Nikózia 18. júna (TASR) - Od rakúskeho veliteľa prevezme dnes oficiálne velenie slovenský kontingent, ktorý bude súčasťou mierovej Misie OSN UNFICYP na Cypre.
Slovenská skupina v počte 280 vojakov bude spolu so 111-člennou rotou Maďarskej armády pôsobiť v doterajšom rakúskom štvrtom sektore na východe ostrova, kde bude zodpovedná za vykonávanie dozoru v demilitarizovanej zóne.
Zatiaľ čo rakúski vojaci pôsobia na Cypre už od roku 1964, pre slovenský kontingent ide o nové pôsobisko. Z tohto dôvodu zostáva s nimi do konca augusta aj 50 príslušníkov rakúskej armády, ktorí budú okrem transportu techniky do vlasti poskytovať aj poradenstvo slovenským kolegom.
Hlavnou úlohou modrých prilieb na Cypre je zabrániť obnoveniu bojov medzi znepriatelenou tureckou a gréckou stranou. Cyprus je rozdelený na tureckú a grécku komunitu od roku 1974, keď Turecko vojenským zásahom na severe ostrova reagovalo na pokus o prevrat s cieľom pripojiť Cyprus ku Grécku.
V bývalom Česko-Slovensku sa vydávali nepravdivé lustračné osvedčenia
Viedeň 18. júna (TASR) - Najnovší škandál na českej vnútropolitickej scéne, súvisiaci so zamestnávaním bývalých agentov komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) v štátnych orgánoch a v armáde, sa v posledných dňoch nečakane vystupňoval, píše dnešné vydanie rakúskeho konzervatívneho denníka Die Presse.
Podľa najnovších zistení pôsobí na popredných miestach v rezortoch vnútra a obrany v ČR ešte 117 agentov ŠtB, ktorí sú však majiteľmi platných lustračných osvedčení. Očividne sfalšovaných, konštatuje denník a informuje, že škandál vypukol po tom, ako viacero dôstojníkov českej armády neprešlo príslušnými previerkami NATO.
Zodpovednosť za preskúmanie osôb podľa lustračného zákona malo niekdajšie federálne ministerstvo vnútra na čele so Slovákom Jánom Langošom. Dokumenty svedčia o tom, že bývalý minister musel byť o škandále informovaný, avšak nezasiahol. Langoš, ktorý je v súčasnosti poslancom slovenského parlamentu, všetky výčitky odmieta, píše Die Presse.
Len postupne sa bývalí Langošovi podriadení priznávajú, že o sfalšovaných lustračných osvedčeniach vedeli. Chybu priznáva bývalý Langošov námestník, neskorší minister vnútra ČR a súčasný senátor Jan Ruml, ako aj Rumlov nástupca na poste šéfa rezortu vnútra, sociálny demokrat Václav Grulich.
Pozoruhodné je pritom, že práve Ruml má ako bývalý disident spred roka 1989 s ŠtB zlé skúsenosti, konštatuje rakúsky denník a pripomína, že to bol Rumlov nástupca Grulich, kto vo funkcii ministra vnútra vehementne trval na rýchlom ukončení lustrácií v ČR. Túto skutočnosť dávajú pozorovatelia do súvisu s členstvom Grulicha v prednovembrovej KSČ.
Škandál však môže spôsobiť nepríjemnosti aj Slovensku, ktoré by sa rado stalo členom NATO. Keďže sa sfalšované lustračné osvedčenia objavili ešte počas existencie spoločného česko-slovenského štátu, možno sa právom domnievať, že kádre bývalej Štátnej bezpečnosti pôsobia aj v štátnych orgánoch v SR, uzatvára Die Presse.
Indentitu utopencov z rieky Morava určí až pitva
Brno 18. júna (TASR) - Cudzinci, ktorých telá vylovili od piatka do nedele českí a slovenskí hasiči z rieky Morava, zomreli utopením bez cudzieho zavinenia, konštatovala lekárka, ktorá uskutočnila obhliadku mŕtvol. Polícia sa domnieva, že by mohlo ísť o cudzincov zo skupiny asi 17 utečencov z Indie, ktorí sa minulý pondelok pokúsili nelegálne prekročiť česko-slovenské hranice cez rieku Morava. Či ide skutočne o hľadaných Indov, potvrdí až pitva, uviedla dnes pre TASR juhomoravská policajná hovorkyňa Kamila Janíková.
Vojaci z Kopčian v pondelok ráno minulého týždňa zadržali trojicu Indov, z ktorých jedného museli pre silné podchladenie previezť do nemocnice. Zadržaní utečenci sa priznali, že ráno sa skupina asi 17 ich krajanov pokúsila preplávať hraničnú rieku Morava. Väčšina z nich zrejme však sa v silnom prúde rieky utopila. Prvú mŕtvolu vylovili slovenskí požiarnici ešte v pondelok, ďalšiu v piatok večer minulého týždňa.
