Iveta Radičová doteraz o stretnutí s Dobroslavom Trnkom nehovorila. V novej knihe tvrdí, že prišiel s citlivými spismi. Trnka to nekomentuje.
BRATISLAVA. Novinári sa jej na to pýtali viackrát, no nikdy nechcela odpovedať. Až vo svojej knihe opísala bývalá premiérka Iveta Radičová správanie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku počas prijatia na Úrade vlády.
Radičová prijala Trnku koncom roka 2010 pred druhým neúspešným kolom voľby generálneho prokurátora. Kandidovali Jozef Čentéš a Dobroslav Trnka a premiérka vyhlásila, že ak bude zvolený Trnka, podá demisiu.
Bývalá novinárka Ľuba Lesná pripravila knihu rozhovorov s bývalou premiérkou Ivetou Radičovou. Krajina hrubých čiar vychádza 29. apríla.
Prinášame vám prvú ukážku z tejto knihy
Prečítajte si aj druhú ukážku
SDKÚ aj františkáni
Iná literatúra
Knihy politikov
Tento mesiac vydal knihu rozhovorov Slušné Slovensko potrebuje lídra aj predseda Novy Daniel Lipšic. Kniha neodhalí nové informácie, je skôr Lipšicovým životopisom, ktorý plánuje rozdávať sympatizantom. V roku 2004 vydal knihu Boj o moc a tajná služba Vladimír Palko. Opisuje svoje pôsobenie ako ministra vnútra a zákulisie boja so Slovenskou informačnou službou a kauzy okolo odpočúvacieho systému. V roku 2002 vydal Mikuláš Dzurindu svoj pohľad na zákulisie vtedajšej politiky Kde je vôľa, tam je cesta. Neskôr vydal knihu rozhovorov s terajším českým prezidentom Milošom Zemanom. Dve knihy Nutná obrana a Trest smrti vydal aj terajší premiér Robert Fico. Nešlo o knihy o politike, ale iba o danej problematike z právneho hľadiska.
V knihe opisuje, že Trnka prišiel na Úrad vlády s dvomi spismi. Prvý sa týkal financovania SDKÚ, ktorej členkou vtedy bola. Druhý františkánov – traja boli v roku 2009 obvinení zo sexuálneho zneužívania chlapcov, čo neskoršie vyšetrovanie vyvrátilo.
Do rehole patril aj Radičovej súčasný partner a vtedy jej poradca Marián Balázs.
Trnka jej spisy ukázal a hovoril, že jeho nástupca si ich nájde na stole. Radičová ani dnes nehovorí, či to vnímala ako zastrašovanie.
„Neinterpretujem to. Jeden materiál priniesol, aj keď sa bol predstaviť v klube SDKÚ, čo vyvolalo poburujúce reakcie.“
Išlo vraj o spis o financovaní SDKÚ cez schránkové firmy. Prokuratúra tam zastavila stíhanie, rovnako aj v kauze františkánov.
„V politike sa s tým stretáva asi každý. Nebola to situácia, aby som sa obrátila na políciu,“ vysvetľuje. Hovorí, že spisy si pozrela, „aby bola informovaná“.
Poslanci SDKÚ si na Trnku v klube spomínajú.
„Nepamätám si už, či prišiel so spisom, alebo nie, ale mám zafixované, že niektoré veci formuloval spôsobom, ktorý vo mne vzbudil otázku: Čo si to dovoľuje? Bez debaty svojím vystúpením a narážkami v klube pobúril,“ spomína terajšia predsedníčka klubu Lucia Žitňanská.
Hoci Trnku za generálneho prokurátora pôvodne navrhoval aj poslanec SDKÚ Stanislav Janiš, po rokovaní klubu boli všetci za prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Hrivnáka.
Redakcia poslala Trnkovi ukážku z knihy, k Radičovej tvrdeniam sa vyjadriť odmietol.
„Námestník generálneho prokurátora sa nebude vyjadrovať k stretnutiu, kým si neprečíta presné znenie vyjadrenia v knihe,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Zostáva aj po škandáloch
Trnkovi sa skončilo funkčné obdobie generálneho prokurátora vo februári 2011. Vedením prokuratúry je poverený jeho dovtedajší námestník Ladislav Tichý, ktorý z Trnku urobil námestníka.
Vo funkcii ho necháva napriek podozreniu, že umožnil protizákonný prevod bytovky Glance House na ľudí blízkych jeho kamarátovi Mariánovi Kočnerovi. Prípad vyšetruje polícia, Trnka zatiaľ obvinený nie je.

Beata
Balogová
