Robert Fico aj Robert Kaliňák sa na Slovensko vrátili súkromným lietadlom. Platil Smer, faktúru sľúbili ukázať.
BRATISLAVA. Balkánska republika Čierna Hora nemá v Európskej únii väčšieho podporovateľa vstupu do Únie ako Slovensko.
Premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru tam minulý rok v auguste strávili s rodinami aj dovolenku. Bývali vo vládnej vile Topliš.
Dovolenku zaplatila čiernohorská vláda. Upozornil na to tamojší denník Vijesti.
Premiér Čiernej Hory Milo Djukanovič je teraz na návšteve Slovenska. V minulosti ho v Taliansku vyšetrovali za pašovanie cigariet, nakoniec ho zbavili obvinení.
Štandardná služba?
„Ide o absolútne štandardnú službu, ktorú si vzájomne poskytujú krajiny. V minulosti ju využili aj bývalí slovenskí premiéri – Mikuláš Dzurinda a Iveta Radičová, napríklad počas dovolenky v Chorvátsku,“ povedala Ficova hovorkyňa Beatrice Hudáková.
Radičová bola ako premiérka vo vládnej vile Chorvátska. Do redakcie poslala faktúru, podľa ktorej za ubytovanie v apartmáne zaplatila približne 60 eur za noc.
Úrad vlády na to reagoval, že išlo len o zlomok z komerčnej ceny, ktorá je podľa nich tisíc eur na noc. To je však cena za celý objekt, v ktorom v čase, keď sú tam najvyšší ústavní činitelia, nikto iný nebýva.
„V tomto roku pripravuje Chorvátsko legislatívnu zmenu, podľa ktorej najvyšší ústavní činitelia iných štátov nebudú platiť ani tento zlomok,“ povedal riaditeľ tlačového odboru Erik Tomáš.
Dzurinda na otázky o dovolenkách nechcel odpovedať.
Do Chorvátska chodí pravidelne dovolenkovať prezident Ivan Gašparovič. „V prípade súkromnej dovolenky si celý pobyt hradí prezident sám,“ povedal jeho hovorca Marek Trubač.
Zadarmo aj k nám
Fico tvrdí, že rovnako zadarmo na Slovensku dovolenkujú zahraniční politici.
Vo vládnej ubytovni Kamzík v Tatrách podľa Úradu vlády bývali chorvátsky premiér Ivo Sanader, český predseda vlády Miloš Zeman, český predseda parlamentu Miloslav Vlček aj taliansky premiér Romano Prodi.
Súčasťou dovolenky v Čiernej Hore bola aj pracovná večera s vtedajším premiérom Igorom Lukšičom, ministrom zahraničia Nebojšom Kaludjerovičom a ministrom vnútra Ivanom Brajovičom.
Na večeri bol aj vtedajší veľvyslanec Slovenska v Čiernej Hore František Lipka. Na informovanie o večeri alebo dovolenke nevideli dôvod.
Už v utorok 7. augusta leteli Fico aj Kaliňák súkromným lietadlom z Tivatu do Bratislavy pre mimoriadne rokovanie vlády. Tá riešila situáciu po rozhodnutí Ústavného súdu, keď štát stratil ochranu pred exekúciami.
Kaliňák sa potom vrátil naspäť za rodinou, Fico už zostal v Bratislave. Či zostala v Čiernej Hore jeho manželka, Úrad vlády nepovedal.
Lietadlo platila strana Smer. Faktúru prisľúbili zverejniť, rovnako aj spoločnosť, ktorou leteli. Fico súkromné lietadlo využil aj v minulosti, vždy platil Smer.
Premiér sa nechcel vyjadriť k otázkam, ktoré si kladú čiernohorské noviny Vijesti, ktoré na jeho dovolenku upozornili.
Pýtajú sa, prečo Slovensko tak nekriticky pristupuje k premiérovi Milovi Djukanovičovi napriek korupcii a organizovanému zločinu v krajine.
Djukanovič vystriedal vo funkcii svojho spolustraníka Lukšiča z Demokratickej strany socialistov Čiernej Hory.
Lajčák: Iba za svoje
„Slovensko nikdy nevstupovalo do vnútorných záležitostí žiadnej inej krajiny a neurobí tak ani v tomto prípade,“ povedal Úrad vlády.
Djukanoviča v stredu prijal prezident Ivan Gašparovič aj premiér Fico. Vo štvrtok ho prijme Miroslav Lajčák a bude čestným hosťom na konferencii Globsec.
Lajčák povedal, že v Čiernej Hore v minulosti dovolenkoval iba súkromne za svoje vlastné peniaze.
Čiernohorskej opozícii nekritickosť Slovenska prekáža
K nezávislosti krajiny prispel minister Miroslav Lajčák.
PODGORICA, BRATISLAVA. „Akoby nás riadili Slováci,“ povedal SME predseda čiernohorského parlamentu Ranko Krivokapič.
Bolo to v roku 2006 a malý balkánsky národ si v referende, ktoré mali pod palcom dvaja Slováci, práve odhlasoval nezávislosť.
Miroslavovi Lajčákovi, vtedy splnomocnencovi Únie pre Čiernu Horu, sa podarilo medzi Srbmi a Čiernohorcami vyjednať dohodu, aby o budúcnosti rozhodlo referendum.
Hlasovanie ako šéf referendovej komisie strážil slovenský veľvyslanec František Lipka, ktorý je dodnes v Čiernej Hore chargé d'affaires. Predvlani ho tamojšia obchodná komora zvolila za manažéra roka.
Chýba kritika korupcie
Nezávislosť Slovákov teraz v Čiernej Hore spochybňujú.
„Ešte som nevidel, aby Lajčák kritizoval premiéra Djukanoviča, korupciu, organizovaný zločin, slabú prokuratúru alebo políciu. Najnovšie kritizoval opozičné protesty, že z nich nemôže vzísť nič dobré,“ hovorí šéfredaktor čiernohorských novín Vijesti Mihajlo Jovovič.
Práve preto sa noviny pýtali, či dovolenky našich politikov nesúvisia s tým, ako posudzujú problémy v ich krajine. Diplomat Lipka sa denníku podľa Jovoviča snažil informácie o dovolenke najprv zatajiť.
Lietajú úplatky
Opozičný politik Nebojsa Medojevič tento týždeň vyzval Europol, aby prešetril Lajčákove účty na podporu „mafiánskeho režimu“ Djukanoviča. Toho v minulosti niekoľkokrát vyšetrovali za pašovanie cigariet, talianska prokuratúra nakoniec obvinenia stiahla.
„Je to súčasť balkánskej politickej kultúry v duchu - ak nie si so mnou, si proti mne,“ reagoval na to Lajčák pre agentúru SITA. Z obvinení si nič nerobí.
Djukanovič je v Únii rešpektovaným politikom. Tento týždeň krajinu navštívila šéfka úniovej diplomacie Catherine Ashtonová.
„Čierna Hora je dobrým príkladom pre ostatné krajiny v regióne,“ pochválila vládu. Treba podľa nej dokončiť reformy v justícii.
Mirek Tóda

Beata
Balogová
