BRATISLAVA. Označenie Ústavného súdu slovami jednofarebný a červený sa v roku 2007 novej predsedníčky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej dotklo.
Vyjadrenia opozície odmietala a zaručovala nestrannosť súdu pod jej vedením.
Na čelo súdu sa postavila v čase prvej vlády Roberta Fica. Politickým vyjadreniam sa Macejková vyhýbala, no v rozhovore pre SME v marci 2007 priznala, že sa jej „zdalo sympatické“, že po ôsmich rokoch prišla zmena, ktorá možno prinesie niečo nové.
Vyhovela Paškovi
V júli 2008 sa zrejme prvý raz v histórii stalo, aby plénum čakalo s vyhlásením rozhodnutia na predsedu parlamentu. Bolo to pri zákone o preukazovaní pôvodu majetku.
Macejková vyhovela žiadosti Pavla Pašku zo Smeru a o dva mesiace oddialila vyhlásenie súdu o protiústavnosti zákona.
„Ak sa pamätám, tak nič podobné sa nám zatiaľ nestalo,“ povedal vtedy šéf českého Ústavného súdu Pavel Rychetský.
Čudné zhody okolností
V máji 2009 prišlo rozhodnutie o zrušení Špeciálneho súdu.
Bolo vraj len zhodou okolností, že sudcom spravodajcom sa stal v tejto veci sudca Ján Auxt, ktorého do funkcie navrhol poslanecký klub HZDS. Ten klub, ktorý podanie proti Špeciálnemu súdu inicioval.
Podobné zhody okolností pri neexistujúcej elektronickej podateľni vznikli aj v iných podaniach, na ktorých koalícii Smer, HZDS a SNS záležalo.
Rozhodnutie o diaľniciach
Pochybnosti o nezávislosti Ústavného súdu vznikli aj vo februári 2010. Macejková vtedy naznačila, že rozhodnutia o zákone, ktorý umožňoval stavať diaľnice na súkromnom majetku, sa verejnosť tak skoro nedočká.
V tom čase ho mal zhruba dva roky na stole sudca spravodajca, podpredseda súdu Milan Ľalík.
Podľa predsedníčky sa vyjadril, že rozhodnutie „sa mu zdá tesne po voľbách aj z hľadiska jeho vnútorného presvedčenia lepšie, ako pred voľbami.“
Ľalík následne cez hovorkyňu odkázal, že voľby nezohrávajú pri jeho rozhodnutí žiadnu úlohu. Sľúbil verdikt koncom jari, začiatkom leta. Prišiel v januári 2011.

Beata
Balogová
