Ďalší z obvinených už tunely nerieši. V centre Bratislavy si otvoril luxusný hotel.
BRATISLAVA. Firmu bývalého manažéra Slovenskej správy ciest Valeriana Horvátha, ktorý je obvinený v kauze Branisko, si štát najal aj pri ďalšom tuneli.
Pre Národnú diaľničnú spoločnosť teraz pripravuje analýzu rizík k tunelu Horelica za vyše 44-tisíc eur.
Zmluvu o dielo podpísala Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v januári so združením Horelica, v ktorom je vedúcim členom slovenská pobočka švajčiarskej firmy Basler & Hofmann.
Horváth je jej riaditeľom a jedným z dvojice konateľov. Jeho obvinenie z tunelovania v kauze Branisko podľa diaľničnej spoločnosti neprekáža.
„Postup pri výbere spoločnosti bol v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Víťazný uchádzač splnil všetky definované podmienky účasti,“ konštatoval hovorca Marcel Jánošík. Viac sa k veci vyjadrovať nechcel.
Rodinné väzby
Fakty
Tunel Branisko
- tunel otvorili v roku 2003,
- podozrenia z tunelovania polícia rieši od roku 2004,
- od roku 2008 stíha bývalé vedenie SSC a ďalších ľudí,
- obvinení sú zo založenia zločineckej skupiny, podvodu a prania špinavých peňazí,
- v polovici apríla 2013 polícia ohlásila koniec vyšetrovania.
Horváth sa so SME odmietol rozprávať. Vo firme sme ho zastihli minulý týždeň. Sekretárka odkázala, že je zaneprázdnený a nebude mať čas ani inokedy.
Združenie Horelica uspelo v súťaži NDS, do ktorej sa podľa Vestníka verejného obstarávania prihlásilo päť uchádzačov. Hlavným kritériom bola najnižšia cena.
Druhým konateľom vo firme s Horváthom je podnikateľ Štefan Choma. Nemá nič spoločné s bývalým šéfom NDS Igorom Chomom, ktorý je teraz poslancom a primátorom Žiliny za Smer.
„S otázkou sa obráťte na investičnú riaditeľku NDS Viktóriu Chomovú, ktorá je tiež iba menovkyňou pána primátora,“ dodal hovorca Žiliny Pavol Čorba.
Štefan Choma z Horváthovej firmy je podľa zistení SME manželom Chomovej z NDS. Tá to odmietla komentovať.
Chomová je zároveň vo vedení Slovenskej tunelárskej asociácie, kde je Basler & Hofmann Slovakia členom.
Počiatek nesvieti
Ministerstvo dopravy hovorí, že obstarávanie je výlučne v kompetencii Národnej diaľničnej spoločnosti.
Ak by s ním nebolo niečo v poriadku, šéf rezortu Ján Počiatek (Smer) sa na to podľa hovorcu Martina Kóňu určite pozrie.
„Súčasná legislatíva neumožňuje obstarávateľovi vylúčiť žiadnu firmu len na základe faktu, že niektorý z jej predstaviteľov je trestne stíhaný.“
Horváthova firma mala v rezorte dopravy zákazky aj za éry šéfa KDH Jána Figeľa. V marci 2011 si ju najali na vypracovanie posudku k projektu tunel Višňové tiež za vyše 44-tisíc eur.
Figeľ sa rovnako bráni tým, že pokiaľ šéf firmy nebol právoplatne odsúdený, zo súťaže ju vylúčiť nemožno.
Hotel Avance, ktorý vlastní firma obvineného Romana Veselku, a otvorenie prvej rúry tunela Branisko.
FOTO: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Utajený hotelier
Obvineniu v kauze Branisko čelí Horváth s ďalšími členmi bývalého vedenia Slovenskej správy ciest Romanom Veselkom a Dušanom Matonokom.
Premiér Robert Fico v roku 2008 naznačil, že na švajčiarskych účtoch týchto nominantov SDKÚ skončili nakradnuté peniaze z Braniska. Oni v minulosti obvinenia popreli.
Matonok je už v dôchodku. Veselka na rozdiel od Horvátha už s tunelmi skončil. V súčasnosti má firmu, ktorá nedávno otvorila luxusný hotel Avance v centre Bratislavy.
Hotel je novostavba. Okrem bežných služieb dáva zákazníkom do pozornosti kongresové priestory s najmodernejším technickým vybavením. Pracovník na recepcii tvrdil, že Veselku nepozná.
Riaditeľ hotela Dušan Škvarenina kontakt s Veselkom sprostredkovať odmietol.

Beata
Balogová
