BRATISLAVA. „Nevidím priestor, že by Smer sám zmenil zákon. Veď by ste prví v denníku SME mali také titulky – koniec demokracie.“
Premiér Robert Fico takto pred troma týždňami odpovedal na otázku, či Smer zmení zákon o rozhodovaní Ústavného súdu.
Medzitým opozícia o zmenách odmietla rokovať a vláda návrh novely schválila.
Aj tak však Fico minulý týždeň sľuboval, že bude schválený v riadnom konaní. „Žiadne zrýchlené konanie, pôjde to do normálneho prvého čítania na májovú schôdzu.“
Teraz však parlament schválil novelu zákona v skrátenom konaní. Rozhodlo o tom 79 z 93 prítomných poslancov.
Opozícia skrátené konanie kritizovala. Rovnako nesúhlasí ani so samotnou právnou normou a pravdepodobne ju napadne na Ústavnom súde.
Poslanci strán Ľudovej platformy opustili rokovaciu sálu po tom, ako skrátené konanie schválil parlament.
Zavedú doktrínu nevyhnutnostiNovelou sa zakotvuje doktrína nevyhnutnosti vyplývajúca z tzv. Bangalórskych princípov správania sa sudcov.
Sudcovi, ktorý je inak vylúčený, umožňuje doktrína konať a rozhodovať vo veci, ak by nekonanie zo strany súdu viedlo k nespravodlivosti, v tomto prípade popretiu zákazu odmietnutia spravodlivosti.
Zmena zákona má vyriešiť aktuálnu patovú situáciu na Ústavnom súde, ktorá vznikla podaním námietok na sudcov tak zo strany nevymenovaného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, ako aj prezidenta Ivana Gašparoviča. Dnes o nej po druhýkrát rokovalo plénum Ústavného súdu. O ďalšom postupe nerozhodlo.
Dôvodom na skrátené legislatívne konanie bola podľa ministerstva spravodlivosti závažnosť celej problematiky z dôvodu, že mohlo dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd.
Fico: Na prokuratúre musí nastať výmenaPremiér sa dnes vyjadril, že sa hromadia informácie, ktoré naznačujú, že na Generálnej prokuratúre musí nastať výmena.
"Zdá sa, že nefunkčnosť tejto inštitúcie ako takej nadobúda pomerne významný rozmer, a to si nemôžeme dovoliť," vyhlásil po rokovaní vlády.
"Rozhodli sme sa predložiť odborné riešenie, lebo opozícia sa odmietla o čomkoľvek baviť," povedal Fico s tým, že nejde o politický návrh.
Hoci podľa neho nejde o perfektné právne riešenie, museli k nemu pristúpiť práve pre informácie o zhoršujúcom sa stave na prokuratúre.
Nechcel však bližšie špecifikovať, o aké konkrétne informácie ide. "Máme veľmi konkrétne situácie, ktoré nás vyrušujú," zdôraznil.
Vláda však podľa neho dodrží svoje slovo a nepristúpi k novej voľbe generálneho prokurátora, kým Ústavný súd nerozhodne o návrhu Jozefa Čentéša týkajúceho sa predbežného opatrenia.
"Chceme vedieť, či parlament môže ísť ďalej, alebo či má čakať, až pokiaľ sa nerozhodne o podstate sťažnosti Čentéša. Považujem to za korektné," povedal.
"Ústavný súd nekoná, prešľapuje na mieste," odôvodnil zrýchlené konanie minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Už predchádzajúce dianie dávalo len malý zmysel, lenže Smer teraz ešte pritvrdil, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár >>
Premiér sa retroaktivity neobávaO prípadných menách možných kandidátov Smeru na nového generálneho prokurátora premiér Fico nechcel hovoriť.
"Budem komunikovať možné mená kandidátov až vtedy, keď budeme vedieť rozhodnutie Ústavného súdu," povedal.
Pripomenul, že kabinet skráteným legislatívnym konaním neporušuje zákon.
"Očakávali sme, že náš návrh, ako sme ho predložili minulý týždeň, zdynamizuje situáciu. Ale keď sledujeme vývoj okolo tejto kauzy, mám taký pocit, že bude trvať niekoľko ďalších mesiacov, kým sa Ústavný súd rozhýbe," reagoval tým na otázku, prečo sa rozhodol zmeniť svoje minulotýždňové stanovisko o prerokovaní právnej normy v klasickom legislatívnom konaní.
Premiér sa žiadnej retroaktivity neobáva. "Ide o procesné pravidlá," dodal.
O sťažnosti Jozefa Čentéša by mal rozhodnúť pôvodný senát v zložení Peter Brňák, Milan Ľalík a Marianna Mochnáčová, pričom Brňák a Lalík boli pôvodne na základe Čentéšovej námietky z rozhodovania vylúčení.
Opoziční poslanci rokovanie rokovanie ústavnoprávneho výboru k návrhu novely zablokovali.
Výbor k tomuto bodu zvolal jeho predseda Robert Madej necelú hodinu pred vypísaným termínom.
Poslanec za Most-Híd Gábor Gál neúčasť opozičných poslancov na výbore odôvodnil postupom Madeja, ktorý zvolal výbor niekoľko minút po tom, ako do parlamentu z vlády dorazil návrh na skrátené konanie.
Gál zdôraznil, že na preštudovanie novely mali poslanci minimum času a také konanie považuje za nesprávne.
Ústavnoprávny výbor nebol uznášaniaschopný aj preto, lebo okrem opozície chýbali aj niektorí poslanci za Smer.
Ľudová platforma novelu napadneNovela zákona podľa Jozefa Čentéša "láme spravodlivosť cez koleno".
"Svojimi účinkami porušuje moje základné právo na spravodlivé súdne konanie a zákonného sudcu v konaní pred Ústavným súdom," povedal.
Prijatie novely bude podľa neho predmetom konania pred Európskym súdom pre ľudské práva.
Ľudová platforma (KDH, SDKÚ, Most-Híd) sa pre prijatie novely podľa Lucie Žitňanskej z SDKÚ obráti na Ústavný súd.
Žitňanská uviedla, že novela zákona je neprípustný zásah do činnosti Ústavného súdu a do prebiehajúceho prípadu.
Skrátené konanie k novele považuje za signál, že premiér Robert Fico (Smer) sa rozhodol kauzu Čentéš uzavrieť "veľmi rýchlo a za hocijakú cenu".
Podľa Žitňanskej prijatím novely Smer zvýšil Čentéšove šance uspieť na Európskom súde v Štrasburgu.
Konanie Smeru prirovnala ku konaniu HZDS Vladimíra Mečiara, ktoré protiústavne zbavilo mandátu svojho poslanca Františka Gauliedera.

Beata
Balogová
