Harabin očakáva od Čarnogurského a Dzurindu ospravedlnenie
BRATISLAVA 28. septembra (SITA) - Sťažnosťou na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu predsedu Najvyššieho súdu SR (NS SR) Štefana Harabina sa zaoberá agent pre zastupovanie SR pred týmto súdom Peter Vršanský. ESĽP 9. júla začal skúmať prijateľnosť s
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ťažnosti “Harabin verzus Slovenská republika". Súd v čiastkovom rozhodnutí o jej prijateľnosti rozhodol, že sťažnosť za porušenie článku 10 a 14 Dohovoru (sloboda prejavu) odročí na ďalšie konanie a vyhlásil za neprijateľný zvyšok sťažnosti v ďalších dvoch bodoch (diskriminácia). Následne sťažnosť notifikoval vláde SR, ktorá má zaujať stanovisko k jej prijateľnosti a podstate do 12. novembra. Toto stanovisko Vršanský vypracúva. Až na základe stanoviska vlády a prípadnej reakcie sťažovateľa rozhodne súd o tom, či sťažnosť vyhlási za prijateľnú alebo nie.
Š. Harabin sa domnieva, že ESĽP dal čas vláde na vyjadrenie preto, aby sa s ním dohodla na zmieri. "V diplomatickej reči to znamená, aby sa vláda so mnou dohodla," povedal v rozhovore pre agentúru SITA. Žiada, aby sa mu minister spravodlivosti Ján Čarnogurský a premiér Mikuláš Dzurinda verejne ospravedlnili za to, že porušili jeho ľudské práva. Podľa Harabina vláda prijatím protiústavného uznesenia o jeho odvolaní, ktoré predložila parlamentu, porušila jeho právo na slobodu prejavu, pretože mal iný názor na disciplinárne stíhanie sudcov a novelu ústavy. Diskriminovaný bol aj vo vzťahu k ostatným sudcom, pretože jeho odvolanie mohlo byť zrealizované iba na základe verdiktu disciplinárneho senátu, keďže v dôvodoch sa písalo o jeho nespôsobilosti vykonávať funkciu, o čom podľa Harabina môže rozhodnúť len disciplinárny senát.
Harabin skonštatoval, že ak sa mu Čarnogurský a Dzurinda ospravedlnia, že ho škandalizovali a očierňovali v médiách, žalobu stiahne. Pripomenul, že existuje judikát ESĽP v kauze bývalého predsedu Najvyššieho správneho súdu v Lichtenštajnsku Willeho vs. Lichtenštajnsko. Wille počas diskusií o zmene ústavného systému v krajine mal na ústavné zmeny iný názor ako princ, chcel totiž obmedziť princove právomoci a preto ho princ nevymenoval do funkcie v ďalšom funkčnom období. Zdôvodnil to rozdielnymi názormi a ESĽP dal za pravdu sudcovi. Harabin pripomenul, že kým Willeho nevymenovali na ďalšie funkčné obdobie, jemu sa funkčné obdobie pokúšali skrátiť. Preto si je na 99 percent istý, že pred ESĽP vyhrá.
Predseda NS SR Š. Harabin sa obrátil na ESĽP v Štrasburgu v októbri 2000. V sťažnosti napadol rozhodnutie slovenskej vlády odvolať ho z funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR. Poslanci v tajnom hlasovaní Harabina neodvolali.