BRATISLAVA. Prídete do ordinácie a zistíte, že ste si zabudli kartičku poistenca vašej zdravotnej poisťovne.
Zdravotné poistenie v jednej z troch zdravotných poisťovní si však platíte.
Hoci nie ste na prvý pohľad v ohrození života, nemusíte ho riskovať len vďaka kartičke ako 59-ročný Peter Štasek z Martina.
Pred mesiacom sa zranil pri rúbaní dreva. Mal poranené oko. Myslel si, že pri práci mu do oka vbehla trieska.
Na pohotovosti mu lekár povedal, že so zranením musí ísť na vyšetrenie do očnej ambulancie v nemocnici.
Ale keďže nemá pri sebe kartičku poistenca nech tam ani nejde, že ho neošetria. Pán Peter preto išiel pre ňu domov.
Pre zranenie a zlú orientáciu ju nenašiel a na druhý deň zomrel. Dostal masívne krvácanie do mozgu.
Po smrti sa kartička našla v chatke, kde býval. Zdravotné poistenie si podľa syna Michala platil 40 rokov.
Prečítajte si tiež:
Zabudnutá kartička poistenca stála Martinčana život
Stačí internet a rodné číslo
„V zmysle zákona o zdravotnom poistení je pacient povinný preukázať sa pri návšteve lekára platným preukazom poistenca,“ poukazuje na základné pravidlo Petra Balážová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
„Lekár musí pacienta ošetriť vždy, ak ide o neodkladnú zdravotnú starostlivosť, hoci aj nemá preukaz poistenca,“ dopĺňa hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera Monika Šimunová.
V prípade, že pacient nie je v ohrození života, ale zabudol si kartičku poistenca, lekár si môže podľa hovorkýň overiť jeho príslušnosť k poisťovni a či platí zdravotné postenie cez internet.
Prvou možnosťou je portál Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V sekcii zdravotné poistenie je Centrálny register poistencov. Zadaním rodného čísla si možno ihneď overiť, či a kde je dotyčný pacient poistený.
Overiť si poistenca možno aj cez weby jednotlivých poisťovní. V prípade Všeobecnej zdravotnej poisťovne aj to, či poistenec platí zdravotné poistenie.
Ak neplatí preddavky naň tri mesiace má podľa Balážovej nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Táto informácia je podľa nej tiež vyznačená na webe. Šimunová vraví, že kvôli overeniu ich klienta je možné zavolať aj na infolinku.
Overiť si, či je pacient poistený by tak podľa poisťovní nemal byť problém.
„Súčasťou minimálnych materiálno technických podmienok vybavenia poskytovateľa ambulantnej zdravotnej starostlivosti je aj širokopásmový vysokorýchlostný internet,“ vraví hovorkyňa Dôvery.
„To znamená, že každý ambulantný lekár je povinný mať internet.“
Bez overenia ani na krok
Niektorí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti vyžadujú už pri príchode k nim registráciu pacienta. V rámci nej overujú aj jeho príslušnosť k poisťovni. Bez registrácie nie je možný vstup ani len do ambulancie.
Je to napríklad prípad Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.
„Prebieha to tak, že zákonný zástupca dieťaťa alebo sprevádzajúca osoba predloží preukaz poistenca,“ vysvetľuje hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická.
„Ak poistenec nemá pri sebe preukaz poistenca, požiadame ho o rodné číslo a následne si údaje overíme on-line.“ Nemocnica si podľa nej overuje či napríklad nedošlo k zmene mena alebo poistenec nezmenil poisťovňu.
V bratislavskej detskej fakultnej nemocnici denne registrujú okolo 900 až 1100 poistencov a zhruba 70 percent z nich si overujú.
„V priemere raz za mesiac sa nám stane, že zákonný zástupca uviedol nesprávne údaje, nenahlásil zmenu poisťovne alebo dieťa nemalo vôbec preukaz poistenca,“ dopĺňa Kamenická.

Beata
Balogová