V sobotu napoludnie vylovil Hasičský záchranný zbor okresu Břeclav v katastri obce Lanžhot blízko splavu pri hraničnom priechode ďalšieho utopeného. "Na základe nálezu uskutočnili hasiči spolu s políciou rozsiahlu pátraciu akciu a v ten istý deň popoludní objavili ďalšie dve telá v katastri obce Moravská Nová Ves," potvrdila Janíková.
V nedeľu predpoludním v rovnakých miestach vylovili požiarnici ďalšieho utopeného, ktorého telo potom odovzdali slovenským orgánom.
Pátracie akcie ďalej pokračujú. "Úsek rieky Morava je v týchto miestach dosť spletitý a predpokladáme, že ďalšie telá sú ešte niekde zachytené a postupne vyplávajú na hladinu," dodala Janíková.
Zahraniční Slováci sú proti iniciatíve rezortu kultúry SR
Budapešť 18. júna (TASR) - Za prehodnotenie zámeru zrušiť Dom zahraničných Slovákov v Bratislave a ukončiť činnosť splnomocnenca vlády SR pre zahraničných Slovákov a jeho sekretariátu sa v otvorenom liste adresovanom slovenskému premiérovi Mikulášovi Dzurindovi vyslovili dnes predstavitelia krajanských organizácií z Maďarskej republiky, ako aj Česka, Poľska a Rumunska.
Predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku Ján Fuzik v dokumente zaslanom do Bratislavy aj v mene ďalších krajanských organizácií konštatuje, že opatrenia navrhované ministerstvom kultúry SR sú prekvapujúce a pre signatárov listu neprijateľné už aj preto, lebo sú v rozpore s proklamovanými zámermi SR, s deklaráciou Národnej rady SR zo 6. júla 1999, ako aj novelou Ústavy SR a jej článkom 7a o zvýšenej starostlivosti o zahraničných Slovákov.
"Krajanské spolky už dlhé roky upozorňujú na nutnosť systémového riešenia vzťahu Slovenska a Slovákov žijúcich v zahraničí. Doterajšiu roztrieštenosť ďrezortnej zodpovednostiď, ktorá nám spôsobovala nemalé problémy, je potrebné nahradiť centrálnou inštitúciou s plnými kompetenciami a s koordinujúcou funkciou v prospech pomoci a komunikácie s krajanmi. Myslíme si, že túto úlohu by sčasti mohol naďalej spĺňať Dom zahraničných Slovákov a v prvom rade vládou SR zriadený Úrad pre zahraničných Slovákov," uvádza sa v otvorenom liste, ktorý poskytla TASR Celoštátna slovenská samospráva v Maďarsku.
"Žiadame preto váženého pána premiéra a členov vlády SR, aby svoj postoj k tejto zásadnej a ďalekosiahlej otázke zodpovedne posúdili a prijali také rozhodnutie, ktoré naplní naše očakávania v oblasti vzťahov a vzájomnej pomoci Slovenska a Slovákov žijúcich v zahraničí," uzatvárajú autori listu. Okrem Jána Fuzika ním je predseda Obce Slovákov v ČR Peter Lipták, výkonný tajomník Spolku Slovákov v Poľsku Ľudomír Molitoris a predseda Kultúrnej a vedeckej spoločnosti Ivana Krasku z Rumunska Ondrej Štefanko.
Beňová a Fico rokovali v Nemecku so zástupcom spoločnosti Ruhrgasu
Berlín/Bratislava 18. júna (TASR) - Predseda strany SMER Róbert Fico dnes spolu s podpredsedníčkou strany Monikou Beňovou v rámci dvojdňovej návštevy Nemecka absolvoval schôdzku so zástupcami Nadácie pre vedu a politiku pri Nemeckom inštitúte pre medzinárodnú politiku a bezpečnosť a stretnutie s poslancom a zahraničnopolitickým hovorcom Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Gerdom Weisskirchenom.
Na pracovnom obede sa slovenskí politici dnes stretnú s medzinárodným tajomníkom predstavenstva SPD Achimom Postom. Vyvrcholením návštevy bude rokovanie so štátnym ministrom spolkového ministerstva zahraničných vecí Christophom Zöpelom.
Záver návštevy bude venovaný stretnutiu s Christianom Schmidtom, hovorcom Kresťanskosociálnej únie (CSU) pre oblasť zahraničnej a bezpečnostnej politiky, a Hansom-Ulrichom Klosem, predsedom zahraničného výboru Bundestagu.
