovať.“
Kaliňák pripomína aj našu prísnu azylovú politiku a tvrdí, že sa naše záchranné a bezpečnostné zložky stále zdokonaľujú.
Bývalý šéf českej Vojenskej spravodajskej služby Andor Šándor si myslí, že pokiaľ za útokom stoja islamisti, pravdepodobnosť, že sa zopakuje u nás, nie je veľká – a to napriek tomu, že islamisti útočili v relatívne blízkom Bulharsku.
Západní extrémisti a radikálni islamisti majú v podstate spoločné ciele, z tohto hľadiska je jedno, kto z nich stojí za útokmi v Bostone, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Pozor na pomätencov
Vyššia pravdepodobnosť bombových útokov v Česku aj na Slovensku je podľa neho v prípade pomätencov.
Šándor si myslí, že naše krajiny v úplnom zázemí nie sú a práve výrazné zvyšovanie bezpečnostných opatrení na Západe môže terorizmus priblížiť do menej stráženej strednej Európy.

Beata
Balogová
