BRATISLAVA. Prístup do archívov, výmenu publikácií, spoločný výskum na projektoch a výstupy v podobe konferencií a zborníkov má umožniť zmluva o spolupráci medzi slovenským Ústavom pamäti národa (ÚPN) a rakúskym Ústavom Ludwiga Boltzmana pre výskum následkov vojen.
Garantom spolupráce je Rakúske veľvyslanectvo v Bratislave, kde obe inštitúcie dokument podpíšu na budúci týždeň v utorok.
„Iniciatíva prišla z Ústavu Ludwiga Boltzmana pre výskum následkov vojen, budeme spolupracovať na spoločných témach,“ vysvetlil predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.
Rakúsky inštitút podľa Mateja Medveckého z ÚPN zaujíma pôsobenie komunistických tajných služieb na území Rakúska, v tejto veci už začiatkom deväťdesiatych rokov Rakúšania navštívili moskovské archívy a rovnako aj archívy USA.
Rakúsky ústav nedávno podobnú dohodu ako so Slovákmi podpísal aj s Čechmi.
Rakúšania si tak budú môcť vyhľadať informácie v slovenskom ústave, naopak, ÚPN môže pracovať s archívnymi materiálmi Ústavu Ludwiga Boltzmana pre výskum následkov vojen.
Rakúsky ústav je podľa Medveckého neziskovou organizáciou, čo umožňuje obom inštitúciám uchádzať sa o granty pre spoločný výskum.
ÚPN okrem iných spolupracuje aj s medzinárodnou sieťou Pamäť a solidarita, ktorá združuje inštitúcie zaoberajúce sa obdobím neslobody v strednej a východnej Európe, a tiež s európskou sieťou inštitúcií spravujúcich písomnosti tajnej polície.