Slovenská encyklopédia mala byť kompletná už pred siedmimi rokmi. Z dvanástich zväzkov vydali len šesť.
BRATISLAVA. Čo je to barakuda? Rod dravej morskej ryby žijúcej vo vodách tropickej Ameriky alebo nemecký tanečný projekt založený v roku 2002?
Odpoveď zistíte aj podľa toho, či vyhľadávate v klasickej encyklopédii Beliana, alebo v internetovej Wikipédii.
Kým slovenskú Wikipédiu tvorí vo voľnom čase niekoľko desiatok nadšených dobrovoľníkov, do Beliany prispieva vyše 600 autorov z vedeckých pracovísk či univerzít.
Prvá zväzok vyšiel v roku 1999
Prvý sedemstostranový zväzok encyklopédie, pomenovanej po slovenskom polyhistorovi Matejovi Belovi, vyšiel už v roku 1999.
Hoci Encyklopedický ústav SAV písal, že 12-zväzkové dielo so 150-tisícmi heslami bude „vychádzať v nasledujúcich piatich až siedmich rokoch“, po štrnástich rokoch je na pultoch iba šesť dielov.
Siedmy zväzok s heslami začínajúcimi na písmená in až kam pripravujú tri roky a vyjsť má na konci leta.
„Komplikácie spôsobili zmeny v tíme, sťahovanie a najmä prechod na vlastnú vydavateľskú činnosť,“ hovorí vedúca projektu Zuzana Vargová. Siedmy zväzok vydá ústav sám, bez spolupráce s vydavateľstvom Veda.
Aktuálny zväzok podľa Vargovej obsahoval aj heslá o Iráne, Iraku, Indii či Japonsku, ktoré si vyžiadali veľa konzultácií. „Texty o Japonsku sme dávali oponovať japonskému profesorovi, ktorý študoval na Slovensku,“ vysvetľuje.
Mohla by pomôcť elektronizácia
Okrem pôvodného harmonogramu už neplatí ani počet dielov, ktorých bude určite viac. „Informácie pribúdajú rýchlo, obsah i počet hesiel musíme rozširovať a posúvať do ďalších zväzkov.“
Kým nové zväzky zatiaľ len plánujú, tie vydané už starnú. Vo štvrtom zväzku eh až gala z roku 2005 by ste napríklad márne hľadali pojem Facebook.
„Nové informácie si zhromažďujeme a dúfame, že po ukončení edície by sme vydali k jednotlivým zväzkom dodatky,“ povedala Vargová.
Čiastočným riešením by bola elektronizácia projektu. Zatiaľ nebolo rozhodnuté, či encyklopédiu vydajú iba na CD nosičoch, alebo bude prístupná aj na internete.

Beata
Balogová
