Podľa čašníčky z Bonanna chcel právnik Tibor Péchy iba ukázať, ako rýchlo sa na vojne naučil zložiť samopal.
BRATISLAVA. Fotografia z reštaurácie Bonanno, na ktorej právnik Tibor Péchy drží samopal a na hlave má modré slúchadlá, nie je autentická.
Na pondelkovom pojednávaní Okresného súdu Bratislava 2 to tvrdila čašníčka, ktorá v deň jej zachytenia v reštaurácii pracovala.
Podľa čašníčky situácia na fotografii v skutočnosti nenastala.
Predmetom pojednávania bola žaloba sudcu Najvyššieho súdu Štefana Michálika na vydavateľa denníka Nový Čas Ringier Axel Springer.
Spoločnosť slušných ľudí
"Bolo to na úrovni, slušné. Bola to spoločnosť slušných ľudí," povedala čašníčka pred súdom.
Všetko sa podľa nej stalo po tom, ako jej Péchy hovoril, že bol na vojne a vedel rýchlo zložiť samopal. Tak mu zo žartu vložila do rúk maketu samopalu, aby jej to ukázal.
V tom podľa nej prišiel súčasný zastupujúci šéf prokuratúry Ladislav Tichý, Péchymu nasadila modré slúchadlá a on takto vyšiel do dverí reštaurácie, aby ho privítal.
Tichý podľa nej prišiel na stretnutie posledný.
Keď sa Péchy vrátil do reštaurácie, čašníčka mu samopal aj slúchadlá zobrala.
Na súde tvrdila, že v miestnosti s hosťami strávila 90 percent času a vylúčila, že v ostatnom čase mohlo dôjsť k foteniu so samopalom v interiéri reštaurácie.
Spolu chcú takmer milión eur
Čašníka na otázku právneho zástupcu vydavateľstva odpovedala, že stále v Bonanne pracuje a teda je zamestnankyňou manželky podnikateľa Štefana Comoreka.
Comorek rovnako ako Michálik zažaloval Ringier Axel Springer o náhradu nemajetkovej ujmy 100-tisíc eur.
Vydavateľstvo zažalovalo spolu osem prítomných na stretnutí v Bonanne, spolu chcú 940-tisíc eur.
Čašníčka tiež povedala, že nebola pri tom, keď Péchy vítal hostí pred reštauráciou so samopalom a teda nevedela, či sa na ňom zabávali.
Péchyho nevidela tancovať so soškou bohyne spravodlivosti, nevidela ani fotenie makety samopalu a stanov občianskeho združenia Justičný Oskar a nepočula hanlivé vyjadrenia Tichého.
Pravosť fotografií pôvodne nenamietali
Pred súdom vypovedala aj autorka niektorých článkov o právnickom večierku. Fotografie a videozáznamy z večierku podľa nej dostala redakcia Nového Času na USB kľúči od anonymného zdroja.
Uviedla, že sa usilovala osloviť všetkých prítomných v Bonanne, u Péchyho nebola úspešná, pretože sa jej ani po viacerých pokusoch nepodarilo dovolať.
Poukázala na to, že nik z oslovených v čase publikovania článkov nenamietal pravosť fotografií, tak ako to robí Michálik.
Comorek sa podľa nej vyjadril, že išlo o recesiu a je to nepríjemná záležitosť.
"Pokiaľ som bol ja prítomný, nikto nevystupoval so samopalom alebo slúchadlami na ušiach," povedal Michálik pred súdom na februárovom pojednávaní s tým, že na stretnutie členov občianskeho združenie Justičný Oskar v októbri 2010 meškal.
Péchyho podľa svojich slov nevidel tancovať so samopalom, atrapu samopalu a modré slúchadlá si vraj v bare ani nevšimol.
Péchy mal vypovedať na dnešnom pojednávaní. Michálikov právny zástupca však sudkyni predložil jeho ospravedlnenie pre zdravotné dôvody so žiadosťou, aby ho pre toto súdne konanie vypočuli na inom súde.
Nepáčila sa im ani anketa
Podľa Michálikovho advokáta nevedela novinárka Nového Času na súde odpovedať na niektoré otázky alebo si nepamätala.
Chce preto, aby súd vypočul štatutárneho zástupcu vydavateľa Nového Času, ktorým je spoločnosť Ringier Axel Springer, aby vysvetlil spôsob vzniku článku.
„To by bol správny človek,“ povedal.
Advokátovi sa tiež nepáčil dôkaz, ktorý predložil odporca. Ide o anketu denníka Nový Čas, v ktorej sa ľudí pýtajú, čo im pripomína obrázok strelca so samopalom a slúchadlami.
“Myslím si, že v tomto konaní nemá čo robiť, boli to tendenčné, sugestívne otázky,“ tvrdil právny zástupca.
Právny zástupca vydavateľa Nového Času namietal, že noviny si len overovali názor ľudí na túto vec.
„Myslím, že modré chrániče a atrapu samopalu možno považovať na dostatočné atribúty na to, aby sa to považovalo za podobné udalosti z Devínskej Novej Vsi a strelca Harmana,“ vyhlásila redaktorka.