BRATISLAVA. Každá druhá domácnosť má pred domom či v garáži zaparkované aspoň jedno auto.
Vyplýva to z údajov o domoch a bytoch, ktoré zbieral Štatistický úrad počas sčítania v roku 2011 a zverejnil ich tento mesiac.
Kým v rodinných domoch má auto 55 percent domácností, v bytoch len 44 percent.
Prekvapivo nízky podiel áut priznali obyvatelia najväčších miest Bratislavy a Košíc.
V okrese Bratislava I. to bola len necelá tretina, kým v neďalekej Dunajskej Strede či Senci viac ako šesťdesiat percent.
Percento domácností s automobilom podľa sčítania
Veľké mestá, málo áut
Výsledky z bratislavských a košických okresov môže skresľovať vysoká miera nevyplnených alebo neodovzdaných formulárov.
Štatistický úrad priznáva, že niektoré otázky mohli najmä u majetnejších ľudí vyvolávať neochotu odpovedať.
Výsledky sčítania však podľa nich spochybňovať nemožno.
„Pri možnostiach domácností využívať osobný automobil došlo v porovnaní s rokom 2001 k nárastu o desať percent, čo s vysokou pravdepodobnosťou reálne vystihuje vývoj,“ tvrdí hovorca úradu Marián Jánošík.
Nízky podiel áut v bratislavských domácnostiach má podľa štatistikov aj iné dôvody. Bratislavské Staré Mesto je najstarší okres na Slovensku.
Juraj Smrečan z Ústredného automotoklubu zas upozorňuje na špecifikum Bratislavy a čiastočne aj Košíc, kde veľa ľudí jazdí na firemných autách. Ich využívanie ľudia zrejme priznávali pomenej. Silnejšia je tam aj mestská hromadná doprava.
Jazdia za prácou
Vysoký podiel áut na jednu domácnosť v Dunajskej Strede, Senci, ale aj ďalších okresoch v blízkosti Bratislavy a Košíc zas podľa Smrečana môže súvisieť s veľkým počtom ľudí, ktorí do metropol dochádzajú za prácou.
Nadpriemernú mieru motorizácie v týchto okresoch potvrdzuje aj policajná štatistika.
Pomer evidovaných áut na počet domácností v okrese Dunajská Streda dosahuje podľa údajov z dopravného inšpektorátu 123 percent slovenského priemeru. Toto číslo však nehovorí o tom, koľko domácností auto naozaj má.
Viac áut ľudia v sčítaní priznávali aj na severe Prešovského kraja a na Orave. Aj tieto okresy vychádzajú nadpriemerne aj polícii.
„Veľa mladých zo Stropkova a Svidníka zarába v zahraničí, odkiaľ si privážajú ojazdené autá. Dovozov riešime veľmi veľa,“ ponúka vysvetlenie šéf dopravného úradu v Stropkove Karol Porkoláb.
Štatistický úrad tvrdí, že údaje môže štát využiť najmä pri analýzach životnej úrovne či mobility obyvateľstva.
Ján Pribula zo Zväzu automobilového priemyslu je skeptickejší.
„Fakty o výške motorizácie, stave infraštruktúry a výške investícií a ich vzájomná súvislosť sú známe aj bez štatistického zisťovania,“ myslí si.

Beata
Balogová
