BRATISLAVA. „Dohodli sme sa, že budeme rokovať. A nespájam to s dôverou vláde, čo bola vaša požiadavka. Nepodpisujem sa pod návrat Fica,“ písala v SMS správe premiérka Iveta Radičová (vtedy SDKÚ) predsedovi parlamentu a SaS Richardovi Sulíkovi deň predtým, čo SaS nehlasovala za navýšenie eurovalu a tým nevyslovila dôveru vlastnej vláde.
SMS správu SME ukázal Sulík v stredu na svojom mobile po tom, ako s tým súhlasila Radičová.
Správa pochádza z rána 10. októbra, keď sa večer v Liberálnom dome po mesiacoch bezvýchodiskových debát o navýšení slovenskej účasti na eurovale uskutočnila posledná koaličná rada pred pádom vlády. Ten nastal na druhý deň podvečer.
Záverom koaličnej rady bolo, že sa SDKÚ, KDH a Most-Híd nedokážu dohodnúť s SaS na tom, ako zachovať koalíciu, a že Sulíkova strana trvá na tom, že nezahlasuje za navýšenie eurovalu.
Ako vyzeral deň po SMS správe?
Koniec vlády Ivety Radičovej minúta po minúte
Neboli kamarátski
Fakty
Pád vlády
- vláda Ivety Radičovej padla pre nesúhlas SaS s podporou navýšenia eurovalu 11. októbra 2011,
- predchádzali mu týždne rokovaní SDKÚ, KDH a Mosta-Hídu s vedením SaS o podmienkach, za ktorých by euroval podporili,
- sulíkovci nakoniec nehlasovali za euroval a tým ani za dôveru vláde,
- navýšenie eurovalu aj tak napokon prešiel v ďalšom hlasovaní s podporou Smeru,
- Radičová neskôr odišla z SDKÚ,
- pád vlády sa vo voľbách podpísal na popularite pravicových strán.
Zo správ medzi Sulíkom a Radičovou vyplýva aj to, že vzťah medzi premiérkou a predsedom SaS bol v tom čase pomerne formálny.
Predseda SaS v stredu zverejnil blog, na ktorom o Radičovej píše, že mu prisľúbila nespojenie hlasovania s dôverou, ale svoje slovo nedodržala.
„Viem to dokázať SMS komunikáciou, stačí, ak dá na to Iveta Radičová súhlas.“
Tvrdí, že si archivuje všetky SMS s Radičovou z októbra 2010 „a podľa výpisu z mobilu od operátora je možné preukázať, že sú naozaj všetky, a že som teda žiadnu SMS nezmazal“.
Reagoval tak na ukážku z Radičovej knihy Krajina hrubých čiar, ktorá vyjde v najbližších týždňoch.
„Nikdy sme neboli priatelia. Myslím, že pragmaticky sme vedeli nájsť spoločnú reč. Ale napokon si urobil zo mňa terč. Vďaka mojim postojom ma však netrafil do srdca,“ píše v knihe Radičová o svojom vzťahu so Sulíkom.
Chcela vládu zachrániť
Expremiérka hovorí, že SMS s takýmto textom a z toho dňa nevylučuje.
„Presne si na to nespomínam, esemesky si neodkladám a nemám problém s tým, ak ju chce pán Sulík zverejniť.“
Bývalá premiérka hovorí, že o spojení hlasovania s dôverou vláde sa rozhodovalo na koaličnej rade, ktorá bola v ten deň večer.
„Samozrejme, že mojím záujmom bolo udržať vládu za každých okolností. Nespojiť to s dôverou,“ opisovala ten deň. Do poslednej chvíle vraj verila, že sa podarí nájsť s SaS kompromisnú dohodu.
Rozhodli tri strany
Radičová hovorí, že pri spojení hlasovania s dôverou vláde „rešpektovala v tejto situácii postoj a stanoviská koaličných partnerov“.
SDKÚ, KDH aj Most-Híd podľa nej prišli so závermi, že hlasovanie sa má s dôverou vláde spojiť.
„Matematicky – keby som aj nehlasovala za spojenie s dôverou, na vláde to prejde aj bez môjho hlasu. Nebolo to rozhodnutie Ivety Radičovej ani osoby zastúpenej v inštitúcii premiéra.“
Vláda padla 11. októbra po tom, ako za euroval SaS nehlasovala a hlasy nepridal ani Smer. V opakovanom hlasovaní, ktoré nasledovalo až po tom, ako parlament nevyslovil kabinetu dôveru, Smer za val hlasoval, takže prešiel aj bez súhlasu sulíkovcov.
Predminulý týždeň dnes už bývalý podpredseda SaS a vtedy minister hospodárstva Juraj Miškov pre SME povedal, že nehlasovať za vládu nebolo dobré rozhodnutie a ospravedlnil sa všetkým voličom za to, že SaS bola spoluzodpovedná za pád vlády.

Beata
Balogová
