SME

Školskí odborári čakajú, kedy s nimi budú ministri hovoriť

Čaplovičova správa nešpecifikuje, koľko peňazí sa má školstvu každoročne pridať, upozorňujú odborári.

(Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Školskí odborári, ktorí sú nespokojní so správou o stave školstva a nevylučujú ďalšie protestné aktivity, čakajú, kedy s nimi budú ministri školstva a financií rokovať.

Nepáči sa im predovšetkým to, že správa ministra školstva Dušana Čaploviča o stave školstva nehovorí, koľko peňazí sa má každoročne pridať školstvu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poslali listy, odpoveď nedostali

Vláda minulý týždeň zobrala na vedomie správu, podľa ktorej sa majú postupne zvyšovať výdavky na školstvo, aby do roku 2020 dosiahli šesť percent HDP.

SkryťVypnúť reklamu

Správa však nešpecifikuje, koľko peňazí sa má školstvu každoročne pridať. Podľa odborárov správa nezohľadňuje ich požiadavky týkajúce sa financovania do roku 2016 a môže ešte prehĺbiť krízu školstva.

Ministrom školstva a financií Dušanovi Čaplovičovi a Petrovi Kažimírovi preto poslali listy so žiadosťou o rokovanie.

Podľa šéfa odborárov Pavla Ondeka zatiaľ odpoveď nedostali. O ďalších krokoch rozhodne rada zväzu a nie sú vylúčené ani ďalšie protesty.

Obidve ministerstvá potvrdili, že žiadosť odborárov dostali. "V tomto momente nepoznáme presný termín rokovania, avšak nebránime sa žiadnemu stretnutiu, nakoľko naše rokovania a komunikácia sú na pravidelnej báze," zareagoval hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.

Podľa tlačového odboru rezortu financií bude termín stretnutia známy po dohode s ministerstvom školstva a odborármi.

SkryťVypnúť reklamu

Konkrétne kroky v správe chýbajú

Podľa správy, ktorú si vyžiadal parlament, by malo Slovensko do roku 2020 dosiahnuť stav, aby na školstvo išlo šesť percent HDP.

Do roku 2020 by mal priemerný plat učiteľa s vysokoškolským vzdelaním dosiahnuť najmenej 75 percent priemerného platu ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Správa obsahuje 22 systémových krokov pre ďalší rozvoj regionálneho školstva a 22 krokov pre rozvoj vysokého školstva.

Podľa odborárov správa obsahuje najmä všeobecné ustanovenia bez konkrétnych krokov a spôsobu zvyšovania finančných prostriedkov v jednotlivých rokoch, ktoré sa majú uskutočniť ešte počas volebného obdobia tejto vlády.

Chýba im tam hlavne požiadavka na ročné zvyšovanie financií do školstva o 0,3 percenta HDP. Keďže sa v nej hovorí o navýšení peňazí do roku 2020, zodpovednosť sa podľa nich presúva na ďalšiu vládu.

Školstvo

Rómskí školáci v Sečovciach.

Čiastkové reformy robia zo segregácie oficiálnu politiku.


Kamila Gunišová a 1 ďalší 23
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Fabrika v Číne, ktorej kópia má vyrásť v Šuranoch.

Chýbajúce materiály chce investor dodať na základe pripomienok.


Verejnoprávne médium čaká nové alebo staronové vedenie.


a 1 ďalší
Veľkokalibrová munícia vyrobená skupinou MSM Group, ktorá patrí pod Czechoslovakia group zbrojára Michala Strnada

Uzavretý výrobný reťazec z nás urobí kľúčovú krajinu pre obranu Únie.


41
Bombic ukazuje extrémistické gesto, keď ho policajti berú do väzby.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3
SkryťZatvoriť reklamu