Ako pripomína tlačová správa mediálneho oddelenia strany SMER, na všetkých schôdzkach je prítomný aj veľvyslanec SR v Nemecku.
Beňová a Fico v nedeľu rokovali s Ulrichom Schölerom, členom predstavenstva spoločnosti Ruhrgas, ktorá je jedným zo záujemcov o privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu.
TV Prima zmizne z väčšiny káblových televízií na Slovensku
Praha 18. júna (TASR) - Ponuka slovenských prevádzkovateľov káblových televízií sa v dohľadnom čase zníži o českú komerčnú televíziu Prima. Ako dnes TASR povedal generálny riaditeľ stanice Martin Dvořák, Prima nemôže podpísať dohodu s valnou väčšinou káblových spoločností kvôli problematike autorských práv na programy.
"Rokujeme so všetkými prevádzkovateľmi káblových televízií na Slovensku. Musím povedať, že na moje veľké prekvapenie sú ich desiatky," povedal Dvořák. "Pre nás je to veľmi jednoduché. My nemôžeme dať povolenie prevádzkovateľom káblových televízií na Slovensku, aby šírili náš signál z jedného prostého dôvodu, a tým dôvodom sú autorské práva."
Podľa Dvořáka Prima nakupuje všetky autorské práva pre akvizičné (zahraničné programy a filmy) i vlastné programy iba pre terestrické vysielanie na území Českej republiky. "To znamená, že dávame súhlas na šírenie nášho signálu na Slovensku iba tým prevádzkovateľom, ktorí chytajú náš signál iba takzvaným cezhraničným prekryvom," dodal šéf televízie Prima.
Prevádzkovatelia, ktorí majú svoje prijímače blízko hraníc a môžu terestriálne prijímať signál TV Prima, môžu podľa Dvořáka z hľadiska zákona a práva šíriť signál Primy prostredníctvom káblových rozvodov. S ostatnými Prima neuzavrie dohodu a firmy potom budú musieť stanicu vyradiť zo svojej ponuky. Podobným spôsobom by mala z ponuky slovenských káblových spoločností zmiznúť i česká metropolitná televízia TV3.
O šírení programu verejnoprávnej Českej televízie a komerčnej TV Nova sa vedú rokovania. Kým u ČT ide predovšetkým o výšku poplatkov, akú by mali prevádzkovatelia káblových televízií na Slovensku televízii platiť, Nova žiada preradenie z rozšírenej a osobitne platenej ponuky do základného súboru programov.
"CET 21 (prevádzkovateľ TV Nova) bude iba rokovať s prevádzkovateľmi káblového vysielania na Slovensku. TV Nova má záujem na šírení svojho signálu na Slovensku. Nesúhlasí však s tým, aby prevádzkovatelia káblových televízií ponúkali jej program za osobitný príplatok," potvrdil TASR hovorca spoločnosti CET 21 Martin Chalupský. Nova nakupuje práva pre väčšinu programov tak pre ČR, ako aj pre Slovensko.
Bösch: Korupčná aféra môže negatívne ovplyvniť šance Slovenska
Brusel 18. júna (TASR) - Európsky parlament (EP) očakáva, že ochrana peňazí daňových poplatníkov Európskej únie (EÚ) bude považovaná za absolútnu prioritu v kandidátskych štátoch, vrátane Slovenska. Takéto posolstvo odovzdá tento týždeň v Bratislave slovenským predstaviteľom podpredseda výboru EP pre kontrolu rozpočtu Herbert Bösch.
Delegácia kontrolného výboru príde na Slovensko preskúmať postup slovenských úradov pri vyšetrovaní aféry okolo možného zneužitia predvstupových fondov EÚ, ako aj činnosť delegácie Európskej komisie (EK) v Bratislave. Poslanci EP budú v SR od utorka do piatku.
"Prístupový proces je príliš dôležitý na to, aby sme ignorovali problémy s implementáciou európskych predvstupových programov. Očakávame preto, že ochrana peňazí našich daňových poplatníkov bude absolútnou prioritou v kandidátskych krajinách. Hovoríme tu o prístupovom procese do únie, nie naliehavej pomoci pre tretí svet," povedal Bösch TASR pred cestou na Slovensko.
"Nie sme policajti, ale existujú veľmi vážne podozrenia, a chceme sa na mieste presvedčiť, ako tieto otázky riešia slovenské úrady a ako pracuje delegácia komisie," uviedol rakúsky europoslanec, ktorý minulý týždeň v nemeckom časopise Stern vyjadril ostré výhrady voči postupu EK pri celej afére okolo možného zneužívania peňazí z programu PHARE na slovenskom úrade vlády.
