BRATISLAVA. Súkromné školy nesúhlasia s úvahami ministerstva školstva, že siahne súkromným školám na peniaze určené na mzdy a prevádzku škôl. Je to podľa nich v rozpore s rezolúciou Rady Európy.
Zámer prehodnotiť normatívne financovanie súkromných škôl rezort avizuje v správe o stave školstva.
Správa hovorí, že zdroje financovania súkromných a cirkevných škôl sú podobné ako zdroje financovania verejných škôl, s tým rozdielom, že v cirkevných a súkromných školách sa môže vyberať aj školné.
"Súkromné školy sa v značnej miere spoliehajú na podporu štátu, vzhľadom na možnosť vyberať školné sa uvažuje nad prehodnotením normatívneho financovania súkromných škôl," píše sa v správe.
Podľa Asociácie súkromných škôl a školských zariadení je tento zámer v príkrom rozpore so správou, ktorú prerokovalo Parlamentné zhromaždenia Rady Európy a prijatou rezolúciou v oblasti zabezpečenia rovnosti šancí v prístupe k vzdelávaniu, vydanou v decembri 2012.
V nej sa podľa nich doslova uvádza: "Výbor pre kultúru, vedu, vzdelávanie a médiá zdôrazňuje nutnosť rešpektovať zásadu štátnej neutrality a plurality národného vzdelávacieho systému a zabezpečenie životaschopnosti a kvality siete škôl.
Výbor tiež vyžaduje, aby členské štáty rešpektovali právo na zriaďovanie a prevádzkovanie súkromných škôl a možnosť týchto škôl byť súčasťou národného systému vzdelávania za výhradne objektívnych a nediskriminačných podmienok."
Súkromné školy pripomínajú, že z tohto pohľadu majú mať žiaci navštevujúci súkromné školy rovnaké finančné zabezpečenie z verejných zdrojov, aké je dostupné žiakom a ich rodinám vo verejných školách.
"Financovanie súkromných škôl, ktoré sú súčasťou štátneho vzdelávacieho systému, by malo prebiehať iba za objektívnych a nediskriminačných podmienok," pripomínajú.
Parlamentné zhromaždenie Rady Európy preto v rezolúcii zaviazalo členské štáty umožniť vznik a fungovanie súkromných škôl a poskytnúť im istotu, že vzdelávanie bude za rovnakých, férových a nediskriminačných podmienok.
Podľa súkromných škôl je preto nutné úvahy ministerstva školstva o prehodnotení normatívu voči jednému typu zriaďovateľov zastaviť, uviedla šéfka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Saskia Repčíková.
Správa podľa nich obsahuje 38 negatívnych zmienok o súkromných školách a iba jednu pozitívnu, ktorá sa týka zavádzania alternatívnych vzdelávacích programov.