Donedávna bolo Slovensko krajinou bez besnoty. Veterinári tento rok zachytili tri prípady besnoty, ktorá sa k nám dostala pravdepodobne z Poľska. Pokračujú v leteckej vakcinácii líšok.
BANSKÁ BYSTRICA. Veterinári robia „letecké nálety“ na líšky, aby zabránili šíreniu besnoty.
Z lietadiel im od začiatku apríla zhadzujú tobolky čiernohnedej farby, dovedna ich bude takmer 304-tisíc.
Návnady ležia na zemi len v Prešovskom kraji a časti Žilinského a sú potiahnuté látkou, ktorá láka práve líšky. Vnútri je oslabený vakcinačný kmeň besnoty. Pri bežnej manipulácii nie sú pre človeka nebezpečné.
Na Slovensku sa prvý raz od roku 2006 objavili tri besné líšky. Všetky boli v okrese Bardejov, v tesnej blízkosti hraníc s Poľskom.
Besnota sa k nám dostáva pravdepodobne najmä z Ukrajiny a Bieloruska cez Poľsko.
Nebezpečný
Besnota
vírusová choroba teplokrvných živočíchov, postihuje predovšetkým centrálny nervový systém. Je prenosná na človeka.
chorobu sprevádzajú poruchy vedomia, zvýšená dráždivosť, strach z vody, čiastočné a v neskoršom štádiu celkové ochrnutie.
Po objavení sa klinických príznakov, choroba vždy končí smrťou.
Ochranná vakcinácia je jediné opatrenie, ktoré po poranení besným zvieraťom zachráni život človeku.
„Ak by sme po roku 2006 prerušili orálnu vakcináciu líšok, tak by sme v súčasnom období čelili masívnemu výskytu besnoty pôvodom z Poľska na celom území Slovenska,“ tvrdí riaditeľka sekcie Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Zuzana Büchlerová.
Stáť to bude v tomto roku približne 355-tisíc eur. Európska únia nám preplatí tri štvrtiny nákladov.
Veterinárka z Banskej Bystrice Zuzana Maňková tvrdí, že besnota divo žijúcich zvierat je pre človeka mimoriadne nebezpečná.
Nakazené zvieratá strácajú plachosť a prichádzajú do obývaných území. Cez infikované domáce zvieratá, psy či mačky sa besnota môže preniesť na človeka.
„Besnota je pre človeka veľmi nebezpečná. Neliečené prípady by sa skončili smrťou,“ hovorí veterinárka.
Posledný prípad besnoty u človeka bol v roku 1990 v okrese Rožňava.
Najhoršia situácia bola v bývalom Československu v období rokov 1919 až 1937, keď na besnotu zomrelo 132 ľudí.
Na svete zomiera na besnotu ročne 50 až 55-tisíc ľudí, prevažne v Afrike a Ázii.
Slovenskí veterinári proti besnote zasiahli najmä na prelome tisícročí, keď začali s leteckou vakcináciou. Za 12 rokov zhodili takmer 3,75 milióna dávok a z 375 prípadov v roku 2000 sa dostali na nulu.
Návnady zhadzujú z výšky približne 150 metrov. Územia nad 1200 metrov nad morom, vodné plochy, mestá a obce nevakcinujú.
Ak sa obsah toboliek dostane na ruky, stačí ich umyť. V prípade, že na sliznice alebo do úst, treba vyhľadať lekára.
Problémy u susedov
Oveľa horšie ako u nás je to s besnotou u našich severných a východných susedov.
Pred rokom zachytili na Ukrajine takmer 1250 prípadov a v Poľsku 257.
Pred dvomi rokmi od septembra do decembra našli v Poľsku iba v bezprostrednej blízkosti našich hraníc 113 nových prípadov besnoty zvierat.
Letecká vakcinácia je účinnejšia ako ručná
Zvieratá nakazené besnotou prechádzajú do Poľska najmä z Ukrajiny a Bieloruska. Tri besné líšky sme diagnostikovali tento rok aj u nás, hovorí riaditeľka sekcie Štátnej veterinárnej a potravinovej správy ZUZANA BUCHLEROVÁ.
Od roku 2006 Slovensko deklaruje, že je krajinou bez výskytu besnoty ako Rakúsko a Česko. Ako sa to podarilo a prečo sa to nedarí Poliakom a Ukrajine?
„Na Slovensku sa od roku 2006 nevyskytla besnota, ale v tomto roku sme diagnostikovali tri prípady besnoty líšok. Predpokladáme, že výsledky v niektorých susedných krajinách sú horšie. Ukrajina z finančných dôvodov dlhodobo robí orálnu vakcináciu líšok iba na časti svojho územia. Poľsko má zase veľmi dlhú štátnu hranicu s Ukrajinou a Bieloruskom, kde sa besnota dlhodobo vyskytuje a nerieši. Väčšina prípadov v Poľsku je v blízkosti ich východnej hranice.“
Odkedy robíte vakcináciu na Slovensku lietadlami a prečo?
„Letecky kladieme vakcíny od roku 2000. Prinieslo to podstatne lepšie výsledky ako ručné.“
Čo zabezpečuje, že vakcíny zožerú práve líšky? Sú ohrozené aj iné zvieratá alebo ľudia?
„Vakcinačná návnada je vyrobená tak, aby chutila najmä líškam. Samozrejme, nie je vylúčené, že vakcínu zožerie aj iné zviera, ale vakcína je pre všetky druhy zvierat a pre človeka absolútne neškodná.“
Koho alebo čo ohrozuje besnota najviac?
„Ohrozuje takmer všetky teplokrvné živočíchy aj človeka. Zo zvierat sú u nás najčastejším prenášačom voľne žijúce líšky a psík medvedíkovitý. Ohrozujú najmä domáce psy, mačky a, samozrejme, ľudí.“

Beata
Balogová