Podľa Böscha trvalo komisii príliš dlho od zverejnenia informácií o podozreniach v médiách, kým prijala opatrenia, a to by sa nemalo opakovať. "Chceme dať jasne najavo, že je to naliehavá vec, veď sa týkalo miliónov eúr a hoci by to bola len desatina tejto sumy, je to obrovské množstvo peňazí," konštatoval Bösch.
Myslí si tiež, že EK príliš rýchlo zrušila prijaté opatrenia (zmrazenie tendrov a podpisovania kontraktov k projektom), hoci nemala dostatočné záruky, že k zneužívaniu "európskych" peňazí na Slovensku nedochádza.
Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen už minulý týždeň v reakcii pre TASR odmietol Böschove obvinenia a zdôraznil, že komisia konala okamžite, ako sa o možnej sprenevere peňazí dozvedela.
Obyvatelia EÚ chcú mať podľa Herberta Böscha istotu, že rozšírenie je kontrolovaný proces, inak existuje nebezpečenstvo, že ho odmietnu. "Nežijeme však v raji. Kdekoľvek sa objaví väčšie množstvo verejných peňazí, vzniká obrovské pokušenie. To však my ako výbor pre kontrolu rozpočtu nemôžeme tolerovať," zdôraznil Bösch.
Rakúsky socialista si tiež myslí, že aféra okolo možného zneužitia fondov EÚ môže mať negatívny vplyv na integračné ambície Slovenska. "Je smiešne hovoriť, že to nebude mať žiadny vplyv, pretože okrem politikov existuje aj verejná mienka. Ak by sa podozrenia potvrdili, dôjde k zhoršeniu imidžu Slovenska," uviedol Bösch.
Celá aféra sa tiež dostane do pravidelnej správy výboru pre kontrolu rozpočtu o pokroku kandidátskych krajín a zrejme aj do celkovej rezolúcie EP o pokroku SR.
"Slovensko si v prístupovom procese počína vynikajúco, ale ak sa tieto obvinenia potvrdia, a prídeme k záveru, že slovenské úrady neprijali dostatočné kroky, budeme o tom musieť oboznámiť európsku verejnosť. To je naša práca, musíme spomenúť v rezolúcii, že žiadame odpovede na isté otázky, hlavne či boli opatrenia dostatočné, či vyšetrovanie prebieha na najvyššej úrovni," konštatoval podpredseda výboru EP pre kontrolu rozpočtu pred cestou na Slovensko.
M. Dzurinda pricestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Malty
Valletta 18. júna (TASR) - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda dnes pricestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Maltskej republiky, počas ktorej sa stretne s najvyššími predstaviteľmi ostrovného štátu. Letecký špeciál na palube so slovenskou delegáciou pristál na maltskom medzinárodnom letisku krátko pred 17.00 h.
S maltským premiérom Edwardom Fenechom Adamim bude Dzurinda v utorok rokovať o procese integrácie Slovenska a Malty do Európskej únie (EÚ) a možnostiach prehĺbenia bilaterálnych vzťahov medzi oboma krajinami v politickej a ekonomickej oblasti. Slovenský premiér sa stretne i s prezidentom Maltskej republiky Guidom de Marcom.
Súčasťou programu oficiálnej návštevy Dzurindu na Malte bude aj stretnutie so zástupcami najvýznamnejších obchodných a podnikateľských kruhov krajiny na pôde Maltskej obchodnej komory. Počas stretnutia vystúpi slovenský premiér s prejavom o ekonomickej dimenzii spolupráce medzi oboma krajinami v zjednocujúcom sa európskom priestore.
Premiéra Dzurindu sprevádza minister zdravotníctva Roman Kováč, ktorý v utorok podpíše so svojím maltským partnerom Luisom Deguarom medzivládnu dohodu o spolupráci v oblasti zdravotníctva.
Návštevu Maltskej republiky ukončí predseda vlády v utorok 19. júna a v podvečerných hodinách priletí späť do vlasti.
Oficiálna návšteva Dzurindu v Maltskej republike je vôbec prvou v histórii samostatnej Slovenskej republiky. Maltský predseda vlády Edward Fenech Adami uskutočnil oficiálnu návštevu Slovenska v máji 2000, na návšteve našej krajiny bol v marci tohto roku prezident Malty Guido de Marco a minulý mesiac navštívil SR aj predseda maltského parlamentu Anton Tabone.
Slovensko a Malta sú kandidátskymi krajinami na vstup do Európskej únie. Vstupné rokovania s oboma krajinami sa začali v roku 2000. Slovenská republika dosiaľ uzavrela 17 kapitol spoločnej európskej legislatívy, Maltská republika má uzavretých 16 kapitol.