BRATISLAVA. K triumfálnemu víťazstvu jednej strany vo vlaňajších voľbách pomohli najmä nevoliči.
Kým Smeru sa podarilo získať väčšinu z asi ôsmich percent voličov, ktorí v roku 2010 zostali doma, pravici sa podaril presný opak a zhruba rovnaký počet bývalých priaznivcov v roku 2012 od urien odradila.
Vyplýva to z analýzy, ktorú v utorok predstavili zástupcovia Slovenskej akadémie vied, agentúry Focus, Inštitútu pre verejné otázky a Univerzity Komenského.
Od pravice si hlasy bral Fico aj Matovič
Smer podľa analytikov získal zhruba stotisíc hlasov aj od pravice.
„Antikorupčnosť a čistota verejného života boli kľúčovou témou pravicových strán v roku 2010. Kauzy ako Gorila a Sasanka im podrazili nohy,“ povedal sociológ Martin Slosiarik z Focusu.
Smer podľa neho výrazne ťažil aj z toho, že pravicové strany sa rozhádali a vládu si povalili samy.
Pravicu výrazne oslabil aj nový subjekt OĽaNO Igora Matoviča, ktorý v kampani vystupoval ako „antistrana“. Len od SDKÚ a SaS získali vyše stotisíc hlasov.
Konverzia viery
Vo vlaňajších voľbách sa zavŕšila aj dlhodobá cesta voličov od HZDS k Smeru.
Podľa sociológa SAV Vladimíra Krivého je tento proces najbadateľnejší v okresoch z Kysúc, horného Považia, horného Ponitria cez Žarnovicu až k Detve.
Kým v roku 1998 dosahovalo v týchto okresoch výrazne nadpriemerné výsledky Mečiarovo HZDS, vo vlaňajších voľbách v týchto regiónoch bodoval nadpriemerne Ficov Smer.
„Tento pohľad ukazuje konverziu viery vo Vladimíra Mečiara na vieru v Roberta Fica,“ napísal Krivý.
Smeru odolali len Maďari
Analytici na základe prieskumov pred volebnými miestnosťami dokázali opísať aj profil voličov jednotlivých strán.
Stredopravým stranám sa darilo najmä medzi mestským a vzdelanejším obyvateľstvom, mladí voliči sa rozhodovali častejšie pre protestných Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti a Smer bol najúspešnejší medzi staršími ľuďmi s nižším vzdelaním a v menších obciach.
„S výsledkom 44,4 percenta hlasov však Smer získal väčšinu vo všetkých prostrediach s výnimkou elektorátu maďarskej národnosti,“ upozorňujú sociológovia.
Parlamentné voľby 2012
Pozrite si mapu úspešnosti strán

Beata
Balogová
