Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Slovensko sa nemusí pri ochrane vzdušného priestoru ďalej spoliehať na starnúce ruské stíhačky MiG29, pripustil dnes minister obrany Martin Glváč zo Smeru.
Vraví, že za prevádzku a údržbu migov minulý rok štát zaplatil okolo 33 miliónov eur. „Dnes sme na rázcestí, či pokračovať tak, ako je to nastavené, alebo sa poobzerať po niečom inom.“
Glváč hovorí, že stále rokujú s Rusmi o cenách za údržbu migov. Analýzu nákladov na ruské stroje chce ukázať o niekoľko dní.
Informujú sa
Fakty
Na čom sme
momentálne vlastníme 12 stíhačiek MiG29,
letuschopná je len malá časť z nich,
prevádzka stála minulý rok 33 miliónov eur,
na nové stroje nie sú peniaze.
Zástupcovia nášho ministerstva obrany sa podľa informácií SME v posledných mesiacoch zúčastnili na „informačnom stretnutí“ o švédskych lietadlách Jas39 Gripen.
Zrejme išlo o rokovania nielen so slovenským, ale s „regionálnym rozmerom“.
Gripeny si prenajíma Česko a Maďarsko. Poľsko ide roky vlastnou cestou a spolieha sa na americké lietadlá F16.
Česko práve rokuje so Švédmi o predĺžení prenájmu. Využíva 12 jednomiestnych a dva dvojmiestne stroje. V slovenskom prípade by sa mohlo hovoriť zhruba o polovičnom množstve.
Výrobca, ktorým je švédsky Saab, pre SME potvrdil, že o rokovania s našou vládou má záujem.
„Slovensko je pre Saab zaujímavým trhom, a to nielen vďaka potenciálnej synergii s ďalšími krajinami, ktoré majú gripeny,“ povedal Tobias Wennberg, obchodný a marketingový riaditeľ pre Európu a Blízky východ.
Ceny nových gripenov by sa mohli podľa neoficiálnych údajov pohybovať nad 30 miliónmi eur za kus. Ide o jednomotorové stíhačky, ktoré majú pomerne nízke prevádzkové náklady a do švédskej výzbroje sa dostali koncom 90. rokov.
Český web E15.cz dnes napísal, že USA ponúkli Česku používané, ale aj nové stíhačky F-16. Tieto stroje sú rovnako ako gripeny jednomotorové. Niekoľkokrát boli modernizované, vyrábajú sa už od konca 70. rokov. Podľa rôznych odhadov by mali byť lacnejšie ako švédske lietadlá.
Na prvé počutie znie nápad zbaviť sa ruských šuniek dobre, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Cena je dôležitá
Okrem ceny za prenájom či nákup sa bude zvažovať aj cena za prevádzku.
Americké vydavateľstvo Jane's odhaduje letovú hodinu gripenu na 4700 dolárov (3600 eur), pri modernizovanej F-16 to je okolo sedemtisíc USD (5350 eur).
Portál E15.cz doterajší český desaťročný prenájom gripenov vypočítal na 19,6 miliardy českých korún (760 miliónov eur).
Švédi vraj teraz ponúkajú Čechom prenájmy na tri, päť alebo desať rokov v cenách od 190 do 560 miliónov eur. Česko s ponukou zatiaľ nie je spokojné.
Glváč sa nevzdáva ani myšlienky na nákup jedného či dvoch vojenských dopravných lietadiel Alenia C27J Spartan.
Povedal to dnes, potom, ako armáda pokrstila dve nové malé české dopravné lietadlá L410 Turbolet, ktoré neobjednala na konci minulého roka cez kúpnu zmluvu, ale cez „zmluvu na vykonanie modernizácie“, čím sa vyhla konkurzu. Stáli takmer desať miliónov eur.

Beata
Balogová
