Bratislava 27. septembra (TASR) - Šíriť posolstvo zdravého životného štýlu a prevencie vzniku srdcovo-cievnych ochorení je cieľom tohoročného Svetového dňa srdca. Tento rok ho Svetová federácia srdca stanovila na 29. september.
Federácia zamerala tento deň na výživu, boj proti obezite a fyzickú aktivitu. Tie sú spolu s ďalšími faktormi ako vysoká hladina cholesterolu, vysoký krvný tlak, fajčenie, hlavnými príčinami srdcovo-cievnych ochorení. Cieľom Svetovej federácie srdca je upozorniť ľudí v čo najväčšom počte krajín sveta na to, že o srdce sa treba starať.
Prvoradou úlohou je prevencia, povedala lekárka z Fakultného štátneho zdravotného ústavu Alžbeta Béderová. Vonkajšie faktory, ktoré sú hlavnými príčinami srdcovo-cievnych ochorení, môže každý človek ovplyvniť sám. Pri predchádzaní uvedeným ochoreniam sa treba podľa Béderovej zamerať na správne zloženie stravy, skoncovanie s fajčením, na dostatok relaxácie a spánku a pohybovú aktivitu primeranú veku a schopnostiam.
Slovenská liga srdce srdcu pripravila osvetové podujatia vo viacerých mestách Slovenska. Budú pozostávať z bezplatného merania cholesterolu, krvného tlaku a telesného tuku. Akcie sa uskutočnia napríklad 28. septembra v Žiline, 29. septembra v Bratislave, ďalej 30. septembra v Banskej Bystrici, Nitre a Košiciach. Bližšie informácie o jednotlivých podujatiach môžu záujemcovia získať na bezplatnej linke 0800 152 153.
Na srdcovo-cievne ochorenia umrie každý rok vo svete 17 miliónov ľudí, čo je asi jedno z troch úmrtí. Na Slovensku dosahuje úmrtnosť na srdcovo-cievne ochorenia 55 percent všetkých úmrtí, čím sa tieto ochorenia radia na prvé miesto.
Preventívne osvetové podujatia na Slovensku organizujú Slovenská liga srdce srdcu a Floraporadne.
*za som