Ak parlament pre kauzu Čentéš zmení zákon o Ústavnom súde, zrejme na Ústavnom súde skončí aj táto novela.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. „Nevidím priestor, že by Smer sám zmenil zákon. Veď by ste prví v denníku SME mali také titulky – koniec demokracie.“
Premiér Robert Fico takto pred troma týždňami odpovedal na otázku, či Smer zmení zákon o rozhodovaní Ústavného súdu.
Medzitým opozícia o zmenách odmietla rokovať a vláda návrh novely schválila.
Aj tak však Fico minulý týždeň sľuboval, že bude schválený v riadnom konaní. „Žiadne zrýchlené konanie, pôjde to do normálneho prvého čítania na májovú schôdzu.“
Podozrivá schôdza
V utorok už možno nebude platiť ani tento sľub. Predseda parlamentu Pavol Paška zvolal schôdzu parlamentu k trom zákonom, ktoré vrátil prezident Ivan Gašparovič.
Prečo je ich schválenie nevyhnutné v apríli, keď o nich mohli hlasovať v máji? Paškov hovorca neodpovedal.
Opozícia preto Smer podozrieva, že v utorok mimoriadne schváli aj novelu zákona o Ústavnom súde. Fico tieto podozrenia nepoprel, v utorok nepovedal, čo urobí.
„Keďže odvtedy nastal určitý vývoj vrátane postoja opozície, vláda zváži ďalšie kroky na svojom rokovaní,“ povedal Ficov hovorca Erik Tomáš.
Smer v zákone navrhuje riešenie situácie na Ústavnom súde, ktorý je v spore o vymenovanie Jozefa Čentéša zablokovaný pre vysoký počet námietok zaujatosti. Ak sú všetci sudcovia vylúčení z rozhodovania alebo namietaní účastníkmi, má rozhodnúť senát, ktorý sťažnosť dostal ako prvý.
V prípade Čentéša by to znamenalo, že budú rozhodovať Peter Brňák, Milan Ľalík a Marianna Mochnáčová. Brňák bol s Gašparovičom v HZDS, Ľalíkov syn zase verejne obhajoval rozhodnutie prezidenta nevymenovať Čentéša za generálneho prokurátora.
Zamietnutie sťažnosti Čentéša by Smeru umožnilo zvoliť svojho generálneho prokurátora.
Ďalšia práca pre súd?
Podľa šéfky poslaneckého klubu SDKÚ Lucie Žitňanskej by novela retroaktívne zmenila pravidlá na Ústavnom súde. Spolu s Mostom-Hídom a KDH vládu vyzvali, aby to neurobila.
Žitňanská povedala, že v prípade schválenia napadnú zákon na Ústavnom súde. Opozícia považuje Čentéša za legitímne zvoleného.
Žitňanská sa navyše pýta, prečo treba proces urýchľovať, keď situácia na Generálnej prokuratúre je zlá dlhodobo.
„Najneskôr po prevalení kauzy Glance House aj tí, ktorí to predtým brali len ako Trnkov folklór, pochopili, že je to vážne.“
Minister spravodlivosti Tomáš Borec neodpovedal, či zrýchlené konanie považuje za správne. Vyjadriť sa nechcel ani prezident.
V utorok zasadá aj plénum Ústavného súdu, ktoré sľúbilo, že sa námietkami bude zaoberať. Opozícia tvrdí, že súd sa vie so zablokovaním vyrovnať aj bez zmeny zákona.

Beata
Balogová
