Bratislava 26. septembra (TASR) - Sedem správnych konaní proti štyrom vysielateľom elektronických médií začala Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) v súvislosti s predvolebnou kampaňou, volebným moratóriom a voľbami do Národnej rady SR. V troch prípadoch ide o vysielanie súkromnej televízie Markíza, v dvoch o programy nitrianskeho rádia Hviezda FM a v dvoch o relácie Slovenskej televízie (STV) a spravodajskej televíznej stanice TA3.
Okrem toho licenčná rada dostala 11 sťažností od politických subjektov a fyzických osôb, v ktorých podávatelia žiadajú, aby členovia RVR preverili možné porušenie zákona týkajúceho sa volieb a predvolebnej kampane v spravodajstve a publicistike TV Markíza, STV, Slovenského rozhlasu (SRo), Rádia Hviezda FM, Rádia Twist, Televízie Poprad, prievidzskej televízie Video TV a Televízie Trenčín. Rada zatiaľ označila za opodstatnený podnet proti Televíznym novinám Markízy a štyri podania proti STV a SRo postúpila Rozhlasovej rade a Rade STV. Ďalších šesť prípadov prešetruje.
Predseda RVR Peter Kováč označil za najväčší problém v uvedených súvislostiach spájanie niektorých majiteľov médií s politickým účinkovaním, pričom konkretizoval, že ide najmä o vlastníka televízie Markíza a lídra ANO Pavla Ruska a Jána Kovarčíka, ktorý je majiteľom rozhlasovej stanice Hviezda FM a súčasne podpredsedom HZDS. Proti Kovarčíkovmu rádiu boli ukončené dve správne konania týkajúce sa zakázanej politickej reklamy a porušenia legislatívnych ustanovení o vyváženosti a nestrannosti spravodajstva, pričom v jednom prípade dostalo uvedené médium upozornenie a v druhom pokutu. Obe rozhodnutia rady však dosiaľ nenadobudli právoplatnosť, pretože vysielateľ sa môže proti nim odvolať.
Podľa Kováča Hviezda FM uviedla vo svojom vysielaní lídra HZDS Vladimíra Mečiara ako vlastného komentátora, pričom v jeho prejavoch sa evidentne vyskytovali prvky politickej reklamy. Navyše nitrianske rádio odvysielalo aj komentáre, ktoré podľa stanoviska RVR dokazujú, že v predvolebnom období nebolo nestranné. Licenčná rada plánuje začať proti Hviezde FM i ďalšie konanie, ktoré sa bude týkať súhrnného pôsobenia rádia počas celého predvolebného obdobia.
V prípade Markízy ide o preferovanie Ruskovej strany ANO v spravodajstve i publicistike tejto televízie. Rada zatiaľ uzavrela dve správne konania proti TV Markíza a TA3. V prvom prípade zistila porušenie zákona o politickej reklame a udelila Markíze pokutu vo výške 500 000 korún a v druhom adresovala TA3 upozornenie za nezákonné odvysielanie záznamu z mítingu SDKÚ.
Členovia RVR konštatovali, že situácia počas tohtoročných volieb a pred nimi bola na mediálnej scéne menej komplikovaná ako v roku 1998, pričom vysielanie a práca redaktorov a moderátorov sa sprofesionalizovali. Kováč vyjadril potešenie, že zo strany verejnoprávnych médií nedošlo v súvislosti s predvolebnou kampaňou k žiadnemu porušeniu zákona a zo strany súkromných médií sa tak stalo len výnimočne.
V hodnotiacej správe RVR k monitoringu správania sa slovenských médií počas predvolebnej kampane sa uvádza, že zásadným problémom sa v tejto súvislosti javí nedokonalá legislatíva. Podľa Kováča "samotný volebný zákon neurčuje jasné pravidlá hry. Napríklad nevymedzuje pojem predvolebnej kampane, čo je štandardnou súčasťou všetkých volebných zákonov vo vyspelých krajinách". Preto podľa neho aj sami vysielatelia boli zneistení tým, čo si môžu dovoliť odvysielať, a čo nie. "Zákon doslovne nezakazuje, aby sa kampaň viedla i v súkromných médiách," dodal. Rada preto musela zaujať vlastné stanovisko, aké kritériá bude pri posudzovaní kampane zohľadňovať, pričom sa pridržiavala zákona, ktorý zakazuje politickú reklamu a nariaďuje vysielateľom, aby ich spravodajské a "politickopublicistické" relácie boli vyvážené a nestranné, aby sa novinári zdržiavali akýchkoľvek vlastných komentárov a prezentovali len vyvážené, neskreslené a čo najobjektívnejšie fakty.
Predstavitelia RVR považujú za nevyhnutné, aby sa v tomto volebnom období legislatíva upravila a aby sa zjednotili podmienky pre všetky štyri volebné kampane, ktoré na Slovensku existujú. Aj keď legislatíva zužuje vedenie kampane len na verejnoprávne médiá, Kováč sa nazdáva, že by bolo vhodné, keby platená politická kampaň mohla prebiehať aj v súkromných médiách. "Som presvedčený, že by sa mali novelizovať všetky štyri volebné zákony, ktoré sú v súčasnosti platné, pričom zjednotiť by sa mali najmä v pravidlách vedenia kampane a v pojmológii," vyhlásil.
V závere dodal, že výsledky mediálneho monitoringu RVR sa v mnohých ohľadoch zhodujú s výsledkami prieskumov nezávislých a mimovládnych inštitúcií, ako napríklad Memo 98 či Aliancia pre fair play. Okrem toho pripomenul, že TV Markíza podala na RVR žalobu za jej nezákonné sankcionovanie súvisiace s nariadením rady, aby Markíza odvysielala oznam o neobjektívnosti a nestrannosti svojho spravodajstva. Hlavným pilierom žaloby sú podľa neho najmä úvahy na tému vymedzenia pojmu objektívnosti, ktorý je v zákone spomenutý, ale nie je definovaný